Devlet en iyi şekliyle bile kötü bir organizasyon olduğundan mümkün olduğu kadar en az devlete sahip olmalıyız

William Godwin

    
Anasayfa | Gündem | Arşiv | Haberler | Etkinlikler | Emek Mücadeleleri | Tarihte Bugün | Fotoğraf | Müzik | Video | Linkler | Arama | İletişim
  Haberler
Londra Kapitalizme Karşı Savaş Alanı
Dünya emperyalleri ve işbirlikçi hükümetlerin "ekonomik krizi aşma" başlığı altında bir araya geldiği Londra, günlerdir süren eylemlerin ardından ilk büyük çatışmayı bugün yaşadı. Londra´nın merkezindeki büyük bir binaya asılan "Kapitalizmi Ez" pankartı, ilerleyen günlerin nasıl geçeceği konusunda açık bir sinyal vermekteydi.

Dünya egemenlerinin yandaş hükümetlerle parsa paylaşım programını belirleyeceği G20 zirvesi süresince eylem yapacak olan ve farklı ülkelerden gelen binlerce anarşist Londra´yı egemenlere dar etmek üzere organize olmuş durumda. Gösterilerde anarşist orgütlenmelerin yanı sıra savaş karşıtı, ekolojist ve sol gruplar da yer alıyor.

1 Nisana atfen "Mali Aptallar Günü" pankartının arkasında yürüyen göstericilere müdahale eden polis, eylemcileri dağıtmak için olabildiğince acımasız biçimde şiddet kullandı. Göstericileriden birisi henüz bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybederken, insan avcısı Londra polisinden de bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan´da başlayan anarşist ayaklanmaların Avrupa´da daha fazla yayılmasından endişe eden İngiltere hükümeti, günlerdir ülkeye girmeye çalışan eylemcilerin bir kısmını sınırdan geri çevirerek gösterici sayısını azaltmaya çalışsa da sokakları doldran binlerce anarşist, yükselen devrimci dalganın öyle kolay kolay engellenemeyeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

Gündüz yaşanan çatışmalar, polisin göstericilere önce coplar, atlı polisler ve ardından da tazyikli su ile saldırması ile başladı. Polisin yoğun saldırısına karşılık veren anarşistler ise polisi taş, şişe ve çürük meyve yağmuruyla geri püskürttü. Londra´nın merkezindeki en büyük tefeci kurumlardan olan Bank of England ve Royal Bank of Scotland ise polisin yol açtığı şiddetten payına düşeni aldı. Tüm dünyayı egemenlikleri altında yoksulluğa mahkum eden bankalara duyulan öfke, camlarda patlayan taşlarla açığa çıkmış oldu. Göstericiler "Sokaklar da bizim, bankalar da" sloganlarını atarak banka camlarını kırarken polisin gövde gösterisinin anarşist gruplar üzerinde etkili olmadığı da ortaya çıktı.

İlk günkü çatışmalarda şu ana kadar 63 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Akşam saatlerinde devam eden gösteriler sırasında polise molotoflar ve taşlar atılırken, Londra´nın merkezinde bulunan ve finans şirketleri ve bankalar gibi tefecilerin üslenmiş olduğu bölge kapitalizme karşı savaş alanına döndü.

Haber Arşivi :


  Etkinlik Takvimi
Ocak
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Aralık Şubat


Eylem aktivistleri için rehber  Galeri

a008
Diğer
Video : Anarşizm
Diğer
Müzik : La Internacional Anarquista
Diğer

  Linkler
Dahke Fanzin
Otonom-X
Kara Kukla
Diğer


Bu site otonomA tarafından hazırlanmaktadır.
Site ile ilgili iletişim için tıklayınız