Gün gelecek sessizliğimiz şimdi boğmakta olduğunuz sesimizden çok daha güçlü olacak.

August Spies

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Gazi Katliamında Ölenleri Anıyoruz!
12-13 Mart 1995 tarihlerinde İstanbul polisinin ve devlet içindeki çetelerin işbirliği ile gerçekleşen Gazi Mahallesi Katliamı,bugün yaşamakta olduğumuz düşük düzeyli içsavaşın da işaretlerinden biriydi.

12 Mart günü alevilerinin buluşma mekanı olan bir kahvehaneye düzenlenen saldırı ile başlatılan provokasyon, halkın sokağa dökülmesi ve direnişe geçmesiyle şekil değiştirmiş, mahalleyi abluka altına alan özel tim-jandarma-polis-faşist çeteler ittifakı, beklediği kalabalığın toplanmasıyla birlikte imha saldırısına geçmişti.

Bu provokasyonun yapılmasının altındaki nedenler ne olursa olsun, devletin amacına ulaşmakta olduğunu artık görmekteyiz. Gazi Mahallesi gibi uzunca yıllar devrimci örgütlenmelere kucak açmış ve yüzlerce devrimciyi mücadele içerisinde kurban vermiş olan mahalle, günümüzde derin devlet destekli faşist çetelerin yuvalanma faaliyetlerine maruz kalmaktadır. 1995'de bir toplu katliamla başlatılan saldırının, uzun soluklu bir planın ilk adımı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Zaman içerisinde faşist çetelerin birçok saldırısı ve cinayetine tanıklık eden mahalle halkı, artık eski direniş günlerinden uzaklaşmakta, uyuşturucu, kadın ticareti, nokta operasyonları ve sokaklara hakim olmaya çalışan mafya bozuntuları ile birçok kıskaca alınmaya çalışılmakta.

1995´te yaşanan saldırıların ardından yaşanan faili meçhullerin sorumluları olarak "devlet eliyle" lanse edilen Mahmut Yıldırım (Yeşil) ve o dönem birlikte hareket ettiği emniyet müdürleri, bugün ellerini kollarını sallayarak her türlü kurumun ve şebekenin koruması altında yaşamlarını devam ettirmekteler. Ölenler içinse, her zamanki gibi, devlet kılını kıpırdatmak bir yana, davayı kapatmak için uzun bir mücadele vermişti. Bugün artık davaya ilişkin hiçbir yasal süreç işletilmemekte. Zaten işletilen kısmında da devletin yargılanmakta olan 20 "memuru"ndan 19´u pürü pak bir şekilde davadan "suçsuz-günahsız" biçimde tahliye edilmişti. Oysa katliamın planlayıcısı ve uygulayıcısı olan derin devlet ve özel timlerden herhangi bir katile hiçbir soruşturma ya da ceza söz konusu olmadı. Bu da asıl katilin bizzat devletin kendisi olduğunun en açık göstergesi oldu.
Onlarca katliamdan birisi olan Gazi Katliamı, iktidarın kendi varlığını devam ettirmek ve halkın sindirilerek "teba"laştırılması anlayışının en somut örneklerinden birisi olarak anlı-kanlı tarihimizdeki yerini almış, hesabı sorulamamış katliamlardan birisidir.

Katledilen 22 kişiyi ve göz altına alındıktan sonra işkence ile öldürülerek kimsesizler mezarlığına gömülen Hasan Ocak adlı devrimciyi saygı ve üzüntü ile anıyoruz...

Anarsi.org gönüllüleri

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Gacı
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Amarrado a la Cadena
Diğer

  Linkler
Radikal Karar Anı
Koyaanisqatsi Fanzin
Kara MecmuA
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız