Anarşizm, insanın insan tarafından sömürüsünün ve tahakküm altına alınmasının ortadan kaldırılması, yani özel mülkiyet ve hükümetin ortadan kaldırılmasıdır; Anarşizm, sefaletin, hurafelerin ve nefretin yok edilmesidir.

Errico Malatesta

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Özgür Avrupanız yerin dibine batsın! Atina´da polis bir anarşisti öldürdü
Özgür Avrupanız yerin dibine batsın!, Atina´da polis cinayeti, 16 yaşında bir anarşist öldürüldü!
"Ey iktidar sevicileri; güce tapanlar, seçim sandıklarındaki oylarıyla iktidarın tuğlaları! Doğayı insanları katletmeye; türleri yok etmeye, daha ne kadar devam edebileceksiniz ya da seyirciliğiniz ne kadar devam edecek? Bu ölümü hissedebiliyormusunuz?"
6 Aralık saat 22.00´da, iki erkek yunan polisi Atina merkezinde, Exarchia meydanı çevresinde devriye sırasında, çevredeki gençlerle münakaşa başladı. Tartışma sırasında, polislerden birisi silahını çekerek çocuklardan 16 yaşındakine iki el ateş etti. Mağdur Evangelismos Hastahanesi´ne kaldırıldığında yaşama veda etmişti. Görgü tanıklarının aktardıklarına göre ateş etmeden önce, polis çocuğa küfrediyordu ve penisini gösteriyordu.
Dünya´nın farklı noktalarında protesto gösterileri ve doğrudan eylemler devam ediyor...
Spontane bir şekilde yanıt olarak; binlerce insan birçok şehir merkezinde toplandı. Atina´da, Evangelismos Hastanesi´in dışında, polisin hastahaneye girişini engellemek için toplanıldı. Toplanan isyancı gruba, isyan polisi Earchia sokağında ve bir eylemciyi göz altına aldı.
Yine dün akşam olay sonrasında, Atina´da Politeknik Üniversitesi´nde spontane bir toplantı gerçekleştirildi. Atina şehir merkezi birçok isyana ve protestoya sahne oldu. (Fotoğraf, Video) Polis Karakollarına ve Bankalara saldırılar sabahın erken saatlerine kadar sürdü. Aynı zamanda kendiliğinden gerçekleştirilen eylemlere isyan polisi göz yaşartıcı gazla saldırıdı. Üç üniversite binası daha; Ekonomi, Hukuk, Panteon işgal edildi.
Yürüyüşler, gösteriler, doğrudan eylemler, isyanlar tüm yunanistan´da sabaha kadar devam etti. Selanik´te, büyük bir spontan eylem gerçekleştirildi, Egnatia caddesindeki eylem sırasında 2 polis departmanına, bazı bankalara saldırıldı ve kimileri yakıldı. Ana cadde yanan çöp kutularıyla birlikte saatlerce bloke edildi. Ayrıca Yanneha, Irakli, Chania, Komotini, Mitilini, Xanthi, Serres, Sparta, Aleksandrapolis ve Volos´tan da eylemler olduğu haberleri geldi.
Bugün (7 Aralık´ta) Yunanistan´daki tüm şehirlerde saat 13.00´da eylemler gerçekleştirilecek. Ayrıca yine bugün Almanya Berlin´de Potsdammer Platz´daki Yunanistan konsolosluğu önünde eylem için buluşulacak...
İç İşleri Bakanı istifa çağrılarına yanıt olarak buna gerek olmadığını söyledi bir özel tv televzyonunda katıldığı programda, Prokopis Pavlopoulos olayla ilgili özür diledi.
Tarih:
1985´te yine Exarchia´da, Atina merkezinde 16 yaşında Michalis Kaltezas bir polis tarafından vurularak öldürülüştü. 23 yıl önceki cinayette kafasınan tek kurşunla öldürülmüştü. Anarşistler tarafından çok sert tepkiler verilmişti, solcular ve "sıradan insanlarda" polisin gaddarlığına dair iğrenişlerini dile getirmişlerdi.
Video: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=933341
İspanyolca: http://barcelona.indymedia.org/newswire/display/358667/index.php

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

a026
Diğer
Video : chumbawmba - ciao bella (video)
Diğer
Müzik : A Las Barricadas
Diğer

  Linkler
Kara Gazete
Antifa İzmir
Liberter
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız