Devlet, bir sürünün, benzer bir biçimde örgütlenen diğer bir sürüye karşı, saldırmaya veya savunmaya yönelik harekete geçmek üzere örgütlenmesidir.

Randolph Bourne

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Kara Gazete

Yaşamlarımız Üzerindeki Baskılar Sürüyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Devlet işkencelerle, soruşturmalarla veya yarattığı faşist güçlerle insanlara saldırmaya devam ediyor. Yarattıklar düzeni korumak için her şeyi çekinmeden yapıyorlar.

Mehmet Desde'nin İşkencecileri Devlet Korumasında "Yargılanıyor"

9 Temmuz 2002 tarihinde arabası ile seyahat ederken gözaltına alınan ve gözaltındayken işkenceye maruz kalan Mehmet Desde'nin işkenceci polislere karşı açtığı dava sürüyor. Mehmet Desde dört gün boyunca Terörle Mücadele Şubesinde fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kaldı. Mehmet Desde'den "Bolşevik Parti- Kuzey Kürdistan/Türkiye" adlı örgütün üyesi olduğunu kabul etmesi ve bir takım eylem ve sorumlulukları üstlenmesi istendi.

İşkenceci polislerin yargılandığı ilk dava 2 Ekim 2003 tarihinde yapldı. Bu duruşmaya işkenceci polisler katılmadı. İkinci dava 31 Ekim tarihinde yapıldı. Bu duruşma, sanık polislerin dosyada bulunan raporları incelemek üzere süre istemelerinden, 24 Aralık 2003 gününe bırakıldı. 3. duruşma ise 24.12.2003 tarihinde yapldı. Sanık polisler adliyeye gelmelerine rağmen duruşmaya katılmadlar. Ege Üniversitesi Adli Tıp Kurumu ve İzmir Tabib Odası tarafından verilen raporlarda belirtilen bulguların gerçeğe uygun olup olmadığını, saptanan bulguların işkence sonucu oluşup oluşmadığını, İstanbul Adli Tıp Kurumu dosya üzerinde yapacağı inceleme sonucu rapor verecek. Ayrca sanık polislerin avukatının talebi üzerine işkencecilerin duruşmalara katılmaması da karara bağlandı. Gelecek celse 19 Ocak 2004 tarihine bırakıldı

Alsancak'ta İşkence

İzmir'de iki genç, Alsancak Karakolunda işkence gördükleri iddiasıyla İzmir Barosu İşkence Önleme Grubuna başvurdu. Gözaltınada işkence gören gençlerin ifadesinde polislerin sokakta yaşayan çocukları gözaltına almaya kalktığını, bir arkadaşlarının kafasını arabanın camına vurduğunu ve arkadaşının burnunun ve arabanın camının kırıldığını belirtti ve polislerin kırılan camı, onların kırdığını kabul ettirmek için üzerlerinde işkence uyguladıklarını ifade etti.

Bursa'da Liselilere Saldırı

Bursa Cumhuriyet Lisesinin pansiyonunda kalan bir grup öğrenci, yurtta toplu halde Kürtçe şarkı söyledikleri sırada, kalabalık bir ülkücü grubun bıçaklı, sopalı saldırısına uğradı. 13 Aralık günü akşam saatlerinde yurt idaresinin ve güvenlik görevlilerinin yurtta bulunduğu sırada gerçekleşen saldırıda bir öğrenci bıçakla yaralandı.

Osmangazi Üniversitesinde "Güvenlik" Vahşeti...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi kantininde 13 Aralık'ta , iki öğrenci güvenlik görevlileri tarafından tekme-tokat ve coplarla saldırıya uğradı. Öğrenciler hastanelik edilene kadar dövüldüler. Bu olay üzerine Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi öğrencileri bir basın açıklaması yaparak saldrıyı kınadılar ve özel güvenlik birimlerinin kaldırılmasını istediler. Basın açklamasna Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı'da katılarak destek verdi. Basın açklamasında "insanlığa, bilime, üniversitelere özgürlük", "üniversiteler bizimle özgürleşecek", "insanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları atıldı.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Pankartlar
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Viva la FAI
Diğer

  Linkler
Çorlu'dA
otonomizmir
Lilith Kolektifi
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız