Anarşizm, insanın insan tarafından sömürüsünün ve tahakküm altına alınmasının ortadan kaldırılması, yani özel mülkiyet ve hükümetin ortadan kaldırılmasıdır; Anarşizm, sefaletin, hurafelerin ve nefretin yok edilmesidir.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Apolitika - Sayı 2

Anarşistlerin sıcak yazı Yazar : Muttalip Talip

"Halkın çeşitli öbeklerini, özlemini çektiği tüm ıslahları ve özgürlükleri, istediği anda elde etmeye yönlendirmeyi denemeliyiz"
Errico Malatesta


I.
1993 1 Mayısı?nda Anarşistler meydana çıktıklarında herkes gülümsemişti, polisinden, yarı aydın solcularımıza kadar. Gelip geçici olan bir çeşitlilikti onlar için Anarşistler. Aradan geçen bir yılda Anarşistler her meydanda, her protesto gösterisinde boy göstermeye başlayınca yavaş yavaş kayboldu gülümsemeleri. Hiç de gelip geçici değillerdi anarşistler, kimsenin ağzına alamadığı sloganları atıyor, alanları en son onlar terk ediyorlardı. Artık canlılığını koruyabilen her ortamda ya anarşistler vardı, ya da onların sözü ediliyordu. Bir yıl içerisinde Anarşistler varlıklarını kabul ettirmişlerdi. Kabul ettirmişlerdi ettirmelerine de ya bundan sonrası ne olacaktı? Artık herkes merakla anarşistlerin neler yapacağını bekliyor.

II.
Anarşistlerin önünde sıcak bir dönem var. Yaşamsal önem taşıyan bu zaman diliminde anarşistlerin ilk yapmaları gereken kimliklerini oluşturmak olmalıdır. Aramızda sürekli tartıştığımız Türkiye'ye bakışımızı netleştirmemiz, bunlara göre politika üretmemiz ve varlığımızı somuta taşımamız gerekiyor. Bir anarşist için kabulü zor olsa da meşru alanlar oluşturulana, kazanılana kadar yasal alanları kullanmak ve zorlamak bunun ilk adımıymış gibi geliyor bana. Eylemlerde alınacak tavır ve geliştirilecek yeni eylemlilikler bir gelenek oluşturmanın ilk tohumları olacaktır. Anarşistlerin artık devletçi grupların düzenlediği eylemliliklerde yer almaması ve kendi eylemlerini düzenlemeleri hem kendi kimliğini bulması, hem de farkın ortaya çıkması açısından önemli.

III.
Bir başka nokta ise, ilişkilerin düzenli olması ve yeni. insanlara ulaşabilmemiz için, işlevli bir büroya ve bu alanda çalışmaya gönüllü olacaklara olan gereksinimimiz. Büroyla birlikte oluşturulacak kültür merkezi çevreyle olan iletişimimizi arttırmasının yanında anarşist kültürün yayılmasında ve şimdiye kadar Marxistlerin yüzsüzce sahip çıktıkları hareket tarihimizin anlatılmasında yardımcı bir araç olacaktır. Paris Komünü'nden ve Enternasyonal'in kurulmasından başlayarak mücadelenin her alanında varolan anarşist hareketin seminerler, video gösterimleri ve sergilerle anlatılması şu ana kadar onlara sahip çıkanlara ve gerçeği bilmeyenlere tarihte gerçek mücadelenin kimler tarafından verildiğinin göstergesi olacaktır. Kültür merkezinin diğer bir işlevi de bölge halkıyla olan iletişimi arttırması ve kolaylaştırmasıdır. Bu merkez(ler)de alternatif eğitim çalışmaları yapılabilir ve bu çalışmalara bölge halkı da dahil edilebilir.

IV.
"Bulutlar ardındaki bir gelecek için onca yılı kaldırıp atmaya ya da, 'günün birinde durumumuz daha iyi olacak' vaadine kapılarak, bekleyip yok olmaya pek de hevesli değiliz."
Errico Malatesta


Anarşistlerin bu sıcak ve yazgı yazında üstesinden gelmeleri gereken konulardan biride organizasyonlarını tamamlamaları ve bu dönemde örgütlü mücadeleye hazır olmaları gerekliliğidir, ikinci bölümde belirttiğimiz gibi Türkiye'ye, yani yaşadıkları topraklara dair tezlerini netleştirerek bu tezler doğrultusunda örgütlü mücadeleye başlamaları gerekmektedir. Bunun ilk adımı bu topraklarda yaşayıp, mücadele içerisinde yer almak isteyen anarşistlerle haberleşme ağının aksamadan yürüyebilmesini sağlamak olmalıdır. Örgütlenme çalışması içerisinde unutulmaması gereken ise anarşist hareketin aynı zamanda enternasyonalist bir hareket olduğudur. Bu bağlamda diğer ülkelerdeki anarşist grup ve örgütlerle iletişimimizin arttırılmasına çalışılmalıdır. Şu anda var olan ilişkilerin yoğunlaştırılması ve başka platformlara taşınması ve eylem birliği içine girilmesi gerekmektedir. Bu. birlikteliklerin oluşmasının ön koşulu ise yine ikinci bölümde belirttiğimiz gibi anarşistlerin kendilerine özgü eylemlilikleri geliştirmesi ve uygulamaya koymasıdır.

V.
Apolitika'nın birinci sayısında giriş bölümünde belirttiğimiz gibi üretken tartışmalara ve bu tartışmalar sonucunda çıkacakların pratiğe aktarılmasına başlamamız gerekiyor. Bu yazı anarşistlerin pratikte yapabileceklerine dair tartışma öncesi bir sesli düşünüştür. Aynı zamanda anarşizmin örgütlenme olduğunu unutmadan bu sıcak yazda tüm anarşistlere çağrıdır bu metin.
Hepimize kolay gelsin.


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Siyahi
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Ay Carmela - Rosa Leon
Diğer

  Linkler
otonomizmir
körotonomedya
Portakalzine
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız