Filistinliyim, İsrailliyim duvara karşıyım Yazar : duvara karşı anarşistler

22 Ekim 2004'de İsrail'in yapmaya çalıştığı tecrit duvarına karşı anarşistlerin düzenlediği basın açıklması metni. Baın açıklması öncesinde Mecidiyeköy'den Beşiktaş iskelesine sesiz bir yürüyüş düzenlendi. Eylemden fotoğraflar için tıklayın

Yeryüzü binlerce kez katliamları, iskenceleri, sürgünleri gördü. Dünyanın her bölgesinde acılar yaşandı, yaşanmaya devam etmekte. Ama biliyoruz ki bunların yaşandığı her yerde direniş de var.
Dünyanın en vahşi ve planlı katliamlarından birini yaşayan insanların başbakanı Ariel Sharon bugün katliamların, sürgünlerin, suikastlerin planlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. İnsanları, düşünceleri, özgürlüğü duvarlarla, işkencelerle engelleyebileceğine inanan tüm iktidarlar gibi o da insanlığın üzerine duvar örmeye çalışıyor. Sharon bir katildir. Sharon yahudi olduğu için değil, bir faşist olduğu için katildir. Sharon sadece Filistinlileri katletmekle kalmıyor, uygulamaları nedeniyle anti semitizmi de güçlendiriyor. Ama biliyoruz ki her iki toplumda da yaşanan bu kör şiddete karşı çıkan ve başka bir yaşam düşleri kuran insanlar var. Bunlar duvarın iki yanından tuğlaları sökmeye çalışıyorlar. Birbirlerine karşı silah almayı reddediyorlar. O insanlar duvarı protesto etmeye devam ediyorlar. Vuruluyorlar, hapsediliyorlar. Ama seslerini biz buradan duyuyoruz, tıpkı bugün dünyanın bir çok ülkesinde duyulduğu gibi. Aralarımızda oluşturulmuş onlarca yapay sınıra karşın duyoruz. Buradan biz de onlara sesimizi gönderiyoruz, dayanışmamızı.

Hep beraber haykırıyoruz 'sınırlarınız da, duvarlarınız da yıkılacak.'