Mülkiyet hırsızlıktır!

Proudhon

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 1. Sayı - Temmuz 2003

Kapitalizm Alevler İçinde Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için :
JPG

Freehand

19 - 21 Haziran tarihlerinde düzenlenen AB zirvesine karşı Selanik'te toplanan yaklaşık 100.000 kişi çeşitli gösteriler düzenledi. Gösterilerin başlamasından önceki günlerde Anarşist ve anti-otoriter gruplar Selanik üniversitesi teoloji ve felsefe fakültelerini işgal ettiler. Buraları Yunanistan dışından gelen göstericilerle beraber kaldıkları, bilgi alışverişinde bulunup, toplantılar yaptıkları bir mekan haline dönüştürdüler.


19 Haziran günü göçmenlerle dayanışma amacıyla yürüyüş düzenlendi. Başlangıçta anarşistler yaklaşık 3000 kişiydiler. Olympiodos caddesi çoğunluğunu anarşistlerin oluşturduğu binlerce insanla doldu. Gösteri Olympiodos caddesinden yoğun olarak göçmenlerin yaşadığı Sykies ve Neapoli bölgelerine doğru devam etti. Göçmenlerle dayanışmayı vurgulayan ve polislere karşı atılan sloganlarla devam eden gösteriye bir çok insan da balkonlarından, camlarından alkışlayarak destek verdi. Selanik Irkçılık Karşıtı İnsiyatifinin organize ettiği gösterinin yapıldığı alan olan Egnatia'da Anarşist Blok 6000 kişiye ulaştı. Gösteri sırasında şehrin bütün duvarları sloganlarla doldu, caddelerdeki gözetleme kameraları tahrip edildi.

20 Haziran Sabahı 1500 kadar anarşist zirvenin yapıldığı Halkidi'ye gitti. "Selanik 2003 Anti-Otoriter Hareketi - Karşı Saldırı" yazan bir pankart taşıyan grup polis barikatıyla karşılaştı ve göstericiler zirvenin yapıldığı otele ulaşmak amacıyla polisle çatıştı. Polisin yoğun gözyaşartıcı bomba kullandığı olaylar sırasında polislerden ve göstericilerden hafif yaralananlar oldu, 7 kişi gözaltına alındı.


21 Haziran'da Selanik cehenneme döndü. Polis anarşistlerin oluşturduğu iki ayrı bloka aynı anda saldırdı. Göstericilerle birlikte Selanik halkının da etkilendiği çatışmalar şehir merkezini alevler ve polisin yarattığı kimyasal gaz bulutları içinde bıraktı. Anarşistler biri Kara Blok diğeri Anti-otoriter Hareket olmak üzere iki ayrı kortej oluşturarak eyleme katıldılar. Polis saldırısının ardından Anti-otoriter Hareket bir süre ara sokaklarda ilerledikten sonra o sıralarda polis saldırısını yaşayan Kara Blok ile buluştu. İki grup birleşti ve polisin saldırısına karşı yoğun bir direniş sergiledi. Kapitalizmin vahşetine karşı öfkelerini başta McDonald's ve Vadafone olmak üzere, çok uluslu şirketlerin dükkan ve mağazalarına molotoflar, taşlar ve soplalarla saldırarak gösterdiler. Çatışmalar bir süre devam ettikten sonra eylemciler büyük bir meydanda toplanmaya başladılar. Burada eylemcileri kuşatan polis daha güçlü bir şekilde tekrar saldırdı. Bütün meydanı dolduran gazın etkisiyle anarşistler, küçük gruplar halinde üniversiteye geri çekildi. Gösteriler sonrasındaki günlerde evler basılarak pek çok kişi gözaltına alındı. Özgürlük yalanıyla yarattıkları sömürü düzeninin üstünü kapatmak isteyen Avrupa Birliğinin gerçek yüzü Yunan polisinin eylemcileri tutuklayıp, yoğun işkence uygulamasıyla yeniden ortaya çıktı.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Gacı
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Cancion Popular Anarkista
Diğer

  Linkler
Yabanıl
Anarşiv
Anarkom
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız