Kimsenin bir diğerini baskı altına almasının imkansız hale gelmesini mi hedefliyorsun? Öyleyse, kimsenin iktidara sahip olmamasını sağlaman gerekir.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 9. Sayı - Mayıs 2004

Festival Yaklaşıyor... Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

28-29 Haziran'da İstanbul'da düzenlenecek zirveye karşı bir yandan devlet baskısı artarken diğer yandan karşıtlarının hazırlıkları ve eylemleri genişleyerek sürüyor

İstanbul'da düzenlenecek olan NATO zirvesi yaklaşırken farklı kesimlerden farklı sesler geliyor. Bu toprakların efendileri, evrenin efendilerini ağırlayacak olmanın heyecanı ve gururuyla hazırlıklarını hızlandırarak sürdürüyorlar. Zirveden aylar önce başlayan baskıların hazirana kadar artacağı pek çok kesim tarafından ön görülüyor. Giderek artan "güvenlik" önlemleriyle egemenler demokrasi söylemlerinin yalandan ibaret olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Zirve öncesi eylemlilikler de artarak devam ediyor. NATO'nun kuruluş yıl dönümü olan 4 Nisan'da o günün ilk ve orta dereceli okullarda "NATO günü" olarak kutlanacağını söyleyen bir grup 4 Nisan Müsamere kolu adıyla, Taksim Mis Sokak'ta bir eylem gerçekleştirdi. Anarşist, Liberter Sosyalist, Liberter Marksist, Otonomcu kişi ve grupların oluşturduğu 40 kişilik grup, trampet eşliğinde ve okul yakaları takarak, uygun adım yürüyerek eyleme başladılar. Kara, kara-kızıl bayraklar ve çeşitli dövizler taşıyan eylemciler, "Susma haykır, NATO'ya hayır" , "İsyan, Devrim, Özgürlük" "Bütün Devletler Katildir" "Seattle, Cenova, Prag, Selanik, İstanbul isyan" şeklinde sloganlar attılar. Sorunun patronların, komutanların, önderlerin, kocaların ya da büyüklerin yüzyıllardır bizler adına karar vermesinde olduğu belirtilen basın açıklaması "Buradan Seattle'da, Prag'da, Cenova'da ve evrenin efendilerinin gittiği her yerde sürdürdükleri direnişle özgürlük bayrağını dalgalandıranlara sesleniyoruz. 28-29 Haziran'da hepinizi bu toprakların ezilenleriyle dayanışmaya, İstanbul'a çağırıyoruz." şeklinde sonlandı.


5-6 Nisan tarihlerinde ise Ege Üniversitesi'nde rektörlüğün işbirliğiyle düzenlenen NATO zirvesiyle ilgili ön toplantı NATO karşıtı öğrencilerin ortaklaşa gerçekleştirdiği bir eylemle engellendi. Toplantı protestolar nedeniyle yarım kaldı. Eylemle ilgili DEHAP, DSİP, EMEP, ÖDP, SDP, ve TKP İzmir il örgütlerinin yaptığı ortak açıklamada "Ege Üniversitesi'nin asıl sahipleri ve İzmir halkı; üniversitelerinin, kentlerinin NATO şeflerinin katliam planları tarafından lekelenmesine izin vermediler. 28 Haziran'da İstanbul'da yapılacak zirve öncesi terör örgütü NATO'ya kapıyı bugünden gösterdiler. Dün protestoyu gerçekleştiren biz NATO karşıtları, emperyalizme ve iş birlikçilerine geçit vermedik. 28 Haziran'da da NATO'ya ve Bush başta olmak üzere NATO şeflerine geçit vermeyeceğiz."denildi.

Ankara'da ise 12 Nisan 2004 Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nden Kızılay'a yürüyüşe geçen Ankara Üniversiteleri Öğrenci Koordinasyonu'ndan 70 öğrencinin NATO'ya karşı yapmak istediği basın açıklması 5000 polisin saldırısıyla engellendi. Öğrencilerin büyük çoğunluğu gözaltına alındı.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

f026
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ay Carmela - Rosa Leon
Diğer

  Linkler
Spontan
Kara Gazete
otonomA
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız