Sizi tanımıyorum! Sizin yasalarınızı, nizamınızı, kuvvete dayanan yetkinizi tanımıyorum! Bu yüzden asın beni!

Louis Lingg (1870-1887)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Apolitika - Sayı 1

Ölümünün 22. yılında Deniz Gezmiş'i anıyoruz Yazar : Apolitika

MARE NOSTRUM

En uzun koşuysa elbet Türkiye'de de Devrim

O, onun en güzel yüz metresini koştu

En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak...

En Hızlısıydı hepimizin,

En önce göğüsledi ipi...

Acıyorsam sana anam avradım olsun,

Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun!

Can Yücel


Deniz Gezmiş artık bir mitostur. O Türkiye 68'inin doğal önderidir. Kendi anladığı ve tanımladığı biçimiyle otoriteye, tahakküme karşı mücadele etmiştir. Döneminin bütün gençleri gibi Kemalizm'in etkisi altındadır. Onun için tahakküm öncelikle emperyalizmdir. Onu emperyalizme karşı bütün eylemlerin en önünde görürüz; Kommer'in arabasının yakılması, 6.Filo'ya karşı eylemler...

Bütün yaşamı haksızlığa karşı adalet için savaşmakla geçmiştir, özgürlük özlemini "Tam Bağımsızlık" sloganında ifade etmiştir. Kafasıyla Marksizm'e sempati duysa da yüreği, gönlü ve eylemiyle bir anarşisttir o.

Resmi Marksizm'in ve Komünist Partisi'nin o tiksinti verici, yatıştırıcı, hesapçı önerilerine kulak asmamış, '68 Ruhu'nun genel ifadesi olan "Hemen Şimdi" anlayışıyla "Foko"lar, yani mücadeleci otonom gruplar oluşturularak savaşa başlanmasını savunmuştur. Marksizm'den açıkça anarşist bir sapmadır bu, selamlıyoruz.

İşte bu sapmalardır ki, sol hareket, 50 yıldır esas olarak çeşitli gerekçelerle Kemalist devleti desteklemekten başka bir iş yapmamış dar komünist çevrelerden çıkıp kitlesel bir gençlik hareketi haline gelmiştir.

Ortada başkaca bir devrimci fikir akımı olmadığından Marksist olduğunu iddia ediyordu.
Ama mücadele etmek için hiçbir zaman parti buyruklarını beklemedi.
Ölmeyen mücadele arkadaşları, '68 Vakfı kurucuları, O'nu küçük burjuva devrimcisi, kendilerini proleter devrimci ilan ederken, bir yandan da prestijini ve Deniz Gezmiş'in arkadaşı olmanın politik rantını yiyerek Sol'a bir ahlak(!) dersi veriyorlar.

İbretle izliyoruz.

Bizim '68

Onat Kutlar'ın tanıklığı

"Ne zaman, özellikle bugün, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını ve 68 kuşağının gençlerini düşünsem, çok çelişkili gibi görünse de/ ister istemez aklıma bazı Amerikan filmleri geliyor. O filmlerde, özellikle Vietnam'ı anlatan filmlerde, hep bir Vietnam öncesi gençlik rüyası anlatılır. Yani saf, bozulmamış, dostlukları dostluk olan, ilişkileri ilişki olan, sevgileri sevgi bir gençlik rüyası. Tabii, Amerikan toplumunu tanıyan bizler bu rüyanın oldukça aldatıcı olduğunu biliriz; ama öyle sanıyorum ki, Deniz Gezmiş ve' arkadaşları ve 68 kuşağının gençleri bizler için böyle bir rüyanın, böyle bir düşün temsilcileriydi. Yani onlar için günlük çıkarlar söz konusu değildi, yaşamın insanlara zorladığı çıkar ilişkileri söz konusu değildi. Eski deyişle: Hanedeki evladülyalden, yani geçindirmek zorunda olduğun insanlardan doğan tavizler, boyun eğmeler, razı oluşlar söz konusu değildi. Kariyer meseleleri yoktu. Uzun yıllar yaşayıp sonunda emekli olmak da söz konusu değildi. Onlar, adeta ölümsüz, bitmeyen bir gençlik olarak yaşadılar ve tamamladılar kendi yaşam çizgilerini. Bu bakımdan ne zaman onları düşünsek, saf ve bozulmamış bir gençlik simgesi gelir^ aklımıza. Bence bu çok önemli. Çünkü özellikle 1980'den sonra Türkiye'nin yaşadığı çok derin çıkarcı, ödünler veren, parayı, şöhreti, günlük ve geçici değerleri ön plana getiren toplum düzeni içinde yaşarken, gerçekten böyle bir bakış açısına çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum."

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
Toplumsal Ekoloji
Radikal Karar Anı
Gözetleme Kamerası Oyuncuları
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız