Milliyetçilik alçakların son sığınağıdır.

Samuel Johnson

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Dergiler - Kara Gazete - 9. Sayı - Mayıs 2004

1886'dan Bugüne Mücadele Sürüyor Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Dünyanın ezilenleri, emeğini satarak geçinmek zorunda olan milyonlar üzerlerindeki tüm baskılara rağmen özgürlük bayrağını dalgalandırmaktan hiç vazgeçmedi.


Amerikan Emek Federasyonu 1 Mayıs 1886'da 8 saatlik iş günü uygulamasına geçilmesi için grev çağrısı yaptı. Bu çağrıya çalışma şartlarının ve yokuslluğun bezdirdiği yüzbinlerce emekçi karşılık verdi. Sadece Chicago'da 400.000 işçi greve destek verdi. 3 Mayıs'ta polisin bir işçiyi öldürmesi üzerine anarşist işçiler 4 Mayıs'ta Haymarket Meydanı'nda bir miting çağrısı yaptılar. Miting sırasında ve sonrasında, anarşist veya marksist tüm sosyalistlere yönelik yoğun saldırılar boy gösterdi. Tutuklananlar arasından 5 anarşist devrimci Albert Parson, August Spies, George Engel ve Aldoph Fischer 11 Kasın 1887'de asıldı. 1889'da Paris'teki Enternasyonal Sosyalist Kongreye katılan Amerikan delegasyonu, ölen anarşistlerin anısına1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kabul edilmesini önderdi ve bu fikir kabul edildi.

118 yıl sonra, birçok yerde insanlar hala karın tokluğuna haftanın 6,7 günü 10, 12 saat, iş güvencesi, izin hakkı, sağlık güvencesi gibi mücadelelerle elde edilmiş pek çok haktan yoksun çalışmaya mahkum ediliyorlar. Uğruna pek çok insanın öldüğü haklar teker teker gaspediliyor, kölelik şartlarına geri dönülüyor. Taşeronlaştırma politikaları, IMF, Dünya Bankası, GATS gibi kapitalizmin politikalarını tüm dünyaya dayattığı örgütlerin yürürlüğe soktuğu Kamu Reformu Kanunu gibi kanunlar, örgütlenmenin önüne konulan engeller, sendikaların kapatılması saldırının artarak sürdüğünü gösteriyor.

İdam edilen anaşistlerden August Spies'in sözleri, tüm bu saldırılara karşı cevap niteliğinde: "Eğer bizi asarak tahakküm altındaki milyonların, sefalet içinde çalışan ve kurtuluşu arzulayan, kurtuluşu bekleyen milyonların, sefalet içinde çalışan ve kurtuluşu arzulayan, kurtuluşu bekleyen milyonların bu hareketini, işçi hareketini ezebileceğinizi umuyorsanız; eğer düşünceniz buysa, o zaman asın bizi. Burada bir kıvılcımı ezeceksiniz, ama şurada, burada veya orada, arkanızda veya önünüzde, her yerde alevler yükseliyor. Bu gizli bir ateş. Bunu asla söndüremezsiniz!"

1 Mayıs kapitalist sisteme karşı yükselen küresel direnişin, yönetenelerin, paranın ve kirli ilişkilerin olmadığı özgür bir gelecek arzusunun festivali. Saldırının sürdüğü, direnişin güçsüzleştirilmeye çalışıldığı bu günlerde, geleceğimize sahip çıkmak için direnişi büyütelim, küreselleştirelim. 1 Mayıs yeni bir yılın, yeni bir geleceğin ilk günü olsun. Tüm dünyada ezilen, emeğini satarak yaşamını geçirmek zorunda olan milyonların İşçi Bayramı kutlu olsun.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşist Komünist İnisiyatif
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Viva la FAI
Diğer

  Linkler
İç Mihrak
Indymedia İstanbul
İnat!
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız