Sahip olma isteği beyazlarda bir hastalık olmus. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama fakirlerin bozamayacağı birçok kural koymuşlar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için fakirlerle güçsüzlerden vergiler alıyorlar. Bizim annemizin, toprağın, kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar; toprağı binalarıyla ve diğer süprüntüleriyle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak, yoluna çıkan herşeyi yok eden bir ırmağa benziyor...

Oturan Boğa (Siyu Kabilesi)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 5. Sayı - Aralık 2003

Ekolas Kazandı, Mücadele Devam Ediyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Yaşanan sorunlara duyarsız kalamayan işçi sınıfı tüm baskılara, içinde bulundukları olumsuz koşullara ve sendikalarda hakim olan sistemle barışık bürokratlara rağmen sesini yükseltmeye devam ediyor. Pirelli Ekolas işçileri uzun süren mücadelelerinin ardından taleplerinin pek çoğunu elde ettiler. Şu an işten çıkartılan arkadaşlarının işe geri alınmaları için mücadaleleri devam ediyor.

Çimse-İş sendikasından Kristal-İş Sendikasına geçiş yaptıkları için işten çıkartılan Eskişehir Paşabahçe işçileri 16 Kasım'da yaptıkları basın açıklamasının ardından Ankara'ya yürüdüler. Gerek Eskişehir gerekse Ankara polisinin yoğun baskısına rağmen 18 Kasım'da yürüyüşlerini tamamladılar. 9 Aralık'ta çeşitli fabrikalarda çalışan Kristal-İş üyesi 5500 şişecam işçisi greve çıkma kararı aldı. Grev kararı toplu sözleşmelerin tıkanması ve anlaşmaya varılamaması üzerine alındı.

PTT işçilerinin direnişi ise ikinci ayına yaklaşıyor. 13 Kasım'da taşeron firmaya bağlı çalışan posta dağıtım işçileri, aileleri ve onlara destek için gelenlerle birlikte Sirkeci'deki Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü önünde kitlesel bir basın açıklaması yaptı. 17 Ekim'den beri iş bırakma eylemlerinin sürdürüldüğü belirtilen basın açıklamasında, taşeronlaştırmaya ve AKP hükümetinin politikalarına tepki dile getirildi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde "Zafer direnen emekçinin olacak", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Ekolas kazandı, biz de kazanacağız", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz", "PTT işçileri yalnız değildir" şeklinde sloganlar atıldı. PTT işçilerinin iş bırakma eylemleri hala kararlı bir biçimde sürüyor.

Kamu Yönetimi Temel Kanunu tasarısına karşı, KESK'in aldığı eylem kararı doğrultusunda 11 Aralık'ta kamu emekçileri Türkiye çapında kitlesel iş bırakma eylemi yapacaklar. AKP hükümetinin kamu reformu olarak adlandırdığı kanun tasarısına memurlar yoğun tepki gösteriyor ve herkesi kendileri ile dayanışmaya çağırıyorlar.

2 Aralık'ta Ledra Palace Barikatından geçişleri engellenerek iş yerlerine ulaşamayan sayıları 500-600'e ulaşan Kıbrıslı işçiler sabah Lefkoşa sokaklarında gövde gösterisi yaptı. Vergi ile ilgili bir evrağı doldurmaları talep edilen, evrağı doldurmayınca da geçişleri engellenen işçilerin bazıları barikatı atlayarak geçti. Ancak polisin BM yetkililerine durumu bildirmesi ile tutuklanarak kuzeye iade edildiler. Bunun üzerine meclis binasına doğru yürüyüşe geçen işçiler, öğlen yemeği için yanlarında bulunan sebze, ekmek gibi gıdaları meclis bahçesine fırlattılar. Buradan Kuğulu Park'a yürüyen işçiler slogan atarak dağıldılar.

Çok zor şartlarda sürdürülen tüm bu eylemlilikler ancak herkesin birlikteliği ve dayanışmasıyla başarıya ulaşabilir. Egemen güçlere karşı yapacağımız her başkaldırı hepimizin özgürleşmesinin bir parçası ve bu direnişlerin devamlılığı herkesin ortak dayanışmasına bağlı.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Ay Carmela - Rosa Leon
Diğer

  Linkler
Kır Anarşi
Anarkom
Anarşi Kolektifi Ankara
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız