Bizler ne hayal aleminde yaşıyoruz, ne de insanları olduklarından daha iyi hayal ediyoruz, onları oldukları gibi görüyoruz. Bu nedenle insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamalarıyla özde kötü kılındığını ileri sürüyoruz. İnsanın insanı yönetmesinden bu nedenle nefret ediyoruz.

Pyotr Alexeyevich Kropotkin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
Cam işçisi greve hazır16-05-2008
Kristal-İş Sendikası ile Türkiye Cam, Çimento ve Toprak Sanayi İşverenleri Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasının ardından alınan grev kararı 9 Mayıs 2008 günü İşveren Sendikasına tebliğ edilmişti.

13 fabrikada 5 bin işçiyi kapsayan karar işyerlerine asılırken, işçiler şu an greve çıkmak için yasal sürenin dolmasını bekliyor.

Grev kararı Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. (işletme)'ye ait Kırklareli Fabrikası, Mersin Fabrikası, Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (işletme) 'ye ait Topkapı Fabrikası, Mersin Fabrikası, Çayırova Fabrikası,Trakya Cam Sanayi A.Ş. (İşletme) 'ye ait Trakya Fabrikası,Trakya Otocam Fabrikası,Trakya Mersin Fabrikası, Cam İşleme ve Kaplamalı Camlar Fabrikası, Cam Elyaf Sanayi A.Ş. ,Cam Elyaf Fabrikası işyerlerini kapsıyor.

Bayram, resmi tatil dinlemeden 7 gün 24 saat, yaklaşık 1500 derece sıcaklık altında bir çok riskle çalışan cam işçileri, taleplerinin karşılanmaması durumunda greve çıkacak. Önceki yıllarda bir çok baskıyla yüz yüze gelen ve grevleri yasaklanan işçilerin grev komiteleri bile hazır. Haklarını alana kadar mücadele etmekte kararlı olduklarını belirten cam işçileri, özellikle patronun iş nedeniyle yaşadıkları rahatsızlıklar ve iş kazalarının ardından verilen istirahat dönemlerinde sosyal haklarını kesme çabasına tepki gösteriyor.

Ne yardım, ne de sadaka
Kristal-İş İstanbul Şube Başkanı Mürsel Kılıç, masada işveren sendikası tarafından ciddi bir teklif ile karşılaşmamaları nedeniyle görüşmelerin tıkandığını belirterek, işverenin son dakikada oldu bittiyle sözleşmeyi imzalamaya çalıştığını söyledi. Cam patronlarının hastalık ve sakatlanmalardaki iş kaybını işçiden karşılamaya çalıştığını belirten Kılıç, “Sanki hastalanmak insanların kendi tercihiymiş gibi davranıyorlar. Cam işçisi işyerinde işini yaparken rahatsızlanıyor, iş kazası geçiriyor. Kendi işini yaparken değil. Hep çalışacaksın, hiç hastalanmayacaksın, iş kazası geçirmeyeceksin istiyorlar” diye konuştu. Bu maddenin tartışılmasına bile izin vermeyeceklerini belirten Kılıç, cam işçisinin grevden çekinmediğini söyledi. İşe giriş ücretlerinde bir tabanın belirlenmesi gerektiğini belirten Kılıç, “Biz işverenlerden ne yardım ne sadaka istiyoruz. Sadece hakkımız olanı, çalışmamızın karşılığını istiyoruz” dedi. Greve kadar olan süreçte demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyleyen Kılıç, ilk olarak resmi tatil olan 19 Mayıs’ta çalışmama kararı aldıklarını ifade etti. Kılıç cam sektöründe taşeronlaştırmayı ve esnek çalışmayı da kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

kristal-İş/evrensel
Kaynak : Emek Dünyası


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Basmane
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : A Las Barricadas
Diğer

  Linkler
Lilith Kolektifi
Çalışmaya Hayır
An kara Fanzin
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız