Gün gelecek sessizliğimiz şimdi boğmakta olduğunuz sesimizden çok daha güçlü olacak.

August Spies

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Kara Gazete

Köle Değil İşçiyiz.. Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Eylül ayının sonlarından itibaren pek çok iş kolundaki işçilerin başlattıkları grevlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Her şeyin yolunda gittiği yalanıyla insanlar kandırılmaya çalışılırken işçi sınıfı var olan duruma karşı tepkisini gittikçe büyüyen bir biçimde gösteriyor

Kristal-iş sendikası üyesi oldukları için işten atılan Paşabahçe Eskişehir Sanayi ve Ticaret AŞ çalışanı 350 işçinin iş yeri önünde kurdukları çadırlardan ayrılmayarak başlattıkları direniş pekçok başka şehirdeki cam işçilerinin ve Eskişehir halkının desteğiyle büyüyerek devam ediyor.

16 Ekim'de İstanbul'daki yüzlerce işçinin desteğiyle düzenledikleri eylemde "İş Ekmek yoksa barış da yok", "Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber, ya hiçbirimiz" sloganları atan Paşabahçe işçileri "Eğer biz bu fabrikaya dönemezsek bu fabrika Eskişehir'de barınamaz" diyerek kararlılıklarını belirttiler. 20 gündür çadırlarda kaldıklarını ve birlikte verdikleri mücadeleyle mutlaka kazanacaklarını belirten işçiler taleplerini içeren dilekçenin Şişe Cam yöneticilerine verilmesinin polis tarafından engellenmesini sloganlarla protesto ettiler. Sendika bürokratları ise işçilerin iradesini hiçe sayar biçimde protestoyu engelledi. Yapılan açıklamanın ardından işçiler otobüslere binerek dağıldı.

290 milyon lirayla haftanın altı günü, yıllık izin hakkı olmadan çalışmak zorunda bırakılan Bahçelievler PTT'de taşeron firmaya bağlı çalışan işçilerin iş bırakma eylemleri ise 1 Kasım itibarıyla 16. gününe girdi. İşçiler Bahçelievler Posta Dağıtım Merkezi önünde dönüşümlü olarak 24 saat bekliyorlar. Takım sözleşmesi yapılması, kadrolu çalışanlar ile eşit işe eşit ücret uygulanması, işçilerin keyfi olarak çıkartılmasının engellemek için disiplin kurulu oluşturulması, iş yeri hekiminin bulundurulması işçilerin talepleri arasında. Aynı şartlarda çalışan farklı bölgelerdeki posta dağıtım işçilerinin de iş durdurması durumunda posta trafiğinin kilitlenebileceği belirtiliyor.

Bunlar dışında pek çok yerde işçilerin benzer eylemlilikleri sürüyor. Ayrıca Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Yönetim Kurulu, taleplerinin kabul görmemesi durumunda 5 Kasım'da iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Açıklamada, ücretsiz sağlık hakkına, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin iş güvencesine, ücret taleplerine yönelik olarak 3 Kasım 2003'te alanlarda taleplerin dile getirileceği vurgulanarak, taleplerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda dikkate alınmaması durumunda ise, 5 Kasım 2003 tarihinde acil servisler dışında hizmet üretilmeyeceği duyuruldu.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Cancion Popular Anarkista
Diğer

  Linkler
Sanal Aylık Teorik E-Dergi
Doğrudan Eylem
körotonomedya
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız