Kimsenin bir diğerini baskı altına almasının imkansız hale gelmesini mi hedefliyorsun? Öyleyse, kimsenin iktidara sahip olmamasını sağlaman gerekir.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 4. Sayı - Kasım 2003

Geçici Vergiler Kalıcı Oldu Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Hükümet, devlet kurumunun vazgeçilmez parçalarından vergi uygulamasında yine bir ilkesizlik örneği sergiledi; 17 Ağustos depremi sonrasında getirilen ve deprem vergisi olarak bilinen özel iletişim ve özel işlem vergilerini kalıcı hale getirme kararı aldı.

1999'da hükümet, deprem vergisi adıyla bilinen ek vergiler koymuştu. Cep telefonundan, vergi beyannamelerine, Spor Toto kuponlarından Milli Piyango biletlerine, uçak biletlerinden gümrük ve pasaport işlemlerine kadar özel işlem ve özel iletişim adında yeni vergiler ödenmeye başlanmıştı. Ancak bu vergiler depremden sonra da ekonomik kriz gerekçesiyle sürdürüldü.

17 Ağustos depremi devlet kurumu için bir sınama olmuştu. Kocaeli, Sakarya ve İstanbul başta olmak üzere bölgedeki şehirlerin etkilendiği depremin ilk günlerinde devlet hiçbir yardım faaliyetini organize edememiş, sadece bölgede daha çok karışıklık çıkartan bürokratlar gitmişti. Buna karşılık bölgeye depremden hemen sonra kurtarma ve yardım amaçlı bir çok insan gitmiş, kamyonlarla tonlarca gıda ve eşya iletilmişti. Hatta maddi durumu kötü olduğundan yardım edemeyen bir köylünün tarlasındaki karpuzları şehire getirerek bedava dağıtması gibi bir çok örnek görülmüştü o günlerde.

Tüm bu yardımlar, devletin organize(!?) olabildiği ilerleyen günlerde kesilmek zorunda kaldı. Devlet ilk olarak diğer şehirlerden gelen yardımları merkezi bir yerde toplayıp dağıtmak şeklinde bir karar aldı ve başka yerlerde dağıtım yapmayı yasakladı. Bu sebepten dolayı bölgeye gelen yardımda önemli bir azalma oldu. Ardından alınan kararla ise yardım nerede ise kesildi : Devlet, deprem vergisi koymuştu. Bu deprem vergisi ise bölgede kullanılmak yerine o günlerde memur maaşlarını ödemek için kullanılmıştı.

Depremde , dünyada yüzyılın felaketi olarak anılırken, bölgenin sanayi bölgesi olmasından dolayı gelecek vergiler kesilmesin diye afet bölgesi ilan edilmemişti. Prefabrik konutlar uzun bir süre bitirilememiş ve insanlar çadırlarda aylarca yaşamıştı. Dönemin bakanlarından Koray Aydın, prefabrikleri bahane edere kendi reklamını billboardlarda yapmıştı. Kalıcı konutlar ise depremden yıllar sonra yeni yeni bitiriliyor...

Deprem vergisi, bunca olaydan sonra belki depremin etkileri asla geçmeyeceği için belki de başka nedenlerle(!) kalıcı hale getiriliyor. Siyasi iktidarı ellerinde tutanlar bu paraları egemenliklerini ve servetlerini arttırmak için kullanırken olan gene her zamanki gibi açlık sınırı altında yaşayan milyonlarca insana oluyor.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

f003
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Arroja la bomba
Diğer

  Linkler
Dergi Pan [anarşist e-dergi]
Kara MecmuA
Türkçe Metinler
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız