Tarih kazananların propagandasıdır.

Ernst Toller

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Enver Aydemir ile Dayanışma Eyleminde Tutuklama!
6 Ocak Çarşamba günü Ankara´da, Vicdani Retçi Enver Aydemir ile Dayanışma İnisiyatifi üyeleri, Yüksel Caddesi´nde yaptığı basın açıklamasının ardından polisin saldırısına maruz kaldı. Aydemir´in serbest bırakılmasını isteyen 17 eylemci gözaltına alındı.

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen inisiyatif üyeleri adına açıklamayı Ferda Çakmak yaptı. Çakmak, vicdani retçi Enver Aydemir´in, İstanbul´da yapılan Barış İçin Vicdani Ret Kurultayı´na giderken gözaltına alınıp tutuklandığını hatırlattı. Aydemir´e, Maltepe Askeri Cezaevi´nde işkence uygulanmasını protesto ettiklerini belirten Çakmak, şuan Eskişehir Askeri Cezaevi´nde olan Aydemir´in derhal serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından polisler, eylemcilerin etrafını çevirerek kimlik kontrolü yapmak istedi. Eylemcilerin kimliklerini göstermeyeceklerini belirtmesi üzerine çevik kuvvet müdahale etti. Müdahale sonrasında 23 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar geceyi nezarethanede geçirdikten sonra adliyede savcıya ifade verdiler. 22 kişi savcı tarafından serbest bırakılırken Volkan Sevinç, eylemi organize etmek ve slogan attırmak gibi "suçlar" nedeniyle tutuklanarak Ankara F Tipi Cezaevine gönderildi.

Enver Aydemir ve Volkan Sevinç'in tutuklanmalarını protesto için Perşembe günü Taksim'de yapılan basın açıklamasında ise aşağıdaki metin okundu:

BASINA VE KAMUOYUNA

Militarist güçler her yerde hak ve özgürlüklerine sahip çıkan her kesimin sesini kısmak için amansızca saldırıyorlar. Ankara polisi ise bu konudaki rüştünü son zamanlarda özelleştirmeye karşı çıkan Tekel işçilerine, Dikmen vadisindeki yıkımlara karşı çıkan mahalle halkına, su zammını protesto edenlere; işsizliğe, yoksulluğa karşı çıkanlara ya da stant açan öğrencilere karşı tutumlarıyla ispatladı. Ve son olarak dün Vicdani Retçi Enver Aydemir’le dayanışmak için basın açıklaması yapan arkadaşlarımıza karşı da aynı saldırganlık tekrarlandı.

Bundan 15 gün önce vicdani retçi Enver Aydemir tutuklanarak Maltepe Askeri Cezaevine gönderildi ve burada asker olmayı reddettiği için diğer vicdani retçilere yapıldığı gibi işkenceye maruz bırakıldı. Falakaya yatırıldı, coplandı, sabaha kadar çıplak bekletildi. Cezaevi Müdürü Albay Halil İbrahim Çakır tarafından gözü morartılacak şekilde dövüldü.

Haklarında yapılan suç duyurusuna rağmen işkenceciler hakkında hiçbir şey yapılmadı ve işkence kameraların karşısında cereyan etmesine ve bu kayıtlar talep edilmesine rağmen kamera kayıtları konusu hala bir muamma.
Ve dün Ankara’da vicdani retçi Enver Aydemir’e yapılan işkence ve kötü muameleyi protesto etmek ve Enver’le dayanışmak için basın açıklaması yapan arkadaşlarımız polis tarafından keyfi bir şekilde, kimlik sorma bahanesiyle engellendiler ve daha sonra yere yatırılıp kelepçelenerek gözaltına alındılar. Arkadaşlarımız hala karakolda gözaltındalar ve halkı askerlikten soğutmak, polise mukavemet ve yasadışı gösteri ve yürüyüş yapmakla suçlanıyorlar.

Bir taraftan ordu, ölmeyi ve öldürmeyi, iktidarların menfaatleri için savaşmayı reddeden vicdani retçileri işkencelerle susturmaya çalışırken diğer taraftan polis de gözaltılar, tutuklamalarla toplumsal muhalefeti ve dayanışmayı susturmaya çalışıyor.

Açıkça bilinmelidir ki devletin hiçbir baskı mekanizması bizleri özgürlüğü savunmaktan; onu elde etmek için mücadeleden ve dayanışmadan alıkoyamayacaktır. Ve hiçbir güç ölmeyi ve öldürmeyi reddeden vicdanlara engel koyamayacaktır.

ORDU-POLİS BASKISI BİZİ YILDIRAMAZ
GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN
VİCDANİ RETÇİ ENVER AYDEMİR’E ÖZGÜRLÜK

VİCDANİ RETÇİ ENVER AYDEMİR’LE DAYANIŞMA İNİSİYATİFİ


Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Aralık
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kasım Ocak


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Hasan Tahsin
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Hijos del Pueblo
Diğer

  Linkler
Kır Anarşi
Kara-Kızıl Kollektifi
Doğrudan Eylem
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız