Bizler sosyalizm olmadan özgürlüğün ayrıcalık ve adaletsizlik olduğuna, ve özgürlük olmadan sosyalizmin kölelik ve şiddet olduğuna inanıyoruz.

Michail Bakunin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Gündem
1 Mayıs´ta Kara Bayrakları Gördüğünüz Her Yerdeydik
Yüzyılların sınıf çatışmasının emekçiler, ezilenler, dışlananlar tarafının mücadelesinin sembol günü 1 Mayıs, tüm dünyada ve Türkiye´de adına yakışır bir şekilde geçti. İstanbullu Anarşistlerin dediği gibi "kara bayrakları gördüğünüz her yerdeydik". Hatta kimi zaman bir sendikanın içinde, kimi zaman bir dernekle yada başka oluşumların içinde, kara bayrakların olmadığı yerlerde de vardık.


İstanbul

İstanbul´da 1 Mayıs iki alanda üç farklı grubun etkinliği ile geçti.

1 Mayıs 1977´de devlet ve kontrgerillanın gerçekleştirdiği katliamın yapıldığı 1978 yılından sonra yasaklanan Taksim Meydanını geri almak için emekçi sınıfın üç yıldır sürdürdüğü ısrarı bu yıl kısmi kazanımla ancak yine bolca çatışma ile geçti.

"Kara bayrakları gördüğünüz her yerdeyiz" şiarı ile bir araya gelen anarşistler saat 9:00´da Firuzağa´da toplandılar. "İsyan! Devrim! Anarşi!" sloganları ile meydana doğru yürüyüşe başlayan 70 kişilik grubun önünü polis panzer ile gazlı su sıkarak kesti. Bunun üzerine yola barikat kuran grup polise taş ve sapanlarla direnmeye başladı. Polisin biber gazı atması ile geri çekilen grubu polis çevirmeye başlayınca Cihangir sokaklarında adım adım barikat kurularak direnişe geçildi. Polis ile çatışma sırasında kapitalizmin sembolü olan bankalar, atmler ve bir süper marketin camları kırıldı.

Geri çekilen gruba Tophane´de sivil polislerin örgütlediği faşistler satırlarla saldırdı. Burada faşistlerin çevirdiği grupta yaralananlar oldu. Bu gruptan üç anarşist gözaltına alındı.
Yine Taksim´e çıkmak isteyen diğer bir anarşist grup, Ahali ise Kabataş´tan Cihangir´e doğru çıktı. Burada polisin engellemesi ile karşılaşan grup direnişe geçerek polis ile çatıştı.
1 Mayıs Cuma günü Fikirtepe Salı Pazarında 20 kadar anarşistin katılımıyla bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde, iki farklı bildiri ve pişirilen kurabiyeler dağıtıldı. Kurabiyelerin üzerinde "1 Mayıs" ve daire içinde A yer alıyordu. Ayrıca hazırlanan mini pankartlarda "zorunlu çalışmaya hayır", "çalışmak da, çatışmak da istemiyoruz", "emeğinin kölesi misin", "uygarlık öldü, huzur isyanda" gibi ifadeler vardı. Eylem sırasında bazen birebir, bazen kalabalığa hitaben bazı konuşmalar yapıldı. Eylemimiz genel olarak çok sıcak bir ilgi gördü ve yer yer alkışlandı. Eylem fotoğrafları ve dağıtılan bildirilerden alıntılarla düzenlenmiş görsel ektedir.

Yaşasın anarşi! Yaşasın 1 Mayıs!

bir grup anarşist


Ankara

Gruplar genel olarak 12:00 -12:30 civarında Gar önünde toplanmaya başladı. Katılım yüksekti. Gelen gidenlerle 25-30 kişiye ulaşan AKA grubu kara-kızıl, kara-mor, kara-yeşil ve kara bayraklar beraberinde çember A pankartı ile katıldı. Yüzlerce bildiri dağıtıldı 500 ün üzerinde "anarşist niyet" çektirildi(Anarşistlerin sözlerinden alınan çıktı/şeritler).

Kadın katılımı yüksekti AKA, Feminist(B)iz ve Kaos-GL/LGBT korteji ile arkali-önlü yürüdü. Megafon ile atılan sloganlar oldukça ilgi çekti:

Ne tanrı ne devlet aşk aşk hürriyet,
Ne tanrı ne devlet şükretme isyan et,
katil devlet yıkacağız elbet,
katil devlet hesap verecek
bütün devletler katildir,
karakollar yıkılsın lunapark yapılsın,
adliye yıkılsın lunapark yapılsın,
diren reddet hayır de askere gitme

vb. sloganlar atildi. Yazılamalar yapıldı, oldukça sakin olan 1 Mayıs yağmura karşın bu defa eğlenceli idi.

Alana girişte polis arama noktaları kırıldı kısa süren biber gazi ve arbede sonrası ani bir sakinlik ile alana girildi. Miting çesitli danslar ve konserler ile devam etti.

Ankara´dan birisi anarşist-komünist iki anarşist grup daha alanda idi.


Anarşi Kolektifi Ankara


Antalya

günlerin en güzeliydi bugün.ümitsiz bir şekilde gittik Antalya´da 1 Mayıs meydanına...iki kişiydik elimizde hiç birşey yoktu.siyah bir atlet çıkardık ve dostumla beraber kaldırdık havaya.o arada üç kişi olduk.kırmızı boya aldık atletin bir yönü kara-kızıl yıldız bir yönü kızıl A.bir karton aldık bir kısmında Haydi Barikata "A" yazdık bir kısmına da "BİZLER KÖLEYİZ İPLER KİMİN ELİNDE?" yazdık..ufak ufak yürümeye başladık ki ne görelim 4 olduk sonra 5,6..10 kişiyi aştık.yaşça hayli büyük bir abimiz geldi ve bizimle sloganlar attı.daha da yüreklendik,halen vazgeçmemiş büyüklerimizi görmek çok heyecan vericiydi."Paralı Parasız Eğitime Hayır!" sloganını yankılandırırken Eğitim-Sen´den bir bayan katıldı bizlere.ve o da haykırmaya başladı bizimle "KÖPEKLER EĞİTİLİR İNSANLAR ÖĞRENİR" diyerek..herşey kendiliğinden gelişti,müthiş bir heyecan ve gururla yürüdük.GENÇ UMUT,DEV-LİS gibi grupların komutlarla hareket etmesi askeri bir düzenle tek sıraya geçmeleri,uygun adım yürümeleri canımızı sıktı "Militarizme Karşıyız Asker Gibi Yürüme" sloganımızı duydular.bu sefer asker gibi koşmaya başladılar :D "ZIPLA ZIPLA ZIPLAMAYAN ASKER!" nidaları ile zıplaya zıplaya peşlerinden gittik.... :)herşey bir çırpıda oldu,kendi kendine gelişti.isyanımızı bir şenliğe,şamataya dönüştürmemiz herkesin dikkatini çekti...(eğlenmek,eğlendirmek anarşizme biraz da olsa sempati kazandırdı,bu çok önemli)10-15 dakika arasında 11-12 kişiye ulaştıysak Antalya´da bir umut var demektir kardeşlerim.

Adana

En güzel güne sayıca azlığımızdan dolayı biraz ümitsiz bir şekilde katılmıştık. Elimizde çok fazla birşey yoktu. Bir bez pankartta “Olmaya devlet cihanda…” sloganımız ve bir çember a pankartımızla 3 kişi olarak gittik. Çok sakindi alan herkes sohbet ediyordu ve davul-zurna eşliğinde halaylar ve oyunlar vardı. Bez pankart en baştan ilgileri toplamaya başlamıştı. Birçok kişi gelip soru soruyordu ama bazı grupların küçümser lafları ister istemez duyuluyordu. Sloganlarımızla yürüyüşe katıldık. Sloganlarda “Taksim’e selam, İsyana Devam” ve “İsyan Devrim Anarşi” en çok kullandıklarımızdı. Birçok konuda sesimizi duyurduk yürüyüş boyunca. Polis kontrol noktasında polisler çok uzun süren aramalarını da geçtikten sonra yola devam ettik. Bir gazeteci yanımıza gelip özellikle fotografımızı çekti. (Tabiki suratlar kapalıydı :) Yürüyüş boyunca arada yanımıza gelip destek olanlar, sohbet etmek isteyenler, pankartımızın resmini çekenler oldu. Hatta Eğitim-Sen ve DİSK kortejinde bizim muhabbetimizin döndüğünü oradan gelen arkadaşlar söyledi. Alan girdiğimizde yaklaşık sayımız 10′du. Merkez alana girdiğimizde bir süre çimenlerde pankartımızı serip oturduk. Arada gelen, selam veren birçok kişi oldu. Sonra meydana kurulmuş sahneye çıkan “Mezopotamya Kültür Derneği”nden arkadaşların birçok dilden şarkılarıyla halaylara karıştık. Kısacası eğlenceli ve sakin bir gündü. İsyana ve anarşiye yakışır bir neşeyle bitirdik eylemi.

kArA kuklA otonomu

Sivas

11.30'da Ethem Bey Parkı'ndan Mevlana Meydanına kadar gerçekleştirilen yürüyüşte 2-3 kişilik anarşist grup, eylemin ilerleyen dakikalarda diğer anti-otoritelerin katılımıyla beraber sayıca artıp attıkları sloganlarla Sivas'taki 1 Mayıs'a heyecan kattılar. Biraraya gelmeden evvel sendikalarla ve başka gruplarla -birbirlerinden habersiz bir şekilde- yürüyen anti-otoriterler, "İsyan, Devrim, Anarşi!" sloganı etrafında toplanmaya başladı. Alanda "Parasız eğitime hayır" sloganları atılırken anti-otoriterler "Paralı-parasız eğitime hayır!" sloganları attı. Bir anda buluşan ve toplaşan anti-otoriterler, eylemin ardından 2 Temmuz'da, Sivas Katliamı'nın yıldönümüne pankart ve kara bayraklarla katılma kararı aldı.

Sivas'ın Karaşın Çocukları
karasincocuklar@gmail.com

Kayseri

15:30'da yoğunburç meydanından mimarsinan parkına kadar yürüyüşün başında dört kişiydik. Kara bayraklarımız ve çember A pankartı ile yürüyüşe başladık. Mimarsinan parkındaki 1 mayıs alanına varana kadar sayımız 9'a ulaşmıştı. Alana varana kadar yer yer "isyan, devrim, anarşi" sloganı attık. Alana vardığımızda 1 mayıs kutlamalarına katılan diğer grupların ilgisi ve merakıyla karşılaştık. Sayı olarak az olmamıza rağmen gerek attığımız sloganlarla gerek ellerimizde taşıdığımız alışılagelmişin dışındaki bayraklarla alanda kendimizi çabucak hissettirdik. Etkinlik programında olmadığı halde, 1 mayıs etkinlik konuşmasını yapan konuşmacı adımızı anmaktan ve hoş geldiniz demekten geri duramadı. Başka örgütler ve gruplardan kutlamaya gelen insanlar olmak üzere bir çok insan zaman zaman yanımıza sokulup, anarşizmle ilgili sorular sordular. Öyle ki iki kez sivil polisler yanımıza gelip taşıdığımız bayrakların ve pankartın neyi simgelediğini sordular. 2 mayıs 2009 tarihli yerel gazeteler ve televizyon programları bizden bahsetmeden geçemedi. Kayseri tarihindeki "anarşistli" ilk 1 mayıs hem kayseri halkının, hem kayseri polisinin, hem de kayseri basının bir hayli ilgisini ve alakasını çekti.

Devamının geleceğini umut ederek ve bu konuda çalışmalarımıza devam etmek üzere toplanma kararı alarak eylemimize son verdik.

Gündem Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

Yürürken - 1
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : Salud Proletarios
Diğer

  Linkler
Anarkismo
Liberter
Dergi Pan [anarşist e-dergi]
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız