Militurizm Festivali Gerçekleştirildi Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Çeşitli nedenlerle askere gitmeyi reddeden vicdani retçilerin her sene kutladığı 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü bu sene İstanbul'da "1. Geleneksel Militurizm Festivali" adı altında tüm güne yayılan etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler yıllarca asker uğurlamalarına sahne olan Haydarpaşa Garında başladı. Burada okunan açıklamadan sonra İzmirli antimilitaristlerin sergilediği askere gitmeme konulu bir sokak tiyatrosu oynandı. Buradan yaklaşık 120 kişinin yer aldığı üç otobüs ile festivalin ikinci durağı olan GATA Askeri Hastanesine doğru yola çıkıldı. Polis tarafından buraya gidilmek engellenince GATA ile Selimiye Kışlası arasındaki bir parkta GATA hakkında açıklama yapıldı ve "çürüklerin" ayıklanması için bir kasa elma bırakıldı.

Konvoyun bir sonraki durağı ise silah sanayiinin önemli sermayedarlarından Nurol Şirketler Grubunun Maslak'taki plazası oldu. Burada okunan açıklamadan sonra, konvoy Beşiktaş'taki Askeri Deniz Müzesinin yanında bulunan, tarihi topların bulunduğu parka gitti. Parkta, toplar süslendi ve basın açıklaması okundu. Açıklamadan sonra asker türküleri okunarak göbek atıldı. Antimilitaristler parka getirilen tüfek kıran asker resminin karikatürilize edildiği bir panoya başlarını sokarak Militurizm Hatırasıda çektirdiler.

Sonraki durak Tepebaşındaki park idi. Park alanında Nazan Askeran, Ebru Topal, Mahmut Elkuş, Cemal Karakuş, İnci Ağlagül, Ersan Uğur Gör, Yöntem Yurtseven, Özhan Yıldız, Yaşar Öner, Hürriyet Şener ve Zeynep Aslan yaptıkları konuşmalarla retlerini açıkladılar. Ayrıca Türkiye dışında yaşayan Savaş Görgün ve Mustafa Nur Sezer'de gönderdikleri deklarasyonlarla retlerini açıkladılar. Festival akşam yapılan retçi sergisi ve kokteyl ile sona erdi.