15 Mayıs Militurizm Festivali Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Yıllardır verdikleri mücadelelere ve aldıkları pek çok riske rağmen görmezden gelinen Vicdani retçiler "militurizm festivali" adıyla yürüttükleri kampanyayla toplumun gündemine gelmeyi ve egemenleri rahatsız etmeyi amaçlıyorlar.

15 Mayıs vicdani retçiler günü bu kez İstanbul'da bir festival şeklinde kutlanacak. İAMİ'nin düzenlediği festival kapsamında gezi, konser ve sergi yer alacak. Gezide İstanbul'un militarist sembolleri "rehber"ler tarafından katılımcılara tanıtılacak. Akşam ise retçilerin kendilerini anlattıkları bir sergi düzenlenecek. İAMİ'nin festivali neden düzenlediğine dair yaptığı açıklamada miltarizmin hayatımızın hemen yerinde (okulda, ailede, orduda, ticari işletmelerde, hatta kendini sistem karşıtı olarak tanımlayan politik gruplarda) var olduğu belirtilirken "Neyle karşı karşıya olduğumuzu teşhir etmek ve militarist sembollerinin, ritüellerin karizmasını çizmek bizce mümkün..." ifadesi kullanıldı.

Bir vicdani retçi "emre itaatsizlik" suçundan pratikte ömür boyu hapis riskiyle karşı karşıya yaşamını sürdürmek zorunda. Bu riske rağmen vicdani retçiler, devletin uyguladığı görmezden gelme politikasını kırmaya ve seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Festivalin örgütlenmesi sırasında katılımcı kişi ve kurumlar için vicdani ret, total ret ve anti-militarizm tartışmalarının sıcak gündem haline getirilmesi, ortaya çıkacak enerjinin festival sırasında ve sonrasında canlı tutulması amaçlanıyor. Yaklaşan NATO zirvesine de vurgu yapılarak, militarist bir örgüt olan NATO'ya karşı çıkanların da olduğunu göstermek de festivalin amaçları arasında. Festivalin herkese açık olduğu belirtildi

Gezi 15 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de başlayacak. Gezi Programı:

  • 11:00: Haydarpaşa Tren Garı - Sokak Tiyatrosu-Retçi Karşılaması
  • Gata (Gülhane Askeri Tıp Akademisi) ve Selimiye Kışlası (1. Ordu Komutanlığı) - İade-i Ziyaret
  • Nurol Şirketler Grubu - Kırık Tüfek Siparişi
  • Beşiktaş İskele Meydanı - Gıcık Konser ve Kaotik Çiftetelli Gösterisi: Antimilitarist Sesler Musiki Cemiyeti
  • Tepebaşı Tüyap Önü - Temsili "Tüfek Çat(ırdat)ma Töreni" Bildiriler ve Ret Açıklamaları