Anarşistler toplumun siyasi organizasyonunun en ideal hali için gereken koşulların, hükümet fonksiyonlarının en aza indirildiği zaman sağlanabileceğin savunurlar. Toplumun nihai hedefi hükümetin fonksiyonlarını tamamen ortadan kaldırmaktır - hükümetsiz topluma, yani an-arşi'ye

Rudolf Rocker

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Apolitika - Sayı 1

Homo sapiensin hazin öyküsüne giriş Yazar : Mümtaz Pir

Niçin mi hazin? Bilen insandan, "homo haddini sapiense" kadar çılgınca devinen ve hala kendini yeniden yeniden kurmakta olan otomatik zembereğin tene, toprağa, suya, kana göklere, ruha, gündoğumunda göze, günbatımında söze hoyratça çarptığını, her şeyi birbirine karıştırdığını; ardında bulanık aynalar, rengi kararmış nilüferler, dibini göremediğimiz sular, menzilini şaşırmış öpüşler bıraktığını görmüyor muyuz?
Belki de her birimiz birbirinden çok farklı hal ve durumlarda; baş ağrılarımızda, başarılarımızda, suskunluklarımızda, çaresi henüz bulunamamış marazı durumlarımızda, ayrılıklarımızda korkularımızda, inançlarımızda sapkınlıklarımızda, direnişimizde şiddetimizde; aklımızı yararken, karaya sevdalanırken, ince hastalıklara yakalanırken, yollara vururken; "Ben görüyorum, siz görmüyor musunuz?" diye hay-kırıyoruz.
Zembereğin işlerken çıkardığı korkunç ses , haykırışlara sağır ediyor kulaklarımızı. Ardında, önünde, yanında, üstünde her yerde kaldırdığı toz bulutu kör ediyor gözlerimizi .
Duyamıyoruz!
Göremiyoruz!
Hissedemiyoruz!,
Evet, hissedemiyoruz! Daha geldiğimizin ilk günlerinde bedenlerimiz tazeyken otomatik zembereğin o tiz ve sinsi sesi dokunuyor tenimize. Bizi doğurana hasta muamelesinin yapıldığı gri binalarda doğuyoruz. Plastik kovaya düşmeden işi sıyırırsak, seri doğumlar nedeniyle karıştırılmamak
için bileğimizden numaralandırılıyoruz! Henüz toprağın, havanın, ağaçların kokusunu alamadık farkında mısınız?
Bu kokulan alarak doğma şansına sahip olan kardeşlerimizi de başka yerlerde başka biçimlerde numaralandırılıp kayıtlıyoruz; hala yaşayan ilkel toplumlarla ilgilenen bilimsel disiplinlerin defterlerine. Otomatik zemberek acımasızca işliyor. Bizi dünyaya getirenlerin sosyolojik! ekonomik! psikolojik! sıkışmalarından kaynaklanan biyolojik! edimsel yabancılaşmayı başlangıç noktamızın gerisine bilerek koyuyorum. Zemberek ayrıntıya düşeni affetmez ve gözleri bozmamak için erken yatıp, az okumak zorundayızdır. Günbatımı yalnızca şehirden panoramik bir görüntüdür. Ve doğar doğmaz ilk kez ağlayan ben öyle bir ırkın ahfadıyımdır ki; daha sonra başıma gelecek olanlardan bunu anlarım. Hiçliğimdeki hakimiyet benden alınmıştır artık. Ya millete ya da Allah'a devredilmekten başka şansı da yoktur. Ta ki hakimiyet kayıtsız şartsız bende ve bana olduğunu anlayıncaya dek bu böyle devam eder.
Bunu anlayana kadar; aklım yarılmazsa, umutsuzluğa düşüp tekrar hiç olmayı arzulamazsam, hakimiyeti farklı yerlere devretmiş toplulukların sözcülüğüne ve üyeliğine soyunup diğerleriyle didişme eğilimine girmezsem (buna yok etme eğilimi de dahildir), bir gün hakimiyetin kayıtsız şartsız bende ve bana olduğunu anlarım. Benden artık geride ne kaldıysa!
Cüzzamlılar, deliler, sapkınlar yanaklarımızı uzatmamızı bekliyorlar.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Basın Açıklaması01
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ay Carmela - Rosa Leon
Diğer

  Linkler
Kara Kukla
Kara-Kızıl Paris
Türkçe Metinler
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız