Bizler ne hayal aleminde yaşıyoruz, ne de insanları olduklarından daha iyi hayal ediyoruz, onları oldukları gibi görüyoruz. Bu nedenle insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamalarıyla özde kötü kılındığını ileri sürüyoruz. İnsanın insanı yönetmesinden bu nedenle nefret ediyoruz.

Pyotr Alexeyevich Kropotkin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Kara Gazete

İşgal ve Sömürüye Tepkiler Büyüyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Bush'un İngiltere ziyaretine karşı düzenlenen eylemlere yüzbinlerce kişi katıldı. Miami'de toplanan FTAA (Amerika Serbest Ticaret Bölgesi) zirvesi sırasında ise kapitalizmin Amerika kıtasında yarattığı sosyal ve ekolojik yıkıma binlerce kişinin katıldığı gösterilerle tepki gösterildi.

Londra'da Bush'a Sıcak Karşılama

ABD Başkanı Bush'un İngiltere ziyareti nedeniyle 20 Kasım Perşembe günü, Londra'da kitlesel protesto eylemi düzenlendi. Eylemde Bush'un 5 metrelik heykeli çığlıklar ve sloganlar eşliğinde yere serildi. Londra polisinin eyleme katılımı az gösterme çabalarına karşın Trafalgar Meydanı'nda 300.000'e yakın kişinin toplandığı tahmin ediliyor. Eylemciler meydanda ısınmak için birçok ABD bayrağı ve bir Bush kuklası yaktılar. Meydandaki protestolar sırasında çıkan çatışmalarda birçok gösterici gözaltına alındı. Polis meydanı terk eden eylemcilerin hepsinin fotoğrafını çekti. Sambacı grupların da katıldığı eylemde renkli görüntüler oluştu. Eylem son zamanların en geniş çaplı eylemlerinden biri oldu.

Miami'de Anti-FTAA Eylemi

Amerika kıtasında yer alan 34 ülkenin liderlerinin katıldığı Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (Free Trade Area of the Americas - FTAA) zirvesi geniş çaplı protestolar eşliğinde başladı.FTAA tüm ülkeler tarafından imzalanması durumunda şirketlerin yerel veya ulusal hükümetleri "ticarete engel" teşkil eden konularda (sendikal, ekolojik, sağlık düzenlemeleri vs.) özel mahkemelerde dava açabilecek.

Miami'de zirveyle birlikte protesto eylemleri ve polisin gözdağı verme çabaları da başladı. Polis enformasyon merkezini 4 saat süreyle kuşattı. Bu süre içerisinde içeriden çıkan bir kişinin sırt çantasını aramak istedi, karşı koyunca da içeriden kendisine yardım için çıkan kişilerle birlikte gözaltına almakla tehdit etti.

Yerel basın ise protesto eylemlerini çarpıtarak yansıtıyor. The Miami Herald gazetesi eylemleri "polise karşı anarşistler" olarak duyururken binlerce insanın sokaklara çıkmasına neden olan FTAA zirvesinden hiç bahsetmedi. 20 Kasım perşembe günü yapılan kitlesel yürüyüşe polis plastik mermiler, biber gazı, göz yaşartıcı gaz, elektro şok tabancaları ve coplarla müdahale etti.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

hAber
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Radikal Karar Anı Forum
Kara Haber Video Eylem Atölyesi
Sanal Molotof Mesaj Panosu
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız