Milliyetçilik alçakların son sığınağıdır.

Samuel Johnson

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Öfke Sönmüyor! Bugünler Aleksi’nin günleri!
6 Aralık´ta Atina´nın Atina Exarchia semtinde anarşist Aleksandros Grigoropulos´un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan isyan devam ediyor. Katil devlet ve polislere karşı Yunanistan´ın birçok şehrinde ve dünyada öfke artarak sürüyor.

25 Aralık

Tutuklularla dayanışma için büyük bir eylem. Üniversite binalarının işgallerinin sonu ve programlanmış yeni hareketler

Bu 24 aralık, anarşistler tarafından son günlerdeki olayların arkasından tutuklanmış kişilerle dayanışma eylemi çağrısı yapılmıştı. Ama eylem anarşist hareketin ötesindeki birçok insanı, kimilerinin yürüyüş yapılırken korteje katılmasıyla biraraya getirdi.

2000 kişi civarında katılım oldu. Eylem güçlü ama barışçıydı. Atina'nın ana ticari caddesinden (Ermou) Syntagma meydanına gitmek için geçildi, sonra bir başka yoldan geri dönüldü. Eylemciler Atina Katedrali önünden geçerken kimi gerginlikler yaşandı ama bunun gürültüsüz bir eylem olacağı kararı alındığı için, sadece duvarlara graffitiler çizildi ve kilise ve papazlara karşı sloganlar atıldı. Ayaklanma karşıtı birim bizi takip ediyordu fakat yaklaşmaya ya da eyleme sataşmaya cüret etmediler. Eylem süresince atılan sloganlar çok özgünlerdi ve sadece devlet ya da aynasızlara değil, tüketim özendiriciliğine [consumerisme] ve gözlerini olaylara kapayıp hiç bir şey olmamış gibi noel alışverişi yapanlara karşıydılar.

Tutuklananlar şimdi hapishanelerde ve (aylarca sürebilecek) davalarını beklerken, "belki bedenlerimiz hapsedildi fakat zihinlerimiz dışarıda savaşmaya devam edenlerle beraber" diyen bir deklarasyon kaleme aldılar.

Eylemden sonra Politeknik Üniversitesinde yeni bir kurul oluşturuldu. Kurul gece yarısı işgali kaldırma kararı aldı (ama ayaklanmayı değil). Ekonomi Üniversitesi (ASOEE) işgalcileri de işgallerini kaldırma kararı aldı ve binayı öğleden sonra eyleme katılmak için terk etti. Bu iki işgal, hukuk fakültesi polisin sık saldırılarına karşın 18 gün tutulduğu gibi, ayaklanmada büyük rol oynadılar. Bununla birlikte mücadele bitmedi ve işgalcilerin tüm kurulları, dünyaya, GSEE sendikasının birkaç gün önce yapmış olduğu, 27 aralıktaki eyleme katılma çağrısında bulundular.

Alimos'ta (Atina), şehirliler noel şarkılarını için belediye tarafından verilen ses sistemini ele geçirdi. Bunun yerine, bir saat boyunca tutukluları derhal serbest bırakılması, polisin silahsızlandırılması, ayaklanma karşıtı tugayın dağıtılması ve anti terörizm yasalarının yürürlükten kaldırıması çağrısında bulunan milro bildiriler okundu.

Volos'da belediye radyo istasyonu olaylar ve ihtiyaçlar üzerine bilgi vermek için işgal edildi.

Lesvos'da eylemciler şehrin merkezine ses sistemi yerleştirdi ve mesajlarını ilettiler.

Ptolemaida'da, Ioanninaki gibi bir noel ağacı Alexis'in fotoğrafları ve hareketin ihtiyaçları üzerine bildirilerle süslendi.

(İkinci dünya savaşı süresinde partizanlar tarafından, Nazilerin sağladıkları tedarik etme yollarını engellemek için yok edilmiş olduğu için ünlü) Gorgopotamos köprüsü üstünde büyük bir pankart açıldı: "[Sisteme karşı] toleransıyla kesiminiz suç ortağıdır."


Olaylarla birlikte başlatılan tüm projeler durduruldu ve bu bina haftalardır artık kullanılmıyor. Bütün bunlar bu eylemin mimarları ve sebepleri olan, daha çok şüpheli olarak görülen işgalcileri belli etti.

[ayrıca diğer yunan yoldaşlara göre yalnızca polisin hareketlerinden haberi olan kişilerin –yani polislerin ta kendilerinin- eylemin saatinin sabah 5.50’de olacağını bilebilirler.

Eylem günü geldiğinde polis için işgalin durumu sorunu yerini şiddetli tartışmalara bıraktı.

Yunan yoldaşlardan gelen mesajın ardından CNT AIT Paris çevirisi: http://cnt-ait.info/article.php3?id_article=1609

24 Aralık

Bugün tutuklularla dayanışma eylemleri, radyo ve gazete işgalleri sürüyor, halk örgütü sevinç içinde

Bugün saat 16.00 için (kadın ve erkek çalışanların genel konfederasyon bina işgali sona erdiğinden beri) GSEE işgal komitesi tarafından tutuklularla dayanışma eylemi çağrısı yapıldı. Ekonomi bilimleri üniversitesinde dün halk anarşistleri topluluğunun aldığı karara göre, üniversite işgal eden kişiler eylemi hep beraber ve güvenlik içinde binayı boşaltmaya elverişli bir an olarak kullanacaklar. Hukuk ve Politeknik işgalleri sürüyor. Bununla birlikte, üniversiteleri terk etmenin ve devrim düşüncesinin toplumun geneline yayma gerekliliği yönünde bir konsensüse varılacak gibi gözüküyor.

... şimdiden oldukça hızlı yayılmış bir devrim düşüncesi: belediye meclisleri binaları ve oteller Atina'nın her yerinde işgal edildi, halk meclisleri Atina ve Thessaloniki semtlerinde kuruldu. Tüm bu ayaklanmanın en olumlu sonuçlarından biri insanların kendi hayatlarının kontrolünü almaya başlamış olması. Sokaktan sokağa, kareden kareye, semtten semte. Bu basit bir hükümeti devirme, önemsiz bir "adalet" elde etme ya da kimi talepleri kazanmayı başarma meselesi değil. Sokaktaki insanlar hiç bir talepte bulunmuyorlar, o kadın ve erkekler işgal ediyor ve kendi aralarında örgütleniyorlar. Onlar [o kadın ve erkekler], normalliğe hiç bir dönüşü olmadığını ve bu normalliğe karşı ayaklanmanın, tam anlamıyla bir hayatta kalma sorunu olduğunu biliyorlar.

Volos şehrinde, belediye radyosu ve yerel "Thessalia" gazetesi büroları, tüm bu ikisi işgal edildi. Burada 27 aralık cumartesi için yeni bir eylem çağrısı yapıldı.

Tutuklularla dayanışma eylemi için sıvışıyorum şimdi.

23 Aralık

Medya, Gaudi’deki ayaklanma karşıtı polisin elebaşına 2 değil 7 kurşun atıldığını gündeme getirdi. Kendilerine “popüler hareket” diyen bir grup bu saldırıya sahip çıktı. Atina’daki öğrenci gösterileri bir saat önce sona erdi. İyi bir katılım oldu ve bir polis aracı ters çevrildi.

Politeknik’teki sakin bir geceden sonra büyük medya (her zaman polisin müdehalesine zemin hazırlayan medya) polis tarafından Politeknik’e baskın yapıldığını, yapılabileceğini duyurdu. Kampüsle ilgilenen kişiler orayı terkederken kendi haklarını korumak amacıyla karar verecekler ve bu karar bugün toplantıda, akşam 6da alınacak.

Bağımsız medya ve ilgi gören toplantılar aracılığıyla polisin taksi sürücülerini kadın müşterileri hakkında sorguya çektiklerini size ulaştırıyoruz (67-74 yılları arasındaki diktatör rejimde olduğu gibi). Taksiye binen ve ekonomi üniversitesiyle ilgisi olmayan, Atina’nın kuzey banliyölerinden birine giden bir kadın doğrudan polis merkezinin ilgisini çekiyor. Neyseki nereye götürüldüğünü anladığında taksinin penceresinden atlıyor ve polis ve taksici tarafından kovalanıyor.

Büyük medya aynı zamanda Atina’nın banliyösünde kalan Goudi’deki Zografou üniversitesinin yakınlarında, ayaklanma karşıtı polisin elebaşına akşam 5.50’de iki kez ateş edildiğini bildiriyor. Kurşunlardan biri lastiğe, diğeri de motora çarpıyor.

Yılın son gösterisi birazdan başlayacak. 9 ocak’da yapılacak diğer bir gösteri için çoktan çağrı yapıldı. Öyle görünüyor ki yeniyılda da gösteriler devam edecek.

Üç üniversitenin(ekonomi, politeknik ve hukuk okulları) anarşist işgalleri bu haftanın sonunda, gerçekten yorucu olan bu eşsiz 17 günden sonra sona erecek. Elbetteki eylemler devam edecek. En büyüğü şimdi olmakta ve isyanı, kargaşayı yaymakta ve insanlar bunun üzerine odaklanmış durumda plan yapmaktalar. Bu haftanın toplantılarından sonra çok daha iyi bir fikre doğru yönelmek zorundayız.

Diğer güncellemeler öğrenci gösterilerinden sonra gelecek.

çeviri: m.

Kaynak : http://sokaktabirhayalet.blogspot.com

22 Aralık

23.59 Politeknik gayet sakin - Buranın olabileceği kadar sakin. Görünürde hiç polis yok. Hoparlörlerde bangır bangır "Guns of Bringston" çalıyor

09:19: Politeknik'te gece sakindi. Anaakım medyanın bildirdiğine göre, kampüsteki akademik himaye askıya alındı bile - ki bu, baskın yapma kararının artık tümüyle polise kaldığı anlamına geliyor. Polis ve ordunun üniversite topraklarına girmesini engelleyen yasa son zamanlara kadar, sadece üniversite senatosunun açık bir kararıyla askıya alınabiliyordu. Ancak yapılan bir kanun değişikliğiyle, üniversite topraklarında ağır bir suç gerçekleşmesi durumunda, bir başsavcı da 48 saat içerisinde [akademik himeyenin] askıya alınması emrini verebiliyor. Polisle son çatışmaların Cumartesi gecesi gerçekleştiği (ki üzerlerine molotof atılmıştı: ağır bir suç) düşünüldüğünde, karar verirlerse bu akşama kadar üniversiteye baskın yapma girişiminde bulunabilirler.

İşgal meclisince alınan karar siyasi anlamda bütünüyle doğru; buradaki kritik nokta, polisin değil binayı işgal eden insanların ne zaman ayrılacaklarına karar vermesi.

Bu arada, işgal altındaki GSEE (sendika) binası, işgal meclisince alınan bir karar sonrasında dün GSEE'ye geri verildi.

Kaynak : A-Infos

21 Aralık

16:06: Politeknik işgaline yakın zamanda müdahele olasılığı:
Bir kaç dakika önce Politeknik'in rektör yardımcısı tarafından işgalcilere, binanın artık üniversite yönteminin sorumluluğunda olmadığını ve kontrolün başsavcıya devredildiğini duyurdu. 98 fm Anarşist radyo, üniversitenin korumalarına binayı terketmelerinin söylendiğini duyurdu.

Şu anda Politeknik'te, binayı terktmenin gerekli olup olmadığı tartışılıyor.

Rektör yardımcısının olacağını iddia ettiği şey, devletin kendi kanunlarına göre %100 illegaldir. İçeriye bir polis operasyonu düzenlenmek üzere olduğundan korkmaktayız. Bu yüzyıldan fazla bir süreden beri ilk defa olan bir şey olacak, hatta, polisin üniversite yönetiminden izinsiz olarak bir üniversiteye düzenlediği de ilk operasyon olacak.

19 Aralık

Bir TV istasyonu daha işgal edildi, Atina ve Selanik'te yeni eylemler, Devletin Katillerine Karşı Uluslararası Eylem Günü'nün son hazırlıkları

Chania'daki "Kydon TV", medyanın isyanı örtbas eden yalanlarını açığa çıkarmak için bugün işgal edildi. Son birkaç günde onlarca TV ve radyo istasyonu işgali gerçekleşti.

Propylea Atina'da devlet baskısına karşı büyük bir konser başlamak üzere. Egaleo (Atina), Sintagma (parlamento) ve Selanik'te eylemler planlanıyor. Hepimiz yarın için, devletin katillerine karşı uluslararası eylem günü için hazırlanıyoruz. Lütfen eylemlerinizi bu blogda ve burada bildiriniz.

18 Aralık

Gecen gece Atina'daki Peristeri'de okulun yakınında 16 yaşında bir öğrenci elinden vurularak yaralandı. Öğrenci on kadar arkadaşıyla oturmuş gelecek eylemlerle ilgili konuşuyordu. Kurşun kimliği bilinmeyen birinden geldi. Ama şu neredeyse kesin ki bunu yapan ya bir sivil polisti ya da bir faşist. Polis saatler sonra bir açıklama yaptı. 16 yaşındaki öğrencinin arkadasları saldırı yapılan yere gidip bos kovanı almak isteyince üzerlerine bir mermi daha atıldı.

Atina'da öğrenci yürüyüşü başlamak üzere ağır yağmura rağmen.

Atina'daki büyük öğrenci yürüyüşüne pek çok biber gazı atıldı. Polisler yeni model daha güçlü bir gaz kullanıyorlar. Pek çoğumuz hukuk fakültesine geri çekildik. Bir para transfer arabası yandı. İnsanlar yakındaki bir kiliseye girdiler ve atılan her gaz bombasında kilisenin çanlarını bir kez çalıyorlar. Böylecede ortaya biraz gerçeküstü bir manzara çıktı.

Bir grup anarşist Thessaloniki'nin Stavroupoli bölgesinde bir süpermarkete girdiler. Çıkmadan
önce pazar arabalarını yiyeceklerle doldurdular, sonrada bunları gelip geçenlere dağıttılar. Dağılmadan önce de hayat pahalılığını protesto eden bildiriler dağıtıp sloganlar attılar.

Yunanistan'ın başkenti bugün biber gazı dumanının altında boğuluyor, çünkü 5000 kadar eylemci polisi parlamentonun dışına doğru ittirdiler. Polisin bir genci öldürmesi 12 gün sonra da isyanın kıvılcımı olmaya devam ediyor.

Militan gençler Syntagma meydanını tutan bir polis kordonunu geçmeye çalıştılar. Bir AFP görevlisinin dediğine göre polisi biber gazı kullanmak zorunda bıraktılar. Parlamentoya olan il saldırı geri püskürtülünce, Protestocular bir portakal yağmuruyla cevap verdiler. Sonra da arabaları çöp kutularını ve bir kaldırım kafesinin mobilyalarını ateşe verip başalangıç noktalarına, Atina Politeknik Üniversitesi'ne geri çekildiler.

Kaynak : http://isyandan.blogspot.com

17 Aralık

Radyoda bu sabah, balistik incelemenin açıklandığı ve "seken kurşun" senaryosunun artık resmileştiği bildirildi. Önceki postada da açıklandığı gibi, gerçeğin bu şekilde olması hemen hiç olası görünmüyor. (Aralarında Alexandros´un arkadaşının da yer aldığı) görgü tanıklarına göre katil polis doğrudan üzerine ateş etti.
Bugün saat 8´de GSEE (Yunanistan İşçileri Genel Konfederasyonu) binası, kendi açıklamalarına göre, asi işçilerce işgal edildi. Saat 6pm için bir açık işçi meclisi çağrısı yapıldı.

Acropolis´in önünde, yarınki kitlesel gösteri için çağrı yapan devasa pankartlar açıldı…

Kaynak : A-Infos

16 Aralık

Salı günü bir başka anarko-ulaşım eylemi daha gerçekletirildi. Bu eylemler, kalıcı olarak “üretim-dolaşım-tüketim” döngüsünü bozmayı hedefliyorlar ve oldukça başarılı oldular. Bugün eylemciler Atina Metrosunun Victoria Durağında eylemdeydiler. Yolcularda atılan sloganlara katıldılar. ( “Kendi kendilerini organize eden yolcular, bilet kontrolcülerinin sonunu getirecekler”)

Ayrıca Atinadaki Zografou polis merkezi ne eylemciler sabah erken saatlerde müdahale ettiler. Bir ayaklanma polisi vanı ve birkaç arabasını yaktılar.

Indymedia ´dan: Devlet televizyonu NET çok kısa bir süre için ele geçirildi. Öğrenciler kısa bir süre ellerinde “ İZLEMEYİ KESİN – HERKES SOKAĞA ” yazan bir pankart tutarken yayınlandılar.

Bugün için plananan bir eylem: Eksarhialılar, yerel polis merkezinin dışında toplanacaklar ve polisin mahallerinden gitmesini isteyecekler Başka toplantılar ve anti-polis eylemlerde diğer mahallelerde olacak Brahmani, Sepolia, Petralona, Nea Ironia ve Dafni

"Devletler öldürür. Sessizlikliğin onları silahlandırır. Bütün kamusal binaları hemen şimdi ele geçirelim. Agios Dimitros Belediyesini işgal edelim."

Kaynak : http://isyandan.blogspot.com

15 Aralık

11:47: Lise öğrencileri polis karargahının önünde toplanıyor; mahkemelerin önünde dayanışma gösterisi; Chalandri işgalevine silahlı faşist saldırı

Birkaç dakika sonra, lise öğrencileri Alexandras Bulvarındaki polis karargahının önünde toplanacaklar - solcu/anarşist gruplar için bile beklenmedik bir hamle. Ancak öğrenciler şu ana kadar her türlü geleneksel siyasal eylem biçimini aşmış bulunuyorlar.

Atina´daki adliye binası önünde, bugün için, gözaltına alınanlarla bir dayanışma gösterisi çağrısı yapıldı; mahkeme öncesi tutukluluk (veya bırakılma) durumları bugün karara bağlanacak.

Pazartesi sabahının erken saatlerinde, tanınmış bir yerel faşist/mayfa türü [grup], Atina´daki işgal altında bulunan Chalandri belediye binasının içerisindeki insanları tehdit etti. Binadaki insanlar, silah tehdidi karşısında, işlerin daha kötüye gitmesini engellemek için dışarı çıktılar ve birkaç saat sonra binayı yeniden işgal ettiler.

Polis helikopteri Atina üzerinde dokuz gündür aralıksız dolaşıyor. Polis karargahındaki gösteri için yola çıktık; birazdan yeni raporlar gelecek.

04.20: Atina´nın eğlence bölgesinde gösteri; onlarca gözaltı; Politeknik çevresinde erken saatlere kadar süren sokak-çatışmaları; Syntagma meydanındaki oturma eylemine gözyaşartıcı gazla müdahele

14 Aralık

04.00 : Alexandros´un katledildiği yerden başlayan spontan/kendiliğinden bir gösteri Gazi ve Psiri bölgelerine (yani Atina´nın temel eğlence mahallelerine) yöneldi. Eksarhia´ya geri dönüşte, Omonia meydanında, göstericiler saldırıya uğradı ve en az 25 (bazıları 40´tan fazla olduğunu söylüyor) kişi şu an gözaltında. Gözaltına alınanların büyük çoğunluğu 18 yaşın altında!

Bu arada, Atina Politeknik kampüsünü çevreleyen bölgelerde polis ve göstericiler arasında ağır çatışmalar var. Üzerlerine onlarca molotof atıldı ve yanıt vermek için çok az yer ve materyalleri var gibi görünüyor.

Gecenin daha erken saatlerinde, Syntagma meydanında blogcular tarafından çağrısı yapılan barışçıl bir gösteri, 1.30 am sıralarında polisin göz-yaşartıcı gazla saldırısına uğramıştı; tek amaçları 50 kadar kişiden oluşan bu cılız kalabalığı dağıtmaktı.

Bugünkü olayların hesabını tutmak çok zor; Uğraştığımız eylemlilik düzeyine dair bir fikir vermesi açısından Atina IMC´deki başlıklardan bazılarını veriyorum: "Atina, Panormou caddesinde bankalar dağıtıldı" | "Eksarhia sakinleri polisi mahallelerinden kovdu" | Ülkede 700 kise öğrencileri tarafından işgal edildi | Eksarhia polis karakolu yaklaşık 100 kişinin saldırısına uğradı | Alexandros katledilmesinden bir hafta sonrasına denk düşen gecede Eksarhia mahallesinin dört bir yanında barikatlar .

Bu akşamki olaylara dair daha ayrıntılı betimlemeler ve (sıklıkla söz verildiği üzere) şu ana kadar neler olduğuna dair düşünceler, yarın.

13 Aralık

21:30 Bakanlık büroları yakıldı; gösteri Alexandros´un öldüğü noktadan başlamak üzere

300 kadar anarşist Korfu´daki Leukimi köyünün mücadele eden halkıyla dayanışma amacıyla Planlama ve Kamu İşleri Bakanlığı´nın bürolarına saldırdı (yaz aylarında köylü bir kadın orada polis tarafından katledilmişti). İki banka yıkılıp yakıldı. Ana caddedeki dükkanlar tahrip edildi. Polis ortalıkta görünmüyor.

Binlerce kişi Alexandros´un öldüğü noktada (Eksarhia´daki Messologiou ile Tzavella Caddelerinin kesiştiği köşede) toplandı ve gösteri başlamak üzere.

12 Aralık

18:40: Bugünkü gösteri sonuna yaklaşmak üzereyken, isyan polisleri Atina´daki Korai Caddesi´nde saldırarak, en az dört öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan birisi 13 yaşında bir kızdı; vahşice gözaltına alınmasına tepki gösteren gazeteciler de ağır biçimde dövüldüler. Bunun öncesinde, Alexis Kougias´in (katilin avukatının) bürosu yerle bir edildi.

Lise öğrencileri ülke genelinde ve Atina mahallelerinde yeni gösteriler de gerçekleştirdiler. Devlet mekanizmasının üzerlerindeki saldırısı tam gaz devam ediyor: Bugün erken saatlerde, kayıt-dışı pilaka taşıyan (yani sivil polislere ait olan) bir otomobil Atina-Ilioupolis´teki lisenin önünde iki öğrencinin üzerine sürüldü, [öğrencilerin] her ikisi de yaralandı.

Bugün olan-bitenlerin daha ayrıntlı bir özeti, umarız ki olayların buradan sonra nereye gidebileceğine dair düşüncelerle birlikte, birazcık dinlendikten sonra gelecek!

15.46 İsyan polisleri hukuk fakültesine ulaştı. Taş ve molotof yağmuruna tutuldular ve geri çekildiler. Bir jip ve bir isyan polisi alevler içinde.

15.34 Gösteri sona erdi ve işgal altındaki üç üniversiteye geri çekilerek, domuzları beklemeye başladık. Hukuk fakültesinin dışında bir jip yanıyor. Birazdan burada olurlar.

Parlamentodaki Öğrenci Gösterisi

14.13 Atina´daki öğrenci gösterisi geniş katılımlı, en az 5-6,000 kişi. Liseli çocukların ablukası izlenmesi gereken inanılmaz bir şey. "Bizi de vurun!" sloganı atıyorlar. Şimdi parlamentoya ulaşıyoruz.

14.30 polislerle karşı karşıyayuz. Devasa bir göz-yaşartıcı gaz yoğunluğuyla yanıt veriyorlar. İnsanlar direniyor. "KATİLLER!" Daha da fazla insan geliyor. En az 10.000 kişi olmalıyız.


12:17 Atina: Görülmedik iş

Balistik inceleme raporunun bugün çıkması bekleniyor. Medyaya geçtiğimiz günlerde "sızan" haberler, raporun Alexandros´un doğrudan atış değil kurşun sekmesi sonucunda öldürüldüğünü iddia edeceğini öne sürüyordu (ki bu tüm görgü tanıklarının söylediklerine aykırı düşüyor). Kendi hükümlerini verdiler bile - ama bizler de verdik: İşgal altındaki Atina Ekonomi ve İşletme Fakültesi´ne, üzerinde "Cougias" (katilin avukatı), "git kendini sektir" yazan devasa bir pankart asılacak.

Öğrenci gösterisi şu an Propylea´da başlıyor. Oraya yöneliyorum ve sokaktan bildirmeye devam edeceğim.

11:57: Patras´tan video, kuşatılmış Atina polis karakollarından rapor

http://patras.indymedia.org/local/webcast/uploads/2008/12/patra-11dec2008.flv

Patras´taki gösteriden video. Şunu da ekleyelim: Gösteri çağrısı (anarşist&solcu) "parartima" işgalcileri (üniversitenin kent merkezindeki şubesi) tarafından yapılmıştı. Bu son çağrılarıydu. "Normal" şartlarda, 100-200 kişi yanıt verirdi. Ancak, normal günler yaşamıyoruz: Dün Patras´ta 5-6.000 kişi sokakları doldurdu…

Atina´da, dün bildirildiği şekilde, en az 25 polis karakolu lise öğrencilerinin kuşatması altındaydı. Petroupoli karakolu yedi saatten fazla süre boyunca kuşatıldı ve ön-cephesi molotof kokteylleriyle tümüyle yakıldı. 3 öğrenci gözaltına alındı, ancak kalabalık serbest bırakılma taleplerinde başarıya ulaştı, bir süre sonra iki öğrenci daha gözaltına alınınca da aynısı oldu, dışarıda dayanışma gösteren insanların baskısı sonucunda yine serbest bırakıldılar (bütün bunlar indymedia raporlarına göre).

Erken saatlerde, anarşistler ana-akım radyo istasyonu Flash FM´i işgal ederek, yarım saati aşan bir süre kendi mesajlarını yayımladılar.

Kaynak : A-Infos

11 Aralık

Atina´dan selamlar...

Medyaya bakacak olursanız bugün sönmüş olması gereken isyan sürüyor. Her ne kadar yağmur yağıyor olsa da Atina ve diğer şehirlerde isyan ateşi sönmüyor. Bugün ortaöğretim öğrencileriyle birlikte gençler ve işçiler yeniden meydanlara döküldüler. Binlerce insan bugün de polis güçlerine karşı öfkelerini kustular ve en az 25 polis karakoluna saldırıda bulundular.

Hukuk, İktisat ve Politeknik´te işgaller devam ediyor. Genel toplantılara 300-500 kişi katılıyor. 300 okulda işgallerin sürdüğü bilgisi var.

Ayrıca Agyos Dimitrios Belediyesi de yoldaşlarımız tarafından işgal edildi ve ´halk meclisi´ çağrısı yapıldı. Yarın saat 12´de bütün öğrencilerin katılacağı bir yürüyüş çağrısı var.

Aynı zamanda devletin kolluk güçleri faşistlerle birlikte anarşistlere, öğrencilere ve göçmenlere yönelik saldırıları tırmandırıyorlar. Akşam saatlerinde 5 yoldaş (aralarında bir Filistinli bir de Polonyalı) Koridallos Cezaevi´ne götürüldü. Üstelik 4 kişi daha Pazartesi günü mahkemeye çıkarılacaklar. Büyük ihtimalle onlar da tutuklanacaklar. Şimdiye kadar gözaltına alınan 200 kişiden 5´i Atina´da, 8´i de Larisa´da tutuklandılar. Tutuklananlar, polisle çatışma ve yağmaya katıldıkları gerekçesiyle yargılanacaklar. Gözaltına alınanların yüzde 50´si göçmen ve Arap ülkelerinden göçen 25 kişi antiterör yasasına muhalefetten hakim karşısına çıkarılacaklar.

Neredeyse bütün sokaklarda şu kuşlamayla karşılaşabilirsiniz; Öfke Sönmüyor!

Bugünler Aleksi´nin günleri!

Kaynak : Anarşist İletişim

2-3000 kişi Hukuk fakültesi işgalcilerinin çağrısına uyarak gösteri için sokakları doldurdu. Polisler ilk kez çok pasif görünüyordu. Gözyaşartıcı gazlarının bittiği, bu nedenle bugün pasif rolünü oynadıkları yolunda söylentiler var. Göstericilerin önemli bir bölümü polis barikatlarının önünden geçerken ağız dalaşı yapıyor, onlara taş ve boya fırlatıyor.

Patras - Üniversite işgalcilerinin çağrısıyla ve son yaşanan eşgüdümlü polis & faşist saldırılara tepki olarak 5-6000 kişi sokaklara çıktı. Bir görgü tanığna göre: "Katıldığım en güzel gösterilerden birisiydi. Atmosfer hakikaten inanılmazdı, benzeri görülmemiş sayıda insan sokaklardaydı... Sivil sürüleriyle birlikte isyan polisi halen sokaktaydı, ancak göstericilerin fazlalılığı nedeniyle bugün çok daha zayıf görünüyorlardı".

Selanik görgü tanığının anlatımı: "Selanik Tiyatro Okulu işgalcilerinin çağrısını yaptığı gösteri 500 kadar kişiyle başladı. Ancak lise öğrencilerinin katılımı sürdü, böylece kentin emekçi banliyölerinden yürüyen 1500-2000 kişiye ulaştık. Polisler kışkırtmaya çalıştı ama olanaksızdı. Bugünkü gösterideki en inanılmaz şey, hepimizin beklediğinin, anarşistlerle lise öğrencilerinin buluşmasının gerçekleşmesiydi."

Gümülcine - Atina IMC´ye kentteki [üniversite] kampüsünde kuşatılan öğrencilerin çıkmayı başardığı yolunda raporlar geliyor. Komşu İskeçe kentinden gelen öğrencilerin dönüş yolundalar; yerel öğrenciler de kampüsten ayrıldılar. Gösteriyi demir çubuklar ve bıçaklarla takip eden faşistler, siviller vs, mazeretsiz ve karşı taraftan herhangi bir kışkırtma olmaksızın öğrencilere saldırıp kuşatmışlardı. No passaran…

Kaynak : A-Infos

10 Aralık

Yunan polisinin 15 yaşındaki bir anarşisti vurması karşısında Yununistan´ı yangın yerine çeviren anarşistlere bir selam da İstanbul´dan geldi. Saat 14:00´de İstanbul´un en kalabalık yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Yunan devletine ait Konsolosluk binası ve birkaç sokak arkada bulunun vize işlemlerinin yapıldığı bina, anarşistler tarafından kırmızıya boyandı.

Taksim ve Galatasaray yönünden iki ayrı koldan "Katil devlet, Katil polis" sloganları eşliğinde Konsolosluk binasına yürüyüş başlatan anarşistler, "POLİS HER YERDE ÖLDÜRÜR" yazılı pankartlar taşıdılar. Grubun en ilgi çeken pankartı ise, Liseli A Faaliyet imzalı "Biz de 16 Yaşındayız" pankartı oldu. Yaşıtları bir anarşistin vurulmasına tepkilerini koymak üzere Liseli anarşistler de konsolosluk önündeydiler. Çevreden geçen kişilerin meraklı ve şaşkın bakışları altında anarşisler yanlarında getirdikleri kırmızı boyaları caddeye ve binanın üzerine dökmeleriyle beraber, ortalık bir kan gölünü andırıyordu.

Bir anarşistin bu eylemin neden yapıldığı ile ilgili konuşmasının bitmesinin ardından, içi kırmızı boya dolu ampüller binanın daha üst kısımlarına ve camlarına fırlatıldı. Bu sırada Konsolosluğun tabelasına da anarşist işareti çizen grup, kapısına da Yunanca ve Türkçe "Polis her yerde öldürür", "Biz de 16 yaşındayız" pankartlarını astı.

İstiklal Caddesi´ndeki bu eylemin hiçbir polisle karşılaşmadan tamamlanmasının ardından vize işlemlerinin yapıldığı binaya doğru hareketlenen anarşistler, burda da ampülleri fırlatıp binayı kırmızıya boyadılar. Burada da tek bir polisle karşılaşmayan grup, "Polis her yerde öldürür" sloganları atarak ve herhangi bir gözaltı yaşanmadan dağıldı. Anarşistlerin eyleminin sona ermesinden çok sonra eylem yerine gelen polis, ek incelemelerde bulundu.

İzmir´de, Yunanistan Konsolosluğu´nun tam karşısında yer alan, günlük feribot seferleri için kullanılan İzmir´in ana iskelelerinden biri olan Alsancak İskelesine Anarşist A´larla Atinadaki Ateşi Gör yazılamaları yapıldı.

Kaynak : istanbul indymedia

9 Aralık

Fransa´nın başkenti Paris´te, Yunanistan konsolosluğu işgal edildi. Paris´in 16. bölgesinde bulunan konsolosluğun bahçe ve lobisine giren yaklaşık 60 eylemci, kısa süren işgal eylemlerinde, Yunan polisinin öldürdüğü Alexandros Grigopolus´un adının yazılı olduğu bir pankart taşıdı.

Kaynak : A-Infos

200 kişi (çok sayıda yunan öğrencinin yanı sıra yerel anarşistler ve sosyalistler) hollanda siyasal başkenti den Haag´da toplandı ve isyan polisince durduruldukları yunan büyükelçiliğine kadar yürüdüler, gözaltı olmadı. öğrenci kenti nijmegen´deki ayrı bir protestoda 30 kişi kent merkezinde yerel polis merkezinin önünde gösteri yaptı.

Kaynak : A-Infos

8 Aralık

Ülkede çoğu okulda ders yapılmadı, birçoğu işgal edildi ve herkesten önce öğrenciler küçük şehirlerde kendi kendilerine polis merkezlerine eylemler düzenledi. Düzinelerce yerde karakollara sembolik olarak saldırıldı. Kaç tane karakola molotof kokteylleriyle ciddi saldırılar düzenlendiğini söylemek zor. 10´un üzerinde olmalı. Yarın tüm okullar yas nedeniyle kapalı. Eğitim bakanının duyurusu yapılan basın toplantısı da aynı şekilde öğrencilerin saldırısına uğradı.

Öğretmenlerin ve memurların sendikaları önümüzdeki günler için grev çağrısı yaptı. Çarşamba günü için ülke çapında bir genel grev duyurusu zaten çoktan yapılmıştı. Tutuklular da yarın dayanışmaya katılıyorlar ve yas göstergesi olarak açlık grevi yapıyorlar.

Atina´da çatışmaların 3. gecesi yaklaşık 15.000 kişinin katıldığı bir birleşik eylemle başladı. Polisle karşılıklı çarpışmalar kısa sürede başladı, bir sürü banka, süper market, devlet binası, lüks otel vb. hasar gördü, tahrip edildi ya da ateşe verildi.Bir sürü bina şu anda tamamen alevler içinde. Şehrin "daha iyi" alışveriş caddeleri ise neredeyse yıkılmış durumda. Merkezdeki en az 3 üniversite (Politeknik, Hukuk, ASOEE-Ekonomi ) işgal altında ve geri çekilme bölgeleri olarak kullanılıyorlar. Polisin sayısız gaz bombası atmosferi değiştirdi, genel sağlık konseyi alarma geçti. Çatışmalarda binlerce insan yer alıyor, bir isyandan söz ediliyor. Bakanlar Kurulu toplandı ve olağanüstü hal ilanına karar verilMEdiğini bildirmeyi gerekli gördü.

Ioannina, Petra, Selanik, Larissa ve Kreta´da da şu sıralar çatışmalar devam ediyor. Hedefler neredeyse yalnızca polis binaları, bankalar ve resmi makamlar. Polis şu anda gerçek anlamda savunmada ve doğrudan temastan kaçınıyor. Bunun daha ne kadar süre bu şekilde devam edeceğini kimse bilmiyor.

Son 3 gündür birkaç gözaltı ve tahminen yalnızca bir tutuklama gerçekleşti. Kaç yaralının olduğu ise bilinmiyor. Polis plastik mermilerle ateş ediyor. Bir polis de ağır yaralandı. Tahrip edilmiş mağazaların, bankaların, otomobillerin vb. tam sayısı şu anda verilemiyor.

Cenaze töreni yarın büyük bir gösteri şeklinde gerçekleşecek. Çarşamba günü genel grev vesilesiyle büyük bir toplanma gerçekleşecek. Sendikalar bunu takiben planlanan eylemin gerçekleşmesini istemiyor.

kaynak : atina indymedia

- saat 18´de üniversite´nin idari binaları işgal edildi.
- iktisat fakültesi işgal edildi.
- öğrenciler tüm yurt çapında üniversitelerin işgal edilmesi ve genel grev çağrısı yaptılar.
- sokak savaşları başladı. meclisin önünde barikatlar kuruldu. kent merkezindeki bankalar, büyük şirketler, karakollar ateşe verildi. hükümet başbakanlığa karşı bi saldırıdan korktuğu için burayı korumaya aldı.
- Berlin’deki Yunanistan Konsolosluğu’nu işgal edildi.

kaynak : istanbul indymedia


7 Aralık

Binlerce insan Atina´daki polis merkezlerine yürüdü, ve polisle çatıştı. Eşi görülmemiş gerilimdeki çatışmalar şehir merkezindeki sokaklara taştı, gece geç saatlere kadar sürdü. Birçok gösterici yaralandı, bir kısmı gözaltına alındı.

Cumartesi gecesi başladığımız Politeknik işgaline birlikte kavgaya tutuşan tüm insanlara nefes alacak alan yaratmak ve şehirde bir tane daha kalıcı direniş odağı yaratmak için devam ediyoruz.

Barikatlarda, üniversite işgallerinde, gösterilerde ve toplantılarda Alexandros´un ve ayrıca Michalis Kaltezas ve devlet tarafında öldürülen, efendisiz ve kölesiz,polissiz, ordusuz, hapishanesiz ve sınırların olmadığı bir dünya için mücadele eden tüm yoldaşların hatırasını yaşatıyoruz.

kaynak : ainfos - atina´dan bir bildiri

- binden fazla anarşist ve otonom cinayetin işlendeiği gece sokaklara döküldü ve kentin merkezindeki politeknik üniversitesi işgal edildi. polis 7 kişiyi tutkladı.
- çeşitli görüşlerden 10 binden fazla insan protesto gösterisine katıldı.
- birbirleriyle sms´le haberleşen lise öğrencileri aralık´ın 8´inde eylem çağrısı yaptı.
- aek futbol takımı taraftarları polisle çatışmaya başladı.
- hukuk fakültesi işgal edildi.

kaynak : istanbul indymedia


6 Aralık

Saat 22.00´de, Atina merkezinde, Exarchia meydanı çevresinde devriye gezen polis silahını çekerek 16 yaşındaki anarşist Aleksandros Grigoropulos´u öldürdü.

Spontane bir şekilde yanıt olarak; binlerce insan birçok şehir merkezinde toplandı. Atina´da, Evangelismos Hastanesi´in dışında, polisin hastahaneye girişini engellemek için toplanıldı. Toplanan isyancı gruba müdahale eden isyan polisi Exarchia sokağında ve bir eylemciyi göz altına aldı.

Atina´da Politeknik Üniversitesi´nde spontane bir toplantı gerçekleştirildi. Atina şehir merkezi birçok isyana ve protestoya sahne oldu. Polis Karakollarına ve Bankalara saldırılar sabahın erken saatlerine kadar sürdü. Aynı zamanda kendiliğinden gerçekleştirilen eylemlere isyan polisi göz yaşartıcı gazla saldırdı. Üç üniversite binası daha; Ekonomi, Hukuk, Panteon işgal edildi.

Yürüyüşler, gösteriler, doğrudan eylemler, isyanlar tüm yunanistan´da sabaha kadar devam etti. Selanik´te, büyük bir spontan eylem gerçekleştirildi, Egnatia caddesindeki eylem sırasında 2 polis departmanına, bazı bankalara saldırıldı ve kimileri yakıldı. Ana cadde yanan çöp kutularıyla birlikte saatlerce bloke edildi. Ayrıca Yanneha, Irakli, Chania, Komotini, Mitilini, Xanthi, Serres, Sparta, Aleksandrapolis ve Volos´tan da eylemler olduğu haberleri geldi.

kaynak : anarsi.org

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Karakuşi
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Arroja la bomba
Diğer

  Linkler
Sanal Molotof
Anti-Pop
Portakalzine
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız