Üniversitelerde Polis Saldırıları ve Eylemler Yazar : Kara Gazete

Basılabilir formatı için : Duvar Gazetesi (PDF), Bülten (PDF)

Boğaziçi Üniversitesinde Munzur Barajı eylemi

Boğaziçi Üniversitesi "Kariyer Günleri" çerçevesinde 17 Mayıs'ta bir panel düzenleyen Munzur'da Dersim halkının tepkisine rağmen yapımı devam eden baraj projesinin ihalesini alan Ata Holding yoğun bir tepkiyle karşılandı. "Katil Ata Holding Munzur'dan Defol - Munzur'un delileri" pankartlarıyla panelin düzenlendiği yere gelen yaklaşık 100 kişilik grup güvenlik görevlileri tarafından engellendi. Okunan basın açıklamasından sonra kantine giden eylemci grup B.Ü. rektörlüğünün talimatıyla çevik kuvvetin saldırısına uğradı. 30 eylemcinin gözaltına alınmasından sonra rektörlüğün önünde yaklaşık 500 kişinin katıldığı oturma eylemiyle rektörlük ve polis protesto edildi.

İstanbul Üniversitesinde polis saldırısı

7 Mayıs'ta İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde düzenledikleri Demokratik Öğrenci Kurultayının ardından okullarından çıkmayan öğrencilere polis gece yarısında sert biçimde saldırdı. İ.Ü. Rektörlüğünün talebiyle öğrenciler uyurken başlatılan, yoğun gaz bombasının kullanıldığı saldırı sonucunda 168 kişi gözaltına alındı. 7 öğrencinin ağır yaralandığı olay sonrasında Öğrencilerin ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı bir eylem düzenledi. Okunan basın açıklamasında İ.Ü. Rektörlüğü ve polisin saldırgan tutumu eleştirildi.

Trakya Üniversitesinde Devlet Terörü

19 Mayıs'taki Trakya üniversitesinin bahar şenliklerinde muhalif öğrencilerin "alternatif şenlik" düzenleme istekleri üzerine rektörlük, polisleri okula çağırdı. Ertesi gün okula girişler,okulun Özel Güvenlik Birimlerince engellendi. Öğleden sonra polisin gaz bombaları ve panzerlerle saldırdığı öğrencilerden 87'si göz altına alınırken üniversite rektörü "kimsenin burnu bile kanamadı" açıklamasını yaptı. Öğrenciler ise polisin günlerce devam eden gözaltı sırasında polisin her türlü tacizine ve işkencesine maruz kaldıklarını söylediler. 24 Mayıs'ta Edirne Cumhuriyet Savcıilığına çıkarılan 20 öğrenci ise tutuklandı.