Sizi tanımıyorum! Sizin yasalarınızı, nizamınızı, kuvvete dayanan yetkinizi tanımıyorum! Bu yüzden asın beni!

Louis Lingg (1870-1887)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Emekliler 10 YTL'lik zammı Başbakan'a postaladı31-01-2008
Bugün ülkenin çeşitli illerinde toplanan emekliler, hükümetin 2008 yılı için emeklilere öngördüğü yüzde 2'lik zammı protesto etti, maaşlarına yapılan 10 YTL'lik zamları Başbakan'a postaladı

İstanbul

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen Emekli-Sen İstanbul Şubeleri adına açıklamayı yapan Rahime İldeniz Bayrak, emekli maaşlarının enflasyon oranını bile karşılamayan oranlarda arttırıldığını söyleyerek, “2007 yılı kayıplarımız karşılanmadan, hükümet 2008 yılında %2+2 zam vermeyi kararlaştırdı. Bu zamla ancak 1 kg zeytin, 1 kg peynir alabilirsiniz” dedi.

Temel tüketim maddelerine yapılan zamlara dikkat çeken Bayrak, “Emekliye %2+2 zam veren hükümet, 2008 yılına girerken elektriğe, doğalgaza, ekmeğe, suya, petrol ürünlerine, %10 ile %30 oranlarında zam yaptı. Yıl içindeki kira artışı ise %20, yani %2 zam cebimize girmeden daha fazlasıyla geri alındı” şeklinde konuştu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasasıyla kazanılmış haklarının elinden alınacağını belirten Bayrak, “Bu yasa tasarısı ile sosyal güvenliğimiz yok edilecek, sağlığımız piyasanın acımasız koşullarına terk edilecek. Emekli-Sen bu gidişe dur demek için 12 yıldır inatla yoluna devam ediyor” dedi, herkesi geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

Emekli-Sen üyeleri, açıklamanın ardından Başbakan'a 10 YTL'leri iade etti.

Eylem, “AKP zammını al başına çal”, “Sağlık haktır satılamaz” sloganları ile son buldu.

Ankara

DİSK’e bağlı Emekli Sen üyeleri, bugün Ankara'da da eylemdeydi. Sakarya Caddesi’nde toplanan emekliler, “Sadaka değil emeğimizin karşılığını istiyoruz” pankartı açıp sloganlarla Kızılay Postanesi’ne yürüdü, Başbakan'a 10 YTL'lik sefalet zammını iade etti. Eyleme DİSK’e bağlı çeşitli sendika yöneticileri destek verdi.


Kırıkkale

DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Kırıkkale Şubesi üyeleri, emeklilere verilen zammı protesto etmek için Kırıkkale PTT önünde bir eylem yaptı. Yapılan açıklamanın ardından emeklilere verilen zam olan 10 YTL, Başbakan'a PTT'den havale ile gönderildi.

Tüm Emekliler Sendikası Kırıkkale Temsilcisi Cafer Koçak, hükümetin emeklilere olan tutumunu eleştirdi ve zammı az bulduklarını ifade etti.


Samsun

Samsun’da Çiftlik Postanesi önünde bir araya gelen emekliler hükümetin öngördüğü %2+2’lik zammı protesto etti. Basın açıklamasını okuyan Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Mustafa Bilge, AK Parti Hükümeti'nin de emekli maaş zammı konusunda geçmiş hükümetlerden farksız bir tutum sergilediğini ifade etti.

Enflasyonun 2007 yılı için yüzde 4 açıklanmasına karşın, bunun yüzde 8.36 olarak gerçekleştiğini ifade eden Mustafa Bilge, konuyla ilgili şöyle konuştu;

''Büyük bir bölümü açlık sınırı altındaki aylığı ile yaşamaya çalışan yaklaşık 8 milyon emekli, mevcut artış ile ya bir kilo zeytin ya da 10 kez minibüse binebilecektir. Emekliye %2+2 zam öngörülürken elektriğe, doğalgaza, ulaşıma ve petrol ürünleri başta birçok hizmete yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişin oranlarda zam yapmıştır.''

Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri, %2+2 zammın karşılığı olan 10 YTL'yi zarfın içine koyarak Başbakanlık'a gönderdi.


Bursa

Bursa'da da, hükümetin enflasyon oranına bağlı olarak emekli maaşlarına zam yapmamasını protesto eden emekliler, zamlara yansıtılan 10 YTL'yi postayla Başbakan Erdoğan'a gönderdi.

Ulu Cami Postanesi önünde toplanan DİSK'e bağlı Emekli-Sen Bursa Şubesi üyeleri adına açıklama yapan Şube Sekreteri Cevdet İrketi, "Hiçbir derdimize deva olmayan bu zam keşke verilmeseydi de IMF'nin borçları kapatılıp, ülkemiz uluslararası sermayeye bağımlılıktan kurtulsaydı. Emekliler olarak çocuklarımızın borçsuz bir ülkede yaşaması için gereken fedakarlığı yaparız" dedi.

Yapılan son yüzde 2'lik zammın, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla geri alındığını ifade eden İrketi, "Türkiye'de yaşayan 8 milyonu aşkın emekliyle bunların dul ve yetimleri açlıkla mücadele ediyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile kazanılmış haklarımız elimizden alınacak. Bütün emeklileri yıllarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Aldığımız karar gereğince hükümetin zammının karşılığı olan 10 YTL'yi, koyduğumuz zarflarla Başbakan'a gönderdik. Umarız bu gönderdiğimiz paralar, hükümet tarafından ülkemizin yararına kullanılır" diye konuştu.


Mersin

Mersin’de de bugün emeklilerin zam protestosu vardı. Emekliler adına bir açıklama yapan Tüm Emekli-Sen Mersin Şube Başkanı İlhami Tol, açlık sınırının 688 YTL olduğu bir dönemde aylıklarına yansıyan 10-15 YTL'lik zammı yeterli bulmadıklarını söyledi. 2008 yılına girerken elektriğe, doğal gaza, ekmeğe, suya, petrol ürünlerine ve ulaşıma zam yapıldığının altını çizen Tol, emekliye verilen yüzde 2'lik zammın da böylece eriyip gittiğini vurguladı.

Gruba KESK üyeleri, Petrol-İş Sendikası üyeleri ve CHP Mersin İl Başkanı Faruk Akar da destek verdi.


Atılım ve haberler.com’dan derlenmiştir

Kaynak: Sendika.org


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşist Blok
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Arroja la bomba
Diğer

  Linkler
Sanal Aylık Teorik E-Dergi
Türkçe Metinler
ProleterTeoriA
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız