Güçlü bir halk lidere ihtiyaç duymaz.

Emiliano Zapata

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Amargi - Sayı 2 - Şubat 1992

Yunanistanlı Anti militarist, Askerlik Retçisi Pavlo Natanail'e Özgürlük Yazar : Ahmet Nazım Hür

Elevtarya ston Pavlo Natanail/Pavlo Natanail'e Özgürlük.. 17 Eylül ile 16 Ocak tarihleri arasinda Yunanistan sokaklari bu sloganla inledi. Pavlo Natanail kendisi gibi Askerlik retçisi olan Niko Maziotis'in bir yil hüküm giyip serbest birakildigi gün askere gitmek istemedigi için tutuklanmisti. Çesitli ülkelerde silahsiz sinirsiz, ordusuz bir dünya barisi isteyen Anti militaristler mücadelelerine devam ediyorlar. Bütün Yunanistan devletinin Türk tehdidi ve Türk düsmanligi üzerine yaptigi yogun propagandaya ragmen Yunanistanli Anti-militaristler askere gitmeme yolundaki direnislerini sürdürüyorlar.
Pavlo Natanaü'i desteklemek ve Türk Yunan Halklarinin kardes oldugunu söylemek için Atina'ya gittim. Devletlerin düsmanlik politikasini bozmak açisindan Yunanistan'a gitmem, özellikle Yunanistan Anti militaristleri açisindan önemliydi. Atina'da katildigim tüm toplanti panel ve Pavlo lehine taniklik yaptigim mahkemede; Türk ye Yunan Halklarinin kardes oldugunu söyledim. Bu iki halkin arasinda problem olmadigini, problemlerin devletlerin arasinda oldugunu ve biz Anti-militaristlerin devletlerin kavgasinin tarafi olmadigimizi söyledim.
Pavlo Natanail'in serbest birakilmasi için yapilan bir protesto yürüyüsünde Yunanistanli Anarsist ve Anti militaristlerin söyledigi "Türk ve Yunan Halklari kardestir -Türk isçisi, köylüsü kardesimizdir" slogani, Türk Yunan düsmanligini körükleyenlerin suratina inen bir samar gibiydi. Günümüzde barisi, kardesligi savunan herkesin bu güzel yaklasimi desteklemesi ve her yerde Türk ve Yunan halkinin dost ve kardes oldugunu söylemesi gerektigini düsünüyorum.
Yunanistan'da 42 askerlik retçisi var. Bunlarin 18 tanesi askerligi toptan reddediyor. Geriye kalanlar sivil hizmet istiyor. Avrupa toplulugunda en uzun askerlik hizmeti Yunanistan'da. Ayrica sivil hizmetin olmadigi tek ülkede, Yunanistan. Toptan redci Pavlo Natanail ayni Toptan retçi Niko Maziotis gibi bir yil hapis cezasina çarptirildi. Ancak Yunanistan yasalarina göre geriye kalan süreyi üç yil içinde istedigi zaman yatmasi kosuluyla serbest birakildi.
Bu gün barisi savundugunu iddia eden devletlerin bilmesi gereken, dünya barisini savunan antimilitaristleri yargilama haklarinin olmadigidir.

YUNAN HÜKÜMETININ POLITIKASI

Bugün Michotakis hükümeti anarsist ve anti-militaristlerin üzerine sistemli bir sekilde baski politikasi uygulamaktadir. Son politeknik fakültesi olaylarinda, polis anarsist ögrencilerin fakülteyi yaktiklari gerekçesi ile uzun bir aradan sonra ilk defa üniversiteye girdi. Türkiye basininda da olay ayni sekilde verildi. Oysaki fakültenin yakilmasi polisin provokasyonu idi ve polis bizzat kendisi fakülteyi yakmisti. Tesadüfî olarak bir gazetecinin fotografi bunu dogruluyordu. Yunanli anarsist ve anti militaristler bu yalan ve iftirayi çesitli afis ve brosürlerle Yunan halkina anlatiyorlardi. Yürüyüslerde söylenen "Polis uyusturucu ticareti yapiyor" slogani ve anarsistlerin kapsamli bir "uyusturucuya hayir" kampanyasi uyusturucu ticaretinde polis parmagi oldugu süphesini artiyor.
Yeni Demokrasi partisi hükümeti gerek ögrencilerin gerekse ücretlilerin elde etmis olduklari haklardan oldukça rahatsiz. Her firsatta bu haklari geri almanin sollarini ariyor. Trakya Türkleri üzerindeki baskida bugün oldukça artmis durumda. Iskece'den bir aile ile konusmamda, bu hükümetin, Pasok hükümetine kiyasla çok daha fazla baski uyguladigini söylüyorlar.
Devlet içindeki nasyonel / fasist memurlar özellikle Türk azinligin bulunduklari yerlere tayin ediliyorlar.
Hükümetin bu baskici tutumunun önümüzdeki günlerde oldukça ciddi çatismalara yol açacagini düsünüyorum.!

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Hasan Tahsin
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ay Carmela
Diğer

  Linkler
Kara Mecmu-A Forum
Anarkotopya
Karahat
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız