Anarşizm, insanın insan tarafından sömürüsünün ve tahakküm altına alınmasının ortadan kaldırılması, yani özel mülkiyet ve hükümetin ortadan kaldırılmasıdır; Anarşizm, sefaletin, hurafelerin ve nefretin yok edilmesidir.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Direnişler buluşması gerçekleştirildi!20-04-2008
Yörsan ve Arçelik işçileriyle Taksim'den Galatasaray'a, metre bazında kısa sınıf dayanışması adına uzun bir yürüyüş.

Yörsan Yersen İnisiyatifi tarafından 19 Nisan Cumartesi günü İstanbul'da düzenlenen bir eylemle sınıf dayanışması adına anlamlı bir adım atıldı. Sendikal örgütlenme nedeniyle kıyıma uğrayan ve buna karşı direnen işçileri buluşturarak, sendikal örgütlenme hakkına sahip çıkmayı ve direnişlerin sesini geniş kesimlere duyurmayı hedefleyen eylem saat 14.00'de Taksim Meydanı'ndan yürüyüşe geçilmesiyle başladı. Devlet ise küçük de olsa açılan bu birleşik mücadele kanalının karşısına polis barikatıyla dikildi. Polisin sessiz ve pankartsız yürüyüş dayatmasına karşı pankartlar toplandı ama döviz ve flamalar indirilmeden, sloganlarla yürüyüş sürdü.

Yörsan direnişçilerinin temsili düzeyde katıldığı eylemde, Nakliyat-İş üyesi Arçelik direnişçileri, Tek Gıda-İş adına Tekel işçileri, Tez Koop-İş Sendikası, Genç-Sen ve Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu bileşenleri yer aldılar. Emekli-Sen'lilerden öğrenci gençliğe, emekçi kadınlara kadar eyleme geniş bir toplumsal yelpazeden katılım oldu. Bu katılım sendikal örgütlenmelere karşı gerçekleştirilen işçi kıyımlarına, sendikalı-sendikasız, güvenceli-güvencesiz işçi ve emekçiler adına karşı çıkışın bir resmini oluşturdu.


Yörsan Yoğurdu Dökülüyor!
Yapı Sanatevi tarafından hazırlanan Yörsan yoğurdu yürüyüş kolunun önünde yer aldı. Üzerinde "Yörsan yersen sömürü bizim işimiz", "Sendikalı işçi istemiyoruz" vs. yazan yoğurd konfetiler marifeti ile yol boyunca döküldü.
Yürüyüş boyunca "Yörsan/Arçelik İşçisi Yalnız Değildir", "Yaşasın Sınıf Dayanışması", "Yörsan Tüketme İşçi Hakkı Yeme", "Yörsan Yemeyin Direniş Var Yediğiniz Herşeyde Gözyaşı Var", "Gün Gelecek Devran Dönecek Koç Holding İşçiye Hesap Verecek", "Zafer Direnen Emekçinin Olacak", "İş Ekmek Yoksa Barış da Yok" sloganları atıldı.

Yörsan patronu attığı işçilerden şikayetçi

Eylem yürüyüşün sonlandığı Galatasaray'da yapılan konuşma ve açıklamalarla devam etti. İlk söz alan Tek Gıda-İş yöneticisi Göksel Şengün oldu. Şengün, Yörsan patronunun, sendikalaştıkları için işten çıkardığı işçilerden bir de, "İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız" sloganı attıkları ve bir dayanışma ziyaretinde "Bedeli neyse ödemeye geldik. Çocuklarımızın geleceği için her bedeli ödemeye hazırız" denildiği için şikayetçi olduğunu belirterek şunları ifade etti:
Biz de Yörsan patronunu size şikayet ediyoruz. Padişahlık düzeni, astığım astık kestiğim kestik devri devam etsin diye işçilerin örgütlenmesini istemiyor. Ama artık bu vatandaş o vatandaş değil. Her yerde örgütleneceğiz. Bizim birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Bu zulme hep beraber karşı çıkarsak, Yörsan ürünlerini yemezsek o zaman biz kazanacağız.

Direnişçi işçiler destek istedi

Daha sonra söz alan Yörsan işçisi Gökhan Yıldız, mücadelerinin başından beri kendilerine destek veren Yörsan Yersen İnisiyatifi'ne teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
Yörsan işçisi ağır çalışma koşullarına karşı örgütlendi ve bu yüzden 402 işçi işten atıldı. Ama biz yılmadık, 137 gündür mücadele ediyoruz. Biz Yörsan içileri olarak inançlıyız, kararlıyız ve inanıyoruz ki biz kazanacağız.
Yörsan işçisinin ardından sözü Arçelik direnişçisi Sedat Kandil aldı:
Biz Arçelik işçileri olarak 120 gündür direnişteyiz. 5-10 yıllık işçiler olmamıza rağmen asgari ücret veriliyor ve baskı yapıyorlardı. Biz de Nakliyat-İş'e üye olduk. Onlar o sendikayı bırakın Türk Metal'e geçin dediler. Ama biz bunu kabul etmedik. Bizim ihtiyacımız olan destektir. Bunu alırsak patronlara diz çöktüreceğimize inanıyoruz. Ve söz veriyoruz sonuna kadar direneceğiz. Biz 25 gündür direnişimizi Nakkaştepe'de Koç Holding Genel Merkezi önünde sürdürüyoruz. Ve kazanana kadar sürdüreceğimize söz veriyoruz. Bundan sonrası için de söz veriyoruz ki, eylemlerimiz daha direnişli olacak çünkü haklıyız.

Sendikal örgütlenme hakkı hep beraber savunulur

Daha sonra İstanbul Üniversitesi kantinlerinde Yörsan ürünleri satılmaması için imza kampanyası başlatan öğrencilere söz verildi. Öğrenciler bu güne kadar 400 imza topladıklarını söyleyerek Yörsan boykotunu her yerde destekleyeceklerini belirttiler.

Son olarak Yörsan Yersen İnisiyatifi tarafından yapılan bir açıklama ile eylem son buldu. Açıklamada, güvencesiz ve sigortasız çalışmanın iş cinayetleri dahil yarattığı sorunlar aktarılırken hemen tüm sendikal örgütlenmelerin ise işçi kıyımlarıyla sonlandığı, işçilerin konteyner hapisleri dahil çeşitli saldırılara maruz kaldıkları belirtildi. Sendikal örgütlenme hakkına sahip olabilmek için bu hakkı hep beraber savunmak gerektiği söylendi.

Yörsan Yersen İnisiyatifi eylemden sonra Arçelik direnişine ziyarete gitti.

Kaynak : Alınteri


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Anarşist Komünist İnisiyatif
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Ay Carmela - Rosa Leon
Diğer

  Linkler
İzinsiz Gösteri
Global Disaster
An kara Fanzin
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız