Biz, hükümetin kötü olduğuna, özgürlük olmadan gerçek özgürlüğe, dayanışmaya ve adalate ulaşılamayacağına inandığımız için anarşistiz.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
İşten atılan grevci işçi direnişe başladı19-06-2008
16 Haziran grevinden sonra RMK Tersanesi Umut Gemi taşeron firmasında keyfi bir şekilde işten çıkarılan Niyazi Tepeli isimli işçi bugün sabah tersane önünde direniş başlattı. Tepeli'nin direnişine Limter-İş Sendikası da destek veriyor

Sabah saatlerinde sendika yöneticileri ile birlikte RMK Tersanesi önünde direniş başlatan Niyazi Tepeli isimli işçi, işe alınana kadar direnişine devam edeceğini belirtti. Limter-İş Genel Sekreteri Kanber Saygılı burada basına bir açıklama yaptı. 16 Haziran tarihinde güçlü bir işçi iradesi gösteren tersane işçilerinin tersanelerde yüzde 70'e yakın bir oranda üretimin durması ile patronlara ciddi bir mesaj verdiğini hatırlattı. Saygılı, iş cinayetleri kadar kuralsızlığa karşı çıkan işçilerin keyfiliğin önlenmesini de istediğini ifade etti. Saygılı, patronların grev öncesinde işçileri greve katılmaları durumunda işten atmakla tehdit ettiğini belirtti.

Limter-İş: Tepeli derhal işe alınmalı
Saygılı, “Tersanelerde kuralların ve yasaların tek ölçüsü olan patronlar ve taşeronlar, tek sözcükle işçiyi işten atmaya ne zamana kadar devam edecek?” diye sordu. İşçilerin sendikanın çağrısına ciddi bir oranda destek verdiğini belirten Saygılı, tersane patronlarının işçileri işten atarak kendilerince işçilerin örgütlenme, ölümlere ve keyfiliğe karşı mücadelesine saldırmak istediğini vurguladı.

Saygılı, “RMK Tersanesi'nde taşeron firma Umut Gemi'de çalışan sendikamız üyesi Niyazi Tepeli, 17 Haziran günü hiçbir gerekçe belirtilmeksizin işten çıkarılmıştır. Tuzla tersane işçilerinin, artık tüm dünya emekçi kamuoyunca bilinen ve desteklenen haklı mücadelesini hiçbir baskı durduramaz” dedi. Tepeli'nin derhal işe alınmasını isteyen Saygılı, mücadelelerini bir an olsun duraksamadan devam ettireceklerini belirtti.

İşçiler direnmeyi öğrendi
İşten çıkarılan sendika üyesi Niyazi Tepeli de, 17 Haziran günü paydos saatine 10 dakika kala işten çıkarma kararının bildirildiğini belirtti. Yazıhaneye gittiğinde kimseyi bulamadığını ifade eden Tepeli, kendisine gerekçe olarak, “Şirket prensibimize aykırı. Sen daha önce burada çalışmışsın. İkinci kez aynı işçiyi almıyoruz” dendiğini söyledi. Bir aydır aynı tersanede çalıştığını belirten Tepeli, “bir aydır neredeydiler de şimdi işten çıkarıyorlar?” diye sordu. Tepeli bunun sudan bir bahane olduğunu belirtti. Keyfi yasadışı çalışma koşullarının gün yüzüne çıktığını belirten Tepeli, işçilerin direnmeyi öğrendiklerini aktardı. 27-28 Şubat'ta ilk adımı attıklarını, 16 Haziran'da pekiştirdiklerini aktardı. Patronların böyle bir dayanışma beklemediklerini vurgulayan Tepeli, “Bu aynı zamanda örgütlülüğe bir saldırıdır, Limter-İş'e bir saldırıdır” dedi. Tepeli, tersane kapısından ayrılmayacağını aktardı.

Atılım

Kaynak : Sendika.org


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

y017
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : Salud Proletarios
Diğer

  Linkler
Attack To Society
otonomA
Türkçe Metinler
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız