Aslında, şu ya da bu şekilde, toplumsal iyileşmeyi amaçlayan herhangi bir öneri dışsal isteklerin güçlerinin ve bireyler üzerindeki zor kullanımının artması ya da azalması olarak ifade edilebilir. Eğer artıyorlarsa şeytanidirler, eğer azalıyorlarsa anarşisttirler.

Joseph A. Labadie

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Amargi - Sayı 6 - Nisan 1993

Amargi’den 1992 yılına bakış Yazar : Amargi

1992 yılı Türkiye'deki anarşistler açısından bir dönüm yılı oldu. Yaklaşık dört yıldır hemen hemen her konuda süren suskunluk yerini verimli çabalara bıraktı. Elbetteki bu dört yıl içinde güçlü olmasa da Anarşistler seslerini bir yerlerden duyuruyordu. Ancak 1992 yılında değişik grupların yatay örgütlenme çabaları hem güçlü, hem de direngendi. Nelerin yapıldığına gelince:
1) Dergimiz Amargi, bazen iki, bazen üç ayda bir olmasına rağmen, istikrarlı olarak çıktı ve çıkmaya devam ediyor. (Zaten Anarşistlerin algıladığı istikrarda böyle bir şey olmalı. Amargi bir otonom dergisidir, çok istemesine rağmen diğer otonom gruplar ortak dergi yaratılamamıştır. Amargi otonomu kendini duyurabilmenin aracı olarak dergiyi görmüş ve görmektedir.
2) İki kere Yunanlı anti militaristlerin yargılanmasında politik tanık olarak Amargi otonomundan insanlar hazır bulunmuş ve Türk-Yunan halkının kardeşliğini yurtdışında da savunmuştur.
3) Bir kez Belçika'da düzenlenen "Geleceğin Avrupası" adlı Barış Toplantısına katılan Amargi otonomu, Fransadaki ICOM toplantısına Fransa'daki grev nedeniyle katılamamış olmasına rağmen ICOM 1993 toplantısının Türkiye'de yapılmasına karar verilmesini sağlamıştır.
4) Birincisi 92 yılının Ocak ayında dar kapsamlı olarak yapılan anti militarist toplantının Temmuz ayında Dikili'de yapılan ikincisinde bugünkü askeri red kampanyasının temeli diğer otonomlarla birlikte atılmıştır.
5) Amargi otonomunun çağrısı üzerine Türkiye'de ilk kez yapılan Dikili'deki anarşistlerin toplantısı sonucu koordinasyon ve iletişim ağımız güçlenmiştir.
6) 1 Mayıs'la ilgili özel sayımızın yanında İzmir'de anarşistler ilk kez 1 Mayıs kutlamalarına topluca katılmışlardır.
7) Birey yayınları ortaya çıkmış, dört kitapla birlikte yayın hayatına başlamıştır. Devamı dileğimizdir.
8) İstanbul'da uzun zamandır projesi yapılan Ateş Hırsızı adlı dergi 1393 yılıyla birlikte yayın hayatına başlamıştır.
9) Coelaccanth, Patika gibi alternatif dergiler çoğalmış, bu dergilerdeki anarşist bireyler dergi içinde ve dışındaki ahlaki tutum ve davranışları ile Türkiye'de oluşmaya başlayan anarşist gelenek için olumlu sinyaller vermişlerdir.
10) Amargi otonomunun önerisi üzerine savaşa karşı olan herkesi kucaklayan Savaş Karşıtları Derneği kurulmuştur.
11) 1992 yılı içinde Newroz olayları gibi, herkesi ilgilendiren katliamlarda anarşist bireyler ve otonomlar ellerinden geldiğince bu tür olaylara karşı çıkma cesaretini göstermişlerdir.
12) Tüm Dünya Anti militaristleri ile kucaklaşma yolu açılmıştır.
1993 yılının tüm dünyadaki tahakküm karşıtları için daha güzel daha güçlü daha iyi olacağına inancımız tamdır.

YAŞASIN ÖZGÜRLÜK!

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

y030
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : A Las Barricadas
Diğer

  Linkler
Taçanka
Karahat
Sanal Molotof Mesaj Panosu
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız