Kimsenin bir diğerini baskı altına almasının imkansız hale gelmesini mi hedefliyorsun? Öyleyse, kimsenin iktidara sahip olmamasını sağlaman gerekir.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Amargi - Sayı 6 - Nisan 1993

Askerlik Redçisi Niko Maziotis ve Özgürlük Yazar : Amargi

Devletlerin ortaya çıkmasıyla oluşan orduların doğal sonucu olan savaşların yaşantıya girmesiyle birlikte askerliği red kavramıyla insanlar tanışmıştır. Zaman zaman güçlenen Anti militarist hareket, zaman zaman da militarizmin gölgesinde kalmış olmasına rağmen hiçbir zaman yok olmamıştır.
Tahakkümün var olduğu dünyada savaş ve barış birbirinin ikiz kardeşidir. Zora dayalı oluşan barış bir savaş habercisi olmaktan öteye gidemez. Güçlü orduların savaşları engellediği tezinin yanlışlığı her gün bir kez daha kanıtlanmaktadır.
Yaşamı yaşanılır kılan ona yüklediğimiz anlamlardır. Anlamlar değerlerimizin sonucudur. Birey yaşamı boyunca pek çok kez tercih yapmak zorunda kalır. Bir yanda kendi insani değerlerini reddediş karşılığında yaşamak, diğer yanda onurlu bir direniş ve her an ölümle kucaklaşma riski.
Niko Maziotis kendine insan demekten utanmayan bir birey olarak köle olarak yaşamaktansa, kendi ahlaki değerleri uğruna ölümü göze almış onurlu bir kişidir. 1991 yılında askere gitmeyi reddettiği için tutuklanmış ve bir yıla hüküm giymişti. 1993 yılına girerken Niko Yunan militarizmince tekrar tutuklandı. Amaç gerilemeye yüz tutan Yunanistan'daki anti militarist hareketin direncini kırmaktı. Yunan militarizmine bu cesareti veren siyaset arenasında kendine güvenceli yer edinme savaşı veren ve parlamentodaki sandalye sayısını artırma derdine düşen Yeşiller Partisi'nin anti militarizm konusunda çark edişiydi. Bu düşüncemizin kanıtlarından bir tanesi Anarşist Total Redçi Niko Maziotis'in net olarak desteklenmemesidir. İkinci olarak da Makedonya konusunda Yunan Militarizmine yaranma çabalarıdır.
Ancak, Yunan Militarizmi yanılıyordu. Karşısındaki bir anarşistti. Bir Anarşist önce kendine güvenir. O tüm dünyada tek başına kalabilir. Ancak tüm dünyayı ahlakıyla dize getirmesini bilir. Niko'da onurlu direnişi ile Yunan militarizmini bir avuç Anarşist arkadaşıyla birlikte dize getirmeyi başardı. Niko artık serbest. Bir süre sonra Yunan militarizmi onu tekrar tutuklama yoluna gitmeyi deneyecektir. Ancak militarizmin kazanma şansı yoktur. Temellerini ahlaki değerlerden alan Anarşizm, militarizmi, şovenizmi durduracak güçte ve inançtadır. Niko kardeşimdir. Kardeşlik de sınır tanımaz. Evrenseldir. Seninle gurur duyuyorum kardeşim Niko. Her zaman yanındayım.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

a006
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Cancion Popular Anarkista
Diğer

  Linkler
Kara Haber Video Eylem Atölyesi
Kara Kukla
İnat!
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız