Aslında, şu ya da bu şekilde, toplumsal iyileşmeyi amaçlayan herhangi bir öneri dışsal isteklerin güçlerinin ve bireyler üzerindeki zor kullanımının artması ya da azalması olarak ifade edilebilir. Eğer artıyorlarsa şeytanidirler, eğer azalıyorlarsa anarşisttirler.

Joseph A. Labadie

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Ateş Hırsızı - Sayı 1

Amargi Yazar : Halil Beytar

AMARGİ bir yıldan beridir, İzmir'de yayınlanan, ağırlıkla anarşist ve anti militarist bir dergi. Aylık olmasına rağmen, ortalama her üç ayda, bir sayı yayınlayabilmiş. AMARGİ görülüp okunduğunda içeriği, biçimi ve yayın periyoduyla ilgili hiçbir soruya yer bırakmayacak kadar açık ve anlaşılabilir. Cep harçlığıyla çıkan birkaç dergiden biridir AMARGİ.

Eski Sümer dilinde özgürlük, tabiata (anaya) dönüş anlamına gelen AMARGİ bugüne kadar dört sayı yayınlanmıştır. İlk sayılarında tüm anti-otoriterleri kapsamak isteyen bir eğilimi öne çıkarmıştır. Katılımlara ve kendisinin de başka çabalara katılımı konusunda esnek bir yaklaşım sundu. Yeni bir dergi yerine neden AMARGİ'ye iştirak edilmediği sorusu hep sorulur. Hem de AMARGİ, bütün özgürlükçü eğilimlere kucak açtığını her defasında belirttiği halde...

Evet böyle bir soru hâlâ sorulabilir. Zaten son derece sınırlı olan imkânların ayrı ayrı zaman ve mekânlara bölünüp parçalanması yerine istikrarlı bir tek yayın için seferber edilmesi daha doğru olmaz mı? Son derece masum ve haklı bir soru. Öyle sanıyorum ki AMARGİ'nin cevabı da biraz farklılaşacak artık. AMARGİ'nin şu mevcut haliyle bir tarz olduğunu düşünüyorum. Çoğu kez aynı şeyler söylense de onun kendisine özgü bir ifade tarzı, bir üslup ve buna bağlı olarak hissedilebilir, görülebilir bir kişiliği oluştu. Şüphesiz, çağrılar bu kişiliğe, bu üsluba katılınması doğrultusunda olacaktır. Amacım bu noktada herhangi bir demokrasi tartışması açmak değil, yayın yapmanın özünde anti-demokratik olduğunu biliyorum. Önümüzde; her yeni sayısıyla giderek belli bir okuyucu çevresi tarafından benimsenen ya da reddedilen bir taslak var. Bu taslağı (dolayısıyla bu üslubu) tümden değiştirebilir miyiz? Eğer tümden değiştirebîliyorsak bu artık AMARGİ değil, başka bir şeydir. Ona herhangi bir isim koyabiliriz. ATEŞ HIRSIZI da denebilir. Ama, işte AMARGİ'nin ATEŞ HIRSIZI'na iştirak edemeyeceği kadar karmaşık ve anlaşılmaz bir durumla karşı karşıyayız.

Öte yandan ayrı ayrı yayın ve çalışmaların pek çok olumluluğu da var. Asıl üzerinde durmak istediğim şey birbirinden bağımsız bütün bu çabaların kendi aralarında güçlü bir dayanışma ile koordine olmaları ve farklı eğilimlerin sokaklardaki buluşmalara engel olmamasıdır. Şimdiye kadar AMARGİ bu konuda herhangi bir olumsuz sinyal vermedi. Ortak yaklaşım ve ortak çaba için bu oldukça önemli bir tavır.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

19 Mart 2005 - 05
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
Global Disaster
Koyaanisqatsi Fanzin
Gezgin Tao
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız