Aslında, şu ya da bu şekilde, toplumsal iyileşmeyi amaçlayan herhangi bir öneri dışsal isteklerin güçlerinin ve bireyler üzerindeki zor kullanımının artması ya da azalması olarak ifade edilebilir. Eğer artıyorlarsa şeytanidirler, eğer azalıyorlarsa anarşisttirler.

Joseph A. Labadie

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Ateş Hırsızı - Sayı 1

Anarko - Pexwas Yazar : Latif Seydagil

Oligarşi Lı Ser Mile Çepeye Şeyda

Onu hep, gölgesine dahi hançer çeken bıçkın, külhanı biri olarak duymuştum. Bir gün tanıştığımızda gördüm ki, özellikle büyük şehirlerde rastlanan yaygın Kürt tiplerindendi. Burnunda dağ havası tüten, fakat "modern toplum"dan da vazgeçmeyen pewas bir müteşebbis!
İtiklal caddesine açılan sokaklardan birinde önce o beni görüp selamladı:
- Şeyda ez pır lı te geryam. Osmanlı emperyalizmi seni ne zaman tahliye etti?
İlk sözü buydu. Birkaç yıldır arıyormuş beni; sadece yeni kavram ve yaklaşımlarını dinlemem için. Takım elbise içindeki bu kravatlı "gayri meşru ruh", bir yerlere oturmamız için bin yıllık aşiret geleneğinden aşina olduğum ısrarıyla;
- Şeyda de keremke, diyor.
Bir tür Vitto Cenevezi olduğunu sandığım yanındaki ikinci şahıs suç demokrasisinin protokol esaslarına uygun biçimde bizi taksinin arka koltuklarına oturtuyor. Kaş göz işaretiyle sıkı bir protokol uygulatan dostum; daha birkaç dakika geçmeden ön koltuktaki Vitto Cenevezi'ye doğru, bir Şivan Perwer uzatıp;
- Evdıla viya dırejke.
Vitto, itiraz istemeyen bir suratsızlıkla hiçbir şey belirtmeden kaseti şoföre uzatıyor. İlk parçayla birlikte şoför, yüzünde bir ekşime, bir isteksizlikle, arka koltuğa kurulmuş olan otoriteye dönüp;
- Abi bu kaset...
Gerisi anlaşılmayan bir vızıltıyla meram anlatacak oluyor ki, arkadaki otorite, keskin bir bıçak gibi soğuk ve hakim bir vurguyla:
- Keke çoğunluk esastır! diyerek kasetin devamını sağlıyor, itiraz ve tartışma istemediği için de hemen başka bir konuya geçiyor.
- Şeyda hatırlıyorsun ben orada da onlara söylüyordum: Oğlum siz Kemalistsiniz, sizden devrimci olmaz diyordum. Bak görüyorsun! Kemalist sol, gerçeğimizi hâlâ kabul etmiyor.
- Hayır, eskisi gibi değil, birçok şey değişti. Herkes değişiyor, diyorum.
- Yok Şeyda yok! Yanlış anlama ben kimseci değilim. Ben sadece Osmanlı emperyalizmine karşıyım. Bı xwede ben Kürdistan'ın hevi-metalcisiyim.
Şivan Perwer'in müziği eşliğinde Dolmabahçe'den aşağı doğru iniyoruz. Bir tedbir edasıyla otoyu işaret ederek;
- Oligarşi lı ser mile çepûye seyda, deyip beni uyarıyor. Kahkahayla ışıkları geçip gidiyoruz.
Katar katar sökün edip gelir. Kaçarak, küserek binbir inanmışlık, binbir umutla "pembe hayatlar"ın cazibesine kapılır gelir. İnsan değirmeni kentlerin anaforu hazırdır onu un ufak edip yutmaya.
Eskil, saf ve çocuk ruhunu varoşlardaki mezbelerde uzak kırların su damarlarıyla bir süre daha besler. Ama bu böyle gitmez. Çok zaman geçmeden varoşlar, gettolar tıpkı daha dün çıkıp geldiği dünyası kadar daralır. Yol yordam, usül - erkân öğrenmeli. Böylece küçük gettosunda "hayat üniversitesi"ne başlar. Salahane müfredattyla; "büyük oynamak", "ya hep ya hiç", "insanın kurdu olmak" gibi çeşitli hayat dersleri alır. Cazip seçeneklerle karşı karşıyadır şimdi. Centrium Vara, neon ışıklı caddelerin pembe hayatlarına ve kentin bütün dokusuna karışmanın zamanıdır. Çünkü kapitalin sürkülasyonu mıknatıslamıştır onu. Artık tabiatın esmer teni değil, o saf çocuk ruh değil; hesapla oturup hesapla kalkan, çek, senet, poliçe, kredi, tahvil, taahhüt, ihale, kayıp ve kazançtan ibaret ruhsuz bir matematiktir o. Kendisi değil, kendisi göç yollarında yok olmuştur. Başkasını oynayan bir faildir artık. Yabancıyken; dişleri arasında çiğnediği purosuyla Al Capon, Luciano veya Vitto'dur. Yerliyken; ceketi omzunda bir kaşı kalkık bir dublördür o. Arkasında, geniş manevra kabiliyetine sahip bir iticisi vardır hep. Bu kesintisiz güç kaynağı her defasında ya polis, ya mafya ya da para-militer bir odaktır.
Kimi zaman da, İstanbul'daki gibi ağır aksak işleyen müfredatı yeterince kavramaz ve biraz çocuk kalır. İşte matematiği kavramayan bu çocuk yanıyla bazen "hafif suçlar" işleyip bambaşka zaman ve mekânlarda bambaşka hırsızlarla tanışır; ateş çalan hırsızlarla...

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşist Komünist İnisiyatif
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Anti-Pop
İç Mihrak
Portakalzine
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız