Ortadoğu'dan Demokrasi Manzaraları Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Hem Irak'ta hem de Filistin'de katliamlar Mayıs ayı içerisinde doruk noktasına ulaştı. Erdoğan'ın bile açıklama yapması Filistin'de yaşanan katliamların ne boyutlara ulaştığını bir kez daha gösterdi. Sansürlenmiş görüntüler bile insanın içini ürpertmeye yetiyordu.


Irak'tan gelen çatışma ve katliam haberleri de Filistin'den çok farklı değildi. Ancak anlaşılmaz biçimde aniden basına sızan fotoğraflarla birlikte açığa işkence haberleri Irak gündeminde ön plana oturdu. 5 saat boyunca bir Iraklının ellerinden bağlanıp tavana asması, bir babanın, gözünün önünde kızına ABD askerleri tarafından tecavüz edildiğini açıklaması durmadan yaşandığı anlaşılan işkence olaylarından sadece bir kaçı. ABD askerlerine bu olayların ardında göndreilen raporda "72 saatten fazla uykusuz bırakma, çuval geçirerek işkence yapma, köpekle korkutma" gibi talimatlar verildiğinin ortaya çıkması da aslında işkencelerin programlı olduğunu ve bir şekilde devam edeceğini ortaya koyuyor.

İşkence gören bir Iraklının "ABD geldiğinde iyi olacak zannediyorduk ama daha beter olduğunu gördük" açıklaması Irak halkının ortak görüşü haline geldi. Bush'un işkencelerin münferit olaylar olduğunu söylemesi de kimseyi inandırmadı. Asıl işkenceler Saddam zamanında yapılırdı, biz Irak'ta modern bir cezaevi inşa edeceğiz yönündeki açıklamaları ise işkencelerin artık "modern" biçimde süreceğinden başka bir şey göstermiyordu. Bu olaylar devletlerin kendi egemenliklerini güçlendirmek için hiçbir şey yapmaktan kaçınmayacağını bir kez daha gösterdi. Olaylar kimseyi çok şaşırtmadı ama tüm dünyada işgalcilere karşı öfke daha da büyüdü.