Özgür bir toplum, eski düzenin yerini 'yeni düzen'in alması olamaz. Özgür bir toplum, özgür eylem alanlarının toplumsal yaşamın çoğunu oluşturuncaya dek yayılmasıdır.

Paul Goodman

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
Kara bayraklar Kürdistan´da Amed´de Newrozda
Anarşi her yerde! Anarşi Kurdistanda! sloganlarımızdan biriydi ve gerçekti anarşi kara bayraklarla Amed sokaklarında ilerliyor Newroz alanına doğru yürüyordu. Kawa´nın soylu elleri Diyarbakırda omuzlarımızdaydı: ´Hadi Diyordu oğullarım yürüyün Dehak´ı öldürdük sarayını yaktık yeni Dehaklar çıkmasın diye hadi torunlarım anlatın dostlara yıkılması gereken saraylardır öldürülmesi gereken Dehaklardır, insanlık kendi başına karar alıp paylaşarak bölüşerek yaşayabilir diye´ karar bayrak sallayan bizler on beş kişiydik yaklaşık bir on beş kişilik lgbtt piramid grubuyla beraber yürüdük. Eylem boyunca bayraklarımız birbirine karıştı; biz lgbtt´nin rengarenk bayrağını salladık, onlar anarşinin kara bayrağını dalgalandırdılar.

Alana girerken Anarşi heryerde, Tüm devletler katildir, Ne devlet, Ne parti; Ne lider Anarşiye omuz ver sloganları attık. Alana girdiğimizde komite üyeleri hoş geldiniz dediler. Yürümeye devam ettik ve içgüdeselmiydi bilmiyorum ama tam Newroz meşalesinin yanında durduk çok sıcak olur burası başka bir yere gidelim dedik. Nedense meşalenin yanından ayrılamadık. İsyan bizi içine çekiyordu ve Kurdistanda ateş neresinden bakarsan bak İsyanla eş anlamlıydı. Newroz alanına girdiğimiz andan bayrakları yaktığımız ana kadar geçen beş saatlik süre zarfında eylem anında rujla çizdiğimiz A harfli kara bayraklar kesintisiz dalgalandı. Dtp ve Kürdistan bayrakları dışındaki tek farklı bayrak bizim kara ve rengarenk bayraklarımızdı. Bu sebepten yolunu kaybedenler buluşma yeri olarak bizi gösteriyorlardı. Kara bayrakların araya gel ben ordayım. iki de bir duyduğumuz seslerdi. Tabi farklı bayrakları sindiremeyenlerde vardı. "Hewal anlıyoruz sizi bizde sizdeniz ama olmuyor indirin o bayrakları" bayrağı indirin diyene olum sen Tayyip ERDOĞAN mısın? tek bayrak olmalı diyorsun deyince aheste aheste yürüyüp gitti. Bir iki sürtüşme oldu e kadim sözdür iktidar yozlaştırır ve de gördüklerini bulandırır. Sürtüşmelere bir milyon anarşistin toplandığı bir alanda otuz stalinist bayrak sallasa ne olurdu diye tahayül edince zihnimizde sürtüşmeleri demokratik bile bulduk.

iki yüzün üzerinde kişinin yanımıza gelip bu kara bayraklar ne diye sorması binin üzerinde insanında özellikle yanımıza gelip merakla bizlere bakması içimize su serpti yüzümüzü güldürdü bu enerji ses tellerimizi harekete geçirdi tabi ´Watêni mîn hemu Cihane,´ diye bağırdık. hızımızı alamayıp istanbuldan gelen arkadaşların ardından devam ettik Askere gitme Kardeşini öldürme ve içten bi hı sesi duyduk şu bir milyondan tek kişi askere gitmek istemez ki! En çok bütün devletler katildir dediğimizde çoştu çevremizdekiler. ne de olsa katilleri tanıyorlardı. Neyse güzel geçti bence herşey. Arada üzerine oturduğumuz bayrakları slogan ata ata meşaleye götürdük. Meşalenin önündeki görevliye bayraklarımızı yakacağımızı söyleyince hı dedi biz uzun uzun acıkladık bayrağı bayrak yapan bayrak yapımcılarıdır uğrunda ölen varsa kendinden utanmalıdır felan filan dedik hoşuna gitti girin dedi.

Ve yaktık bayrakları

Ve sevgilimle el ele kutladım Newrozu

Ve on yıllık bir düş ilk gerçekleşti Newrozda kara bayrak dalgalandı ait olduğu yere ateşe döndü kara dumanların ruhu oldu amedin gökyüzünde asılı kaldı...

* Newroz´a katılan bir anarşistin aktarımı

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

CNT-FAI
Diğer
Video : Haymarket
Diğer
Müzik : Viva la FAI
Diğer

  Linkler
Dergi Pan [anarşist e-dergi]
İzinsiz Gösteri
Karahat
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız