Ya devlet bireyi ve toplumsal hayatı daima ezerek, insanın etkin olduğu bütün alanları ele geçirerek savaşlarla ve iktidar mücadelelerine, bir tiranın yerini diğerinin aldığı saray darbelerine yol açacaktır, ki bu gelişmenin sonucunda kaçınılmaz bir biçimde ölüm vardır.. Ya da devletler yıkılacak ve özgür anlaşmasıyla bireylerin ve grupların canlı insiyatifini bir ilke olarak benimseyen binlerce merkez yeniden hayat bulacaktır.

Pyotr Alexeyevich Kropotkin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Venezüellalı işçiler Sidor'u işgal etti, mücadele sürüyor30-04-2008
22 Nisan 2008 -

Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez’in “Sidor’un kamulaştırılacağını” açıklamasının ardından Venezüella hükümeti ile Arjantin şirketi Techint’in temsilcileri hafta içi ortak bir komisyon toplantısında bir araya geldi. Öte yandan Ternium Sidor’da çalışan işçileri temsil eden ve 14 aylık direnişle şirketin kamulaştırılması yönünde adım atılmasını sağlayan Birleşik Çelik Endüstrisi İşçileri Birliği (SUTISS) sendikası da hükümetle toplu sözleşme görüşmelerine başladı. İşçiler ise olası bir hak kaybına karşı fabrikayı işgal ettiler.

Komisyon toplantısının ardından bir açıklama yayınlayan Techint yönetimi, şirketin kamulaştırılması için çeşitli formüller üzerinde durulduğunu belirterek, şirketin yeni hisse dağıtımının %60 Venezüella devleti, %20 Techint şirketi ve %20 işçi ve emeklilerin hisseleri olarak şekillenmesini istediklerini açıkladı. Yine toplantı sonrası konuşan Venezüella devlet başkan yardımcısı Ramón Carrizalez, “hükümetimiz başka şirketlerle olduğu gibi Techint’le de görüşme masasına oturdu ve ödenmesi gereken tazminat ne kadarsa da ödemeye hazır” açıklamasında bulundu.

Techint şirketinin Arjantin devlet başkanı Cristina Fernández’in de kendilerini desteklediği yönündeki iddiaları doğrulanmadı, Fernández konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmış değil. Öte yandan mevcut Arjantin devlet başkanı Cristina Fernandez’in eşi eski devlet başkanı Néstor Kirchner döneminde de Chavez tarafından “üretimde iç pazar yerine dış pazara öncelik verildiği gerekçesiyle” Sidor’un kamulaştırılması tehdidinde bulunulmuş ve Kirchner Chavez’le görüşmesi sonrasında şirketin iç pazara öncelik vermesine ilişkin bir antlaşma imzalamak zorunda kalmıştı.

Techint’le yapılan görüşmelerde hükümet müzakere grubuna başkanlık eden Venezüella Temel Sanayi ve Madencilik Bakanı Rodolfo Sanz, toplantı sonrasında “işçilerin elinde bulunan %20’lik hissenin varlığını sürdüreceğini ve Sidor’un büyük bir hümanizmle ulusal kalkınmaya katkısını sunacağını” söyleyerek fazla bilgi vermekten kaçındı.

SUTISS başkanı José Rodríguez, işçilerin istedikleri maaş miktarında bir değişme olmadığını ve hükümetle yapılmaya başlanan toplu sözleşme sürecinde sözleşmeli olarak çalışan 9 bin işçinin de toplu sözleşmeye dâhil edilerek kadrolu hale geleceğini umduklarını söylerken işçiler de müzakereler öncesinde fabrikayı işgal ederek üretimi tamamen durdurdular. Rodriguez, işçilerin artık kandırılmaya tahammülleri olmadığını ve işgali de “her ihtimale karşı” gerçekleştirdiklerini söyledi. İşçiler bir gün sonra üretime başlayarak iç pazara ürün sevkıyatını başlattılar.

Bu arada alınan güvenlik önlemlerine rağmen Techint yönetimi işçilerin “otomatik üretim sistemi bölümü”ne girişlerini önlemeyi başardı. İşçiler burada devletin petrol şirketi PDVSA’ya ait bilgisayarlara yönelik bir “sabotaj” olabilme ihtimalini dillendiriyorken, şirket, bilgisayar sisteminin çalışmamasını “teknik hata”ya bağladı. Devlet kanalı VTV’ye konuşan bir Sidor işçisi de “şirketin bilgisayarlardaki gizli bilgileri yok etme ya da sitemi kullanılmaz hale getirme fırsatına sahip olduğunun” altını çizdi. UNT de Sidor yönetiminin işçiler tarafından demokratik yoldan seçilmiş bir komiteye devredilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada Arjantin’de kimi sendikalar, kamulaştırma kararı nedeniyle Venezüella hükümetine karşı açıklamalar yaparken, sosyalistler bu kararı desteklediğini açıkladı.Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

y021
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : World Anarchy
Diğer

  Linkler
Çalışmaya Hayır
Kara Güneş
Kara Gazete
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız