Anarşi taleplerin değil, yaşamın bir meselesidir.

Gustav Landauer

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Emek Mücadeleleri
E-Kart patronu grev kırıcılığına soyundu23-06-2008
15 Haziran’da Gebze’deki grev ve direniş zincirine bir yenisini ekleyen E-Kart işçileri “Bu işyerinde grev vardır!” pankartını fabrikaya asarak bekleyişe başladılar

Grevlerinde 7. günü dolduran işçiler Eczacıbaşı ortaklığındaki fabrikada grev kırıcılığı saldırısıyla karşı karşıyalar. Grev süresince lokavt kanunu gereği bakım işi yapması gereken bir işçi, patron tarafından üretimde çalıştırılmak istendi. Üretimde çalışmayı reddeden E-Kart işçisi iş kanununun 25. maddesi gerekçe gösterilerek tazminatsız olarak işten atıldı. Basın-İş üyesi işçi, işten atma saldırısının hemen ardından grev nöbeti tutan arkadaşlarının yanına katıldı.

E-Kart’ta grev kırıcılığı yorgun düşürdü
Grevin başlamasıyla beraber E-Kart patronu grev kırıcılığına başvurdu. İş yoğunluğunu karşılamak üzere 10 işçi dışarıdan alınarak üretim yaptırılmak istendi. E-Kart işçilerinin örgütlü olduğu Basın-İş Sendikası da grev kırıcılığına karşı hukuki yolları zorlamaya devam ediyor. Sendika, grev kırıcılığını belgelemek için tespit yaptırdı.

Greve başlanmasının ardından “üretim kaybı” korkusu yaşanan E-Kart’ta çalışma süreleri 12 saate çıkarıldı. Ağır iş yükü ve stresi içeride çalışan işçileri de yıprattı. Yoğun çalışma koşullarına dayanamayan işçiler nedeniyle 18.00-24.00 saatleri arasında üretime ara verildi.

“Sınıf dayanışması yasak!”
E-Kart patronu grevdeki işçilerle greve destek verenler arasındaki sınıf dayanışması bağını koparmak için organize sanayideki özel güvenlikleri görevlendirdi. Yine Basın-İş Sendikası İstanbul Şubesi’nin örgütlü olduğu Rotopak işyerinden gün içinde vardiya giriş ve çıkışlarında ziyarete gelen işçiler organize sanayi girişinde silahlarla durduruldular. Sendika üyeleri özel güvenlikle engelleme girişimi nedeniyle tartışma yaşadılar.

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu önümüzdeki hafta içinde E-Kart işçilerine dayanışma ziyaretinde bulunacak. Yanısıra Basın-İş Sendikası’nın da üyesi olduğu UNİ’den de destek için grev yeri ziyaret edilecek. Yine Almanya’dan Ver.di Sendikası grevci işçilerle dayanışma amacıyla önümüzdeki hafta grev yerine ziyarette bulunacak. Tüm baskılara ve grev kırıcılık girişimlerine rağmen Basın-İş üyeleri yüksek bir moralle bekleyişlerini sürdürüyorlar. Grevlerine destek bekliyorlar.

Başarana kadar...
Basın-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer de grevlerinin 7. Gününü başarıyla doldurduklarını, E-Kart işçilerinin sendikalarıyla beraber haklı mücadelelerini başarıyla sonuçlandırana kadar direnişi sürdüreceklerini söyledi.

Kızıl Bayrak

Kaynak : Sendika.org


Tarihe göre listele :
  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Ciao Bella
Diğer

  Linkler
İç Mihrak
Sessiz Dergi
Türkçe Metinler
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız