Sahip olma isteği beyazlarda bir hastalık olmus. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama fakirlerin bozamayacağı birçok kural koymuşlar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için fakirlerle güçsüzlerden vergiler alıyorlar. Bizim annemizin, toprağın, kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar; toprağı binalarıyla ve diğer süprüntüleriyle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak, yoluna çıkan herşeyi yok eden bir ırmağa benziyor...

Oturan Boğa (Siyu Kabilesi)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Amargi - Sayı 1

Buenaventura Durruti Yazar : Ahmet Nazım Hür

"Onlar; toprağı, fabrikaları, ulaşım araçlarını, ekmeği ve yeni bir kültürü fethetmek için hareket ediyorlar. Geleceklerinin zaferimize bağlı olduğunu biliyorlar.

Savaş yürütüyoruz ve ayni anda devrim yapıyoruz. Bence şartlar biz den bunu bekliyor. Bütün halk için geçerli olan devrimci anlayışlar, sadece arka planda Barselona’da kalmıyor, en ön safha kadar" uygulanıyor. Elimize geçirdiğimiz her köyde, gündelik yaşamı vakit geçirmeden devrimcileştiriyoruz. Bizim savaşımızın en güzel yanı bu. "

Buenaventura DURRUTİ, arkadaşlarını ve mücadelesini böyle anlatıyor. Temmuz 1896'da Leon'da doğdu. Babası bir demiryolu işçisiydi ve kendini Anarko - komünist diye adlandırıyordu. Biri kız olan sekiz kardeşi vardı. Bunlardan biri Ekim 1934'te Asturia ayaklanmasında, diğeri Madrid cephesinde faşistlerle savaşırken öldü. Diğer üç erkek kardeşi de çeşitli yerlerde faşistlerle savaşırken öldüler. (Confederacion Nacionaldel Trabajo) Anarşizan köylü ayaklanmaları geleneğine sahip ve Anarşist fikirler temelinde 1911'de kurulan C. N. T. 1. Dünya Savaşı boyunca ANTİ-MİLİTARİST ve ENTERNASYONALİST bir çizgi izledi.

Bu arada genç Durruti önce bir atölyede, sonra bir dökümhanede çalışarak gece okuluna devam etti. 1916'da okulu terk ederek demiryollarında çalışmaya başladı. 1917'de sosyalist U. G. T. (Union General Trabojconin Demiryolu işçileri birlikte karşı tavır takınarak grev in büyümesine yardım etti. Bunun üzerine U.G.T. 'den ihraç edildi. Durruti bir süre Asturia maden bölgesinde reformist sendikalara karşı C. N. T. cephesinde mücadele etti. Devlet tarafından kara listeye alınan Durruti Fransa'ya kaçmak zorunda kaldı.

1920 başlarına kadar Fransa'da kalan Durruti burada Fransız Anarşist işçileri ile birlikte pek çok grev ve gösteriye katıldı. Bu ara da C. N. T. 'nin İspanya'da 1 milyondan fazla işçiyi örgütlemiş olması yönetenleri fazlasıyla rahatsız ediyordu. Sonunda PISTOLEROS diye anılan silahlı çeteler Anarşistleri yok etmek için kuruldu. Durruti bunun üzerine İspanya'ya geri döndü. Yüzlerce anarşistin silahlı çeteler tarafından öldürülmesi üzerine Durruti ve arkadaşları yaklaşık 10-12 kişilik SOLIDARNOS adlı bir grup kurdular. Otoritenin şiddetine karşı şiddet ilkesiyle kurulan Solidarnos pek çok soygun ve karşı suikast gerçekleştirildi.

Primo de Rivera diktatörlüğü ile başlayan dönemde Durruti bir çok Anarşist gibi Fransa'ya geçti. İspanya'da kalan anarşistlerle birlikte planladıkları ayaklanma başarısızlığa uğrayınca Durruti arkadaşı Ascaso ile Arjantin'e geçti. Bu iki anarşist militan bütün Latin Amerika'da aranmalarına rağmen bütün Latin Amerika'yı dolaşarak çeşitli eylemlere katıldılar ve düzenlediler.

Daha sonra Fransa'ya gelen Durruti, Rus anarşisti Nestor MAKHNO ile tanıştı ve kısa zamanda dost oldular. Durruti Fransa'da ENTERNASYONAL ANARŞİST yayınevini kurdu. Buradan İspanya'da ki Solidarnas grubuna maddi destek sağladı. İspanya'da Cumhuriyetin ilanı sonucu yayınevini Barselona'ya taşımak istedi ise de Port - Bau sınır kapısında Fransız Jandarmaları bütün yayınları yaktılar.

ispanya Kralı III. Alfanse'nin Fransa'yı ziyareti üzerine Durruti ve arkadaşları suikast hazırlığına giriştilerse de bir ihbar üzerine yakalanıp bir yıl hapiste kaldı. Arjantin hükümeti ölüm cezası ile aranan Durruti'yi geri istediyse de Fransız anarşistlerin yoğun baskısı üzerine 15 gün içinde ülkeyi terk etmesi koşuluyla serbest bıraktı. Avrupa'nın hiçbir ülkesi uzun süre Durruti'yi kabul etmedi. Belçika kendisini kabul edinceye kadar çeşitli ülkelerde kaçak olarak kaldı.

Durruti ve arkadaşları 2. Cumhuriyetin ilanı üzerine İspanya'ya geri döndüler. Bundan sonra Durruti ve diğer anarşistler bir yandan devletle bir yandan da komünistlerle uğraşmak zorunda kaldılar. Bu ara da komünistlerin ve devletin tüm baskı ve yalanlarına karşın büyük grevler yapılıyor, köylüler ağalara ve adamlarına saldırıyor, isyanlar çıkarıyorlardı.

Durruti bu yıllarda defalarca tutuklandı, sürgüne gönderildi. Şubat 1936 seçimlerinden sonra 30. 000 mahkumla birlikte serbest bırakıldı 17 Temmuzda Faşist Franko önderliğindeki darbeye karşı ayaklanma başladı. 20 Temmuz'da Atarazanas Kışlasına yönelik saldırıyı Ascaso ile birlikte yönetti. Saldırı sırasında Ascaso vuruldu.

Durruti daha sonraki günlerde kendi adını taşıyan tugayı kurdu. Tugay gönüllü öz disiplin temelinde kurulmuştu ve organik olarak büyüyordu. Durruti Tugayı geçtiği yerlerde mülksüzleştirmeyi yaşama geçiriyordu. Zaragoza ve Aragon faşistlerden kurtarıldı, bu bölgelerde komünler kuruldu. Fransisco Ferrer'in özgür okullar tasarımı bu bölgelerde dar da olsa yaşama geçirildi.

1936 Kasım'ında Franko Alman ve İtalyan Faşizminin yardımıyla Madrid önlerine geldi. Durruti Tugayı 4000 gönüllüyle Madrid'in yardımına gitti. 13-19 Kasım arasında Durruti Tugay'ından 1600 kişi sağ kalmıştı.

Durruti, 20 Kasım günü cephe gerisinde, arabasından inerken arkadan vuruldu; hemen ölmüştü. Onu vuranın kim olduğu asla bulunamadı. 22 Kasım'da cenaze Barselona'ya getirildi. 23 Kasım'daki cenaze törenine 500. 000 den fazla arkadaşı katıldı. Binlerce kara bayrak Durruti için yas tutuyordu.

NOT:Dergimizin bir ay gecikmesine rağmen Durruti'ye alan saygımızdan dolayı bu yazıyı yayınlamaya kendimizi zorunlu hissettik.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

a039
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Anti-Pop
RASH Ankara
Kara Kukla
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız