Özgür bir toplum, eski düzenin yerini 'yeni düzen'in alması olamaz. Özgür bir toplum, özgür eylem alanlarının toplumsal yaşamın çoğunu oluşturuncaya dek yayılmasıdır.

Paul Goodman

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
İstanbul Direniyor!
6 Ekim

IMF ve Dünya Bankasına yönelik protestolar, toplantıların başladığı 6 Ekim tarihinde yoğunlaştı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından saat 11:00´de Taksim´de gerçekleştirilen protesto gösterisine Direnİstanbul ve Kara Blok´ta katıldı.

Saat 10:00´da Tünel Meydanında toplanmaya başlayan her iki grup 10:30 gibi Taksim Meydanına doğru yürüyüşe başladı. Direnİstanbul "Direnişin Ritmleri" bandosu eşliğinde 200´ün üzerinde kişi ile yürürken, Kara Blok´ta 60 kişilik bir grupla yürüdü.

Taksim Meydanına ilk olarak Kara Blok girdi. Arkasından Direnİstanbul alana ulaştı. İçlerinde Kara Blok´un da bulunduğu alandaki grupların kongre vadisine doğru yürüyüşe geçmesi ile polis sert bir müdahalede bulunarak tüm Taksim Meydanını yoğun gaz dumanına boğdu ve kitleyi meydanı terketmeye zorladı. İstiklal Caddesi, Sıraselviler ve Tarlabaşına dağılan gruplar tüm gün boyunca polis ile çatıştı.

Direnİstanbul Taksim eyleminden sonra saat 14:00´te Teşvikiye´de 100´ün üzerinde bir sayı ile toplandı. "Direnişin Ritmleri" eşliğinde kongre vadisini sınırlayan barikatlara ulaşan grubun önünü polis kesti ve çembere aldı, ancak müdahale etmedi. Buradaki eylemini bitiren grup Beşiktaş´a doğru hareketlendi.

Cadde üzerinde araçların arasında yürünürken güzel bir sürprizle karşılaşıldı. Bir polis aracı refakatinde toplantılara gitmeye çalışan iki farklı araçtaki sömürgenler bir anda Direnİstanbul üyeleri arasında kaldı. Araçların gitmesine izin vermeyen eylemciler, bir süre blokaj yaptılar, araçlar giderken darp edildi.

Ara sokaklardan Beşiktaş´a inen grup burada biraz durduktan sonra Barbaros Bulvarına hareketlendi ve yolu kapadı. Bunun üzerine polis müdahale etti. Yol kenarında eyleme devam eden Direnİstanbul bir süre sonra eylemlerini sonlandırdı.

7 Ekim

Direnİstanbul aktivistleri 7 Ekim protestosuna Beşiktaş'ta başladı. Burada toplanan yaklaşık 200 kişi caddelerden geçerken yaptığı kısa süreli blokajlarla Beşiktaş'ı dolandı. Blokajlar sırasında polisle itiş kakışlar yaşandı. Beşiktaş turunu tamamlayan grup Dolmabahçe'ye doğru caddeyi kapatarak yürümeye başladı. Bir süre yüründükten sonra polisin müdahalesi ile yol açıldı fakat yürüyüş engellenmedi.

İnönü Stadının önünde yine yolu kapatarak yürüyen grup burada polisle arbede yaşadı fakat direnerek önleri kesilene dek yürüyüşünü sürdürdü. Kongre vadisine 100 metre kala durdurulan grubu polisler çembere aldılar. Burada "Direnişin Ritmleri" performansı ile protesto devam etti. Polisin dönüş yolundaki engellemeyi kaldırması ile eylem sonlandırıldı ve Taksim'e doğru hareket edildi. İnönü Stadının önünde IMF toplantılarına katılan bir aracın daha önü kesilerek ufak çaplı darp edildi.

Direnİstanbul, Taksim'de saat 19:00'da polis şiddetini ve gözaltıları kınayan bir yürüyüş düzenledi. Meydandan Tünel'e kadar yapılan yürüyüşe çevreden güzel tepkiler geldi. Tünel'de okunan basın açıklaması ile eylem sona erdirildi.

İki gün sonunda Direnİstanbul ve Kara Blok'tan 3 kişi gözaltına alındılar. 7 Ekim akşam saatlerinde gözaltındaki herkes serbest bırakıldı.

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yunanistan İsyanı
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : A Las Barricadas
Diğer

  Linkler
Koyaanisqatsi Fanzin
Kara-Kızıl Kollektifi
Kara-Kızıl Forum
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız