Çocuklarınıza bizim öğrettiğimiz şeyleri öğretin. Toprak bizim anamızdır. Ve toprağa tükürülmez. Toprak insana değil, insan toprağa aittir. İnsan hayat dokusunun içindeki bir liftir sadece... Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Gökyüzünü ve toprakların sıcaklığını mı? Koşan antilopların çabukluğunu mu? Biz size bunları nasıl satabiliriz? Ve siz nasıl satın alabilirsiniz?

Seattle (Duwarmish Kızılderilisi)

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Maden işçilerinden ocağı terk etmeme eylemi03-03-2008
TTK Amasra Müessesinde çalışan işçiler bu sabah HEMA Maden şirketi'nin kendi sahalarında çalışacağını öğrenmeleri üzerine kendilerini ocağa kapattılar.

TTK Bartın Amasra Müessesesi'nde yer altında çalışan 300 madenci, Hema şirketinin kendilerine ait A Sahasına girmeye çalışmasıyla eyleme başladı. Kendisini ocağa kapatan 300 işçi ile yer üstünde eyleme destek veren 250 kişi olmak üzere toplam 550 madencinin eylemi öğlen saatlerinde sona erdi.

Ocak ayında özel şirket Hema'da çalışan 5 işçinin A sahasına girmeye çalışmasıyla başlayan gerginlik, bugün Hema'nın yeniden A sahasına girmek için Amasra Kaymakamlığı'ndan izin alması üzerine iyice arttı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şubesi Başkanı Hakkı Arslan, Hema'yı ocak girişindeki baca ağzında bekleyeceklerini söyledi. Sendika Başkanı Arslan, yaptığı açıklamada, "Bizim ekmeğimizi çalmaya çalışan Hema şirketi, bizim sahamızdan kendi sahalarına galeri sürmek için Amasra Kaymakamlığı'na güvenlik tedbirleri alınması için müracaat etmiş. Biz sendika yönetiminin Zonguldak'a gitmesini fırsat bilen Hema şirketi, Müessese Müdürlüğü'nden izin aldıklarını ve güvenlik tedbirleri için Amasra Kaymakamlığı'na müracaatlarını yapmışlar. Ocak ayında bizim sahamızdan kendi sahalarına girmek isteyen şirket mühendisleri ve teknik adamlarını ocağımıza kendimizi kilitleyerek nasıl sokmadıysak bugün de sokmayacağız. Bizlerin Zonguldak'a gideceğini zanneden Hema Şirketi aldanmasın. Biz yine madenci arkadaşlarımızla ocakta baca ağzında onları bekleyeceğiz" dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, Müessese Müdürlüğü yetkilileri ve GMİS Genel Merkezi ile yapılan görüşmelerin ardından eyleme son verdiklerini açıkladı. Arslan, yaptığı açıklamada, "19 Mart tarihinde yapılması planlanan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı 5 Mart'ta yapılacak. Burada olağanüstü kararlar alınmasını bekliyoruz. Artık sadece Amasra değil, tüm havza olarak konuyu değerlendireceğiz. Amasra'da haksızlık olduğu zaman başlayacak eyleme tüm havzada çalışan maden işçileri destek verecek" dedi.

GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan, sadece Amasra'da olan sıkıntılar da değil tüm havzada meydana gelecek sıkıntılarda aynı eylemi yapmaya hazır olduklarını, diğer maden işçisi arkadaşlarının da bundan böyle Amasra'daki maden işçilerine destek olacağını söyledi.

İHA

Kaynak : Sendika.org


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşist Blok
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
An kara Fanzin
Mülksüzler Radyo
Bireyin not defteri
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız