Anarşizm sosyalizmin hükümetsiz sistemidir.

Peter Kropotkin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Arşiv
Arşiv - Kara Gazete

1 Mayıs'ta Yüzbinler Yürüdü Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

1 Mayıs tüm Anadolu'da ve Trakya'da yüz binlerce insanın katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. İstabul, Diyarbakır ve İzmir'de polis saldırısı sonucu yüzlerce insan yaralandı ve gözaltına alındı.

İstanbul
Sendikalar arasında miting yeri konusunda anlaşılamamasından dolayı İstanbul'da iki farklı yerde miting düzenlendi. Türk-İş tarafından Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitingine 10.000 kişi katıldı. KESK ve DİSK'in Saraçhane Parkında düzenlediği mitinge ise yaklaşık 50.000 kişi katıldı. Saraçhane Parkındaki bekleyişten sonra Yenikapı'ya doğru yürüyüş gerçekleştirildi ve miting burada sona erdi. Mitingde Haziran'da yapılacak olan NATO Zirvesi gündemdeydi. İstanbul'daki anarşist ve antiotoriterlerin oluşturduğu NATO Karşıtı Özgürlükçü Koordinasyon, "hoşgeldin demeyeceğiz" pankartı ile katıldı. Ayrıca koordinasyonda yer alan çeşitli gruplar, "kapitalizm öldürür", "patronsuz bir dünya" ve "dünyanın bütün işçileri birleşin, çalışmayı bırakın" pankartları ile katıldılar. Mitinge, İstanbul Antimilitarist İnsiyatifide hazırladıkları otobüs maketi ile katıldı ve Militurizm Festivali tanıtım broşürlerini dağıttılar.


Ankara
İşçi ve memur sendikaları ile bazı sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingi, Sıhhiye Meydanı'nda gerçekleştirildi. Sıhhiye Köprüsü altında bir grup katılımcı ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Ankara'daki 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle 4 bin polis görev yaparken, bir polis helikopteri yürüyüş ve miting süresince güvenlik uçuşu gerçekleştirdi. Mitingde "olmaya devlet cihanda" pankartı taşıyan Ankara Anarşi İnsiyatifi ile Taçanka grubunun oluşturduğu iki anarşist kortejde yer aldı. Alanda NATO Karşıtı Özgürlükçü Koordinasyon broşürü ve grupların bildirileri dağıtıldı. Ayrıca alanda eşcinselleri temsilen KAOS GL üyeleri 7 renkli bayrak açıp, "Zorunlu heteroseksüellik insanlık suçudur" pankartı taşıdı.

İzmir
İzmir'deki 1 Mayıs kutlamaları Gündoğdu Meydanında yapıldı. Alana girmek isteyen DEHAP'lı gruba polis izin vermeyince grup ile polis arasında çatışma çıktı. Bazı göstericilerin ve polislerin yaralandığı olaylar grubun meydana girmesine izin verilmesiyle sona erdi. Anarşistler "Nato kafa nato mermer", "kapitalizm öldürür" ve "kelebek kanat çırpıyor" pankartları ile alanda yer aldılar.

Diyarbakır
Aralarında sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin bulunduğu Diyarbakır Demokrasi Platformu'nun 1 Mayıs'ı kutlamak için yaptığı başvuruya, valilik, fuar alanında kutlanması şartıyla izin verdi. Ancak, platform üyeleri 1 Mayıs'ı Dağkapı Meydanı'nda kutlamak istedi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı çevik kuvvet polisleri Dağkapı Selahattin Eyyubi yer altı çarşısını kordon altına aldılar. Yürüyen yada oturanların gözaltına alınacağı tehdidinde bulunan polisler alanın tamamını boşalttılar. Kalabalık bir grup da İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesinin önüne geldi ve oturma eylemine başladı. Polisin, dağılma yönündeki uyarılarını dinlemeyen Demokrasi Platformu üyeleri basın açıklaması yapmak istediler. Ancak açıklama yapılmasına izin vermeyen güvenlik güçleri yurttaşların alkışlı protestosu arasında Demokrasi Platformu üyelerini gözaltına aldılar. Polis 200'ün üzerinde eylemciyi 6 otobüse doldurarak emniyete götürdü.

Malatya
Malatya'da 1 Mayıs kutlamalarına NATO protestosu damgasını vurdu. İşçi ve kamu emekçileri sendikaları ile çeşitli partiler ve anarşistlerin katıldığı mitingde atılan sloganlar ağırlıklı olarak NATO'yu hedef aldı. Bir NATO dövizini de yakan gruplar Haziran ayında İstanbul'da yapılacak NATO zirvesini protesto etti.

  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

f029
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
Kara MecmuA
Anti-Pop
Anarşist Bakış
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız