Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir seks objesi değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalı, tanrının, devletin, kocasının, ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak, yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.

Emma Goldman

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Kara Gazete

İstanbul NATO Zirvesine Hazır Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Bir yandan "güvenlik önlemleri" hayatlarımızı çekilmez kılacak biçimde arttırılıyor, evrenin efendilerine süslü gözükmek için kaldırımlar yıkılıp baştan yapılıryor, diğer yandan ise pek çok kesim NATO karşıtı kampanyalarını sürdürüyor, İstanbul'u eylem alanıda çevirmeye hazırlanıyor

NATO Karşıtı Eylemler Artarak Sürüyor...

Taksim başta olmak üzere Mayıs ayı boyunca İstanbul'un pek çok yerinde "NATO'ya karşı" irili ufaklı pek çok eylem gerçekleşti. Diğer pek çok şehirde de NATO zirvesine karşı kampanyalar başlatıldı, çeşitli eylemler düzenlendi. Ayrıca pek çok şehirdeki pek çok üniversitede öğrenciler de düzenledikleri şenliklerde ve eylemlerde NATO'yu protesto ederken zirve sırasında İstanbul'da sokaklarda olacakları mesajını verdiler.
NATO Daimi Kuvvetler Komutanlığına bağlı İtalya, Hollanda ve Bulgaristan deniz kuvvetlerine bağlı 10 savaş gemisinin 21 Mayıs 2004 Cuma günü Antalya Limanına demirlemesi üzerine, 22 Mayıs 2004 Cumartesi günü yaklaşık 80 kişilik grup Antalya Limanına geldi ve NATO'nun savaş makinalarını protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması yapmak istedi. Polis limana girmek isteyen gruba izin vermedi. Bunun üzerine protestocular liman yolunu trafiğe kapattı. Polis eylemcilere tazyikli su, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz ile saldırdı. Eylemciler ise polise yumurta ve taşla karşılık verdi. Kemer karayolundaki bir alışveriş merkezine sığınmak isteyen eylemcilerden 18'i polisin saldırısı sonucu gözaltına alındı.
Aynı gün İstanbul'da da NATO karşıtı eylemler sürüyordu. 15 Mayıs'tan beri her Cumartesi Taksim Gezi Parkında sanatçıların desteğiyle süren eylemlerin devamı olarak Taksim Gezi Parkında toplanan yaklaşık 70 kişi, üzerinde "NATO ve Bush Karşıtı Birlik" yazılı pankart açarak, "NATO'ya hayır, üsler kapatılsın" şeklinde slogan attı. Eyleme katılan ressamlar, NATO flamasının üzerine boya döktü. Gezi Parkında 15 Mayıs'ta düzenlenen eyleme şairler, 29 Mayıs'ta düzenlenen eyleme ise Müzisyenler destek verdi. İstiklal Caddesinde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup da, "Ekim Gençliği" yazılı pankart açarak, NATO karşıtı sloganlar attı. Her iki grup da yapılan basın açıklamalarının ardından olaysız dağıldı.
23 Mayıs Pazar günü ise Esenyurt NATO ve Bush Karşıtı Platform, NATO karşıtı bir eylem gerçekleştirdi. Esenyurt CumhuriyetMeydanında toplanan 150 kişi, "Emperyalist işgale ve NATO'ya son" pankartı açarak AKP lçe binasına yürüyen NATO karşıtları, binanın önüne siyah çelenk bırakarak basın açıklaması yapmak istedi. Jandarma basın açıklamasına izin vermeyerek NATO karşıtlarına saldırdı. Saldırı sonucu 10 kişi gözaltına alındı.

NATO'ya karşı Kampanyalar

Zirve yaklaşırken farklı çevreler farklı kampanyalarla çalışmalarını sürdürüyor. NATO Karşıtı Özgürlükçü Koordinasyon, "Evrenin efendileri İstanbul'a geliyor! Efendisiz ve sömürüsüz bir dünya mümkün!", Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul NATO'ya kapıları kapıyor, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), "Gelme Bush", bir çok örgüt ve sendikanın oluşturduğu NATO ve Bush karşıtı birlik, "NATO'ya hayır! Üsler kapatılsın!" şiarlarıyla kampanyalar yürütmekteler.. NATO ve Bush karşıtı birlik, BAK ve TKP temsilcilerinin 31 Mayıs'ta yaptıkları ortak basın açıklamasında bu süreçte birlikte hareket edeceklerini ve 27 Haziran'da İstanbul'da ortak bir miting düzenleyeceklerini açıkladılar.


Küresel Saldırıya Karşı Küresel Direniş

Zirve sırasından Anadolu'nun ve Trakya'nın çeşitli yerlerinden binlerce insan İstanbul'a gelecek. Ayrıca pek çok ülkeden NATO'ya ve temsil ettiği kapitalizme karşı mücadele veren binlerce kişi İstanbul'da buluşacak. Anarşist, marksist, çevreci, reformist ya da islamcı binlerce insanın İstanbul'a gelmesi bekleniyor. Seattle'da, Prag'da, Cenova'da ve son olarak da Selanik'te güçlü bir muhalefet sergileyen küreselleşme karşıtları bu kez İstanbul'da bir araya gelecek.

İstanbul'un "güvenliği" emin ellerde

30.000 olan zirvede görev yapacak polis sayısı medyanın "Güvenlik yeterli değil" açıklamasından sonra 35.000'e çıkarıldı. Zirvenin olacağı yerin çevresindeki iş yerlerinden sonra evler de teker teker dolaşılarak oturanlar sorgudan geçirilmeye başlandı. 8 TRT çalışanının güvenlik gerekçesiyle göz altına alınması ve pek çok TRT çalışanına işe gelmemelerinin söylenmesi işin paranoyaya vardığının bir göstergesi niteliğinde. Bir diğer güvenlik paranoyası ise uzaktan kumandalı uçak satışlarının yasaklanması. Alınan "önlemlerin" çoğunun CIA tarafından istendiği açıkça dile getiriliyor. Devlet zirvenin yapılacağı alanın etrafındaki Beşiktaş, Şişli, Taksim gibi yerlerde bir yandan güvenliği giderek daha da hissedilir biçimde arttırırken bir yandan da kaldırım taşlarını yenileyerek her heri inşaat alanına çevirerek ev sahipliğine hazırlanıyor.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
Anarkismo
Savaş Karşıtları
Anarşi Kolektifi Ankara
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız