Güçlü bir halk lidere ihtiyaç duymaz.

Emiliano Zapata

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 6. Sayı - Ocak 2004

NATO İstanbul'da Toplanıyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Küresel kapitalizmin militarist çetesi NATO Haziran ayında İstanbul'da toplantı yapacak. Dünyada süren egemenlik savaşında, tüm insanlık üzerinde kurdukları baskılarla güçlerini arttıran kapitalist devletlerin başkanları ve üst düzey komutanları toplantıya katılacaklar. Toplantıda ağırlıklı olarak NATO'nun genişleme planlarının tartışılması bekleniyor. Bununla beraber çeşitli muhalif grupların ve sivil toplum örgütlerinin NATO'ya ve bu toplantısına karşı çalışmaları şimdiden başladı.

Nato nedir?

Nato soğuk savaş döneminde Sovyet emperyalizmine karşı batılı emperyalist güçlerin oluşturduğu askeri bir örgüttür. Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki hakimiyet yarışında NATO, batı avrupadaki üsleri, batı avrupaya yığdığı nükleer silahlar, komünizm ve diğer sol hareketlere karşı oluşturduğu gizli para-militer örgütlerle bir savunma ve saldırı hattı oluşturmak amacını güdüyordu. Sovyetlerin çöküşünden sonra NATO'ya artık gerek kalıp kalmadığı çeşitli çevrelerde sürekli olarak tartışıldı.

Nato'nun şu anki işlevi ve görevi ne?

Batılı devletlerin tüm dünyaya "demokrasi" adı altında dayatmaya çalıştığı egemenlik anlayışını yaymak, küresel kapitalist şirketler için hammadde ve pazar alanı sağlayacak askeri müdahalelerde bulunmak NATO'nun öncelikli görevleri arasında. NATO IMF, WTO gibi kurumlarla eş güdüm içinde etnik çatışmaları körükleyerek, savaşlar çıkartarak, küresel kapitalist pazara açık olmayan ülkeler üzerinde askeri baskı kurma görevini üstlenmiştir. Yıllardır olduğu gibi bugün de varlığını çeşitli "düşmanlar" göstererek ve insanların zihinlerinde paranoyalar yaratarak meşrulaştırmaya çalışmaktadır.

Nato Yugoslavya'da neler yaptı?

İlk amaç eski doğu bloku ülkelerine yayılmaktı. Bunu gerçekleştirmek için Yugoslavya'da etnik çatışmalar körüklendi. Faşist ve militarist görüşler desteklendi ve iktidara gelmeleri sağlandı. Çatışmaların tırmanmasıyla NATO'nun bölgeye müdahale etmesi meşru hale getirildi ve Yugoslavya ele geçirildi. Hemen arkasından tüm doğu bloku ülkeleri Nato üyesi oldu. Bu ülkelerin ordularının teçhizatlarının Nato standartlarında belirtilen ölçütlere uydurulması sürecinde silah tüccarları büyük karlar sağladı. Yugoslavya'nın ele geçirilmesi sırasında Nato, pek çok uluslarası antlaşmayla yasaklanan seyreltilmiş uranyum* ve kimyasal-toksik silahlar kullandı.

NATO varoldukça ve doğuya doğru genişlemesini sürdürdükçe çok büyük ve kitlesel ölümlere gebe savaşlar kaçınılmaz görünüyor. NATO ülkeleri son yıllarda silah üretimlerini ve harcamalarını önemli ölçüde arttırmışlardır. Üretilen ve depolanan muazzam sayılardaki bu silahlar tüm insanlığın geleceği için açık bir tehdittir.

* Seyreltilmiş uranyumlu silahlar, yıkıcı etki gücü azaltılmış nükleer silahlardır. Bu silahlar nükleer patlama yerine nükleer ışıma yoluyla tahribat yaratırlar. Bu sayede atıldıkları hedefteki ticari veya stratejik önemi olan binalara zarar vermezler. Bu silahların tek hedefi canlı yaşamı ve tabii ki insanlardır.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
Kaos Yayınları
Kara Mecmu-A Forum
Antifa İzmir
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız