koyaanisqatsi (hopi dilinde) 1.çılgın yaşam... 2.karmaşık yaşam, 3.dengesiz yaşam, 4.parçalanmış yaşam...
5.bir başka yaşam biçimini gerektiren yaşam durumu

  Sayı 1     kfanzin@anarsi.org
YÖNETENLERİN OLMADIĞI BİR DÜNYA İSTEĞİMİZİ DUYURMAK İÇİN
1 MAYIS'A!!!

Louis Lingg, Albert Parsons, August Spies, George Engel ve Adolph Fischer. 4 Mayıs 1886'da düzenlenen mitingde çıkan olaylardan sonra yapılan tutuklamalardan sonra yargılandıklarında ölüme mahkum edildiler. 1 Mayıs 1886'da Amerikan Emek Federasyonunun 8 saatlik iş günü isteği ile başlayan grevlerde polislerin uyguladıkları şiddete karşılık bir mitingi düzenleyen anarşistler, 11 Kasım 1887'de idam edildiler.

Bu olaylardan sonra 1 Mayıs tüm dünyada, idam edilen anarşistlerin anısına işçi bayramı olarak kutlanmaya başladı. Her ne kadar şu anda bir çok ülkede resmi bayram olarak sayılsada, bir çok ülkede -neşeli eğlenceler- olarak geçsede, 1 mayıs diğer bayramlardan farklı oldu hep. Belkide en uygun ifade, küreselleşme karşıtları lafına ithafen "küresel direniş günü" olabilir.

"Gene solcular birşeyleri protesto ediyor" mitinglerinden farklı; Bugün ne hükümetin politikalarını eleştirmek, ne varolan gündeme ilişkin slogan atmak için. Bugün özgür, otoritelerin, devletlerin olmadığı bir yaşam isteğimizi sesimiz kısılana kadar haykırma günümüz. Kimsenin olmadığı yerlerde bir defile değil, yaşamın içinde, insanların arasında olma, doğrudan eylem günü..!

Kara, kara kızıl, kara yeşil, kara mor, gökkuşağı bayraklarımızla, tüm anarşistler, otonomistler, liberter sosyalistler, sendikalistler, hep beraber, hep birlikte YÖNETENLERİN OLMADIĞI BİR DÜNYA İSTEĞİMİZİ DUYURMAK İÇİN 1 MAYIS'A!!!

KOYAANISQATSI

Koyaanisqatsi, Hopi kızılderililerinin dilinde 5 anlamı bulunan bir kelime. Çılgın yaşam, karmaşık yaşam, dengesiz yaşam, parçalanmış yaşam ve en güzel anlamı; bir başka yaşam biçimini gerektiren yaşam durumu.

Aynı zamanda yönetmenliğini Godfrey Reggio'nun , müziğini Philip Glass'ın yaptığı 1998 yapımı bir filminde adı. Film, anlatıcısı bulunmayan, görüntülerin hızlandırılıp, yavaşlatılmasıyla oluşturulmuş bir nevi belgesel. Öyle bir hava yakalanmış ki izlerken nasıl bir dünyada yaşadığımızı zorla! düşündürtüyor.

Giderek hızlanan bir yaşam, saatlerce trafikte daha fazlası ofis odalarında, inşaatlarda, tarlalarda, fabrikalarda geçirilen bir yaşam. Mutsuz insanlar, kapitalizm tarafından uyuşturulmuş beyinler. Çılgın, dengesiz, karmaşık, parçalanmış... Ve değiştirilmesi gereken bir yaşam..

Başta devlet olmak üzere iktidarların, şirketlerin, paranın düzeninin yıkılması gerek. Bizi sömüren, birbirimize düşürenlere karşı tek şansımız birbirimiz ile dayanışma içinde, örgütlü mücadelemiz. Bu çılgın yaşamı ancak birlikte durdurabiliriz!

Eğer bizi asarak... Tahakküm altındaki milyonların, sefalet içinde çalışan ve kurtuluşu arzulayan, kurtuluşu bekleyen milyonların bu hareketini, işçi hareketini ezebileceğinizi umuyorsanız; eğer düşünceniz buysa, o zaman asın bizi! Burada bir kıvılcımı ezeceksiniz, ama şurda, burda veya orada, arkanızda ve önünüzde, her yerde alevler yükseliyor. Bu gizli bir ateş. Bunu asla söndüremezsiniz!"

August Spies

anarşi (dünyanın tüm dillerinde) 1.özgürlük... 2.eşitlik, 3.dayanışma, 4. örgütlü yaşam...
5.bir başka yaşam biçimini gerektirmeyen yaşam durumu