koyaanisqatsi (hopi dilinde) 1.çılgın yaşam... 2.karmaşık yaşam, 3.dengesiz yaşam, 4.parçalanmış yaşam...
5.bir başka yaşam biçimini gerektiren yaşam durumu

  11. Sayı     kfanzin@anarsi.org
Kapitalizm Ürkütür

Kapitalizm ürkütür; çünkü kapitalizm gelişen teknolojiye, imkanlara rağmen yeryüzünde milyarlarca aç, fakir insanın olmasına olanak sağlar. Kapitalizm, Avrupa'da çöpe atılan yiyeceklerin yarısının Afrika'yı doyuracağını görmezden gelir.


Kapitalizm ürkütür; çünkü kapitalizm varlığını savaşların sürmesine dayandırır. Çünkü işin kuralı budur. Birileri ölür ve cesetlerinden kar sağlarsın. Bombalar altında yaşamanın, nedenini bilmediğin savaşlarda ölmenin başka bir anlamı olabilir mi?


Kapitalizm ürkütür; çünkü kapitalizm insanlar arasındaki ilişkiye en aza indirdikçe gelişimini sürdürecektir. İletişim kuramayan insan, yalnızlaşacak ve sisteme ayak uyduracaktır. Kapitalizm çıkarcılığı körükler, herşeye maddi bir değer biçtirir. Kapitalizm ürkütür, kapitalizm süründürür, kapitalizm öldürür!

Yaşamda Bir Zaman - 1. Bölüm

Aslında bilemiyorum neden yazmaya karar verdim.. Büyük ihtimalle bu yazdıklarım kimseye ulaşamayacak, onlar tarafından bulunup, yokedilecek. Bulunmasa, yaşamda bir zamana erişse bile kimsenin bu yazılanları ciddiye alacağını sanmıyorum. Delinin birinin uydurduğu düşünceler olarak görülür. Belki herif ne güzel bir öykü yazmış bile denebilir. İnansalar ne olur ki.. Onlarda benim düştüğüm bu boşluk içinde kaybolurlar. Belki temasa geçmeye çalışırlar onlarla. Benim tahminler yürüttüğüm cevapları öğrenebilirler belki, bir işe yaramayacak olsada.. Ne olursa olsun; kendi içimi rahatlatacağım en azından. Neden yazmadım diye, neden yazmıyorum diye geçireceğim yıllardansa, deli olarak anılmayı tercih ederim.

Çocukluğumdan beri büyük ilgi duyuyordum fizik kuramlarına. İmkansız denilenlerin başarılabileceğini ispatlayan örnekler azmide arttırıyor. Ütopik düşün, ütopik öl.. Okul defterlerimin başına yazdığım bu cümlenin (esasen başkada bir şey yazmazdım), bir gün gerçek olabileceği aklıma gelmemişti hiç. İtiraf edeyim, kızlar bayılıyordu bu tip saçmalamalara, o yüzden yazmıştım. Neyse karıştırmayayım fazla.

En sonunda yıllar süren eziyet yılları bittiğinde herkesin gıpta ile baktığı bir bilim adamı olabilmiştim. Hayatı devam ettirmek için çalıştığım nükleer ıvır zıvır merkezinden arta kalan zamanımı geçirmek için bir fizik laboratuarı oluşturdum. Evet futbol maçlarına da giderdim ama bu da başka bir hobiydi işte.. Binlerce deney gerçekleştirdim, hatta sırf bu yüzden maaşım yetmez oldu, aç kaldığım oldu. Kafamdaki düşünceler yavaş yavaş şekillendi. Çeşitli yöntemler ile projelerimi gerçekleştirme aşamasına yaklaştım. Şimdi yazması kolay geliyor ama uykusuz (ve aç) geceler beynim patlayacak gibi olmuştu.

Fazla uzatmasam sanırım iyi olacak. Sonuçta bu gerçekte asla yazılmamış olan bir Manas destanı değil. Ama bunun insanlık tarihinde yazılmış ilk yazı olduğunu düşününce; sanırım benim biraz özen göstermem lazım yazıya. Genede kusura bakmayın okuyacak olanlar; ben bir edebiyatçı değilim sonuçta.

Projem ne.. Üzerinde çok düşünülen, olur mu olmaz mı tartışmaları geyik muhabbetlerinin en üst doruğa vardığı bir konu idi : Zaman yolculuğu.. Evet bunu başardım ama neden bir hata yapmadım acaba diyorum şimdi. Gerçeği öğreneli epey bir zaman geçti fakat hala düşündükçe rüyada, daha doğru söyleyecek olursak kabusta sanıyorum kendimi. Her an uyanacağımı düşünüyorum hala..

Zaman makinasının detaylı şemasını evimde projelerimin arasında bulabilirsiniz (lütfen yokedin bu şemaları). Kısaca prensibinden bahsedeyim. Zamanın sürekli kendini tekrarladığı şeklindeki önermeyi bilirsiniz. Bizde zaman içinde hareket ettiğimizden hep ileri doğru gideriz. Tıpkı bir otobüsteki gibi. Otobüste arkaya yürüdüğümüzde bile otobüsün hızına göre ileri gideriz. Sadece durduğunda yada bizim hızımızdan yavaşsa geriye gidebiliriz. Tabi otobüsteki yerimizden değil, dünya üzerindeki konumumuzdan bahsediyorum. Zamanda geri gidemiyorsak, olduğumuz yerde duramazmıyız sorusuyla başladı herşey. Durabilirsek eğer zaman çevremizden, yanımızdan akıp geçecekti. İşte parça hızlandırıcılar, fotonlar ve bi sürü ıvır zıvır ile uğraşarak bunu başardım (artık bi nobel koparım herhalde). Başardımda iyi halt ettim sanki...

İlk denememde 134 yıl geriye gittim. 1871 yılına.. Paris komünü günlerine. O anları hep yaşamak istemiştim, devrimi, özgürlüğü. Sokaklarda barikatlar kurduk ve dans ettik! İnsanlar birbirlerini tanımasalar bile sokakta uzun uzun konuşuyor, gülüyor eğleniyordu. Adeta derin bir uykudan uyanmış gibiydiler. Maalesef olayların sonunu bildiğimden çok fazla duramadım. Zamanın sabit kalmasını sağlayabilecek olsam sürekli orada kalırdım.

İkinci denememi 1789 yılına kurdum. Evet, amacım karşılaştırma yapmaktı. Böylece geri döndüğümde ileri geri konuşabilecektim. Belki birkaç televizyon programından bile teklif alırdım. Altyazıda geçerlerdi : "geçmişten bildiriyor"... Kontağı çevirdim (evet kontak, ne var..) ve gittim. Bir garipti herşey, sanki zaman durmuştu. Üstelikte makinem çalışmadığı halde durmuştu. Sokaklar boş yada hareketsiz.. Eksikti birşeyler. İlk on saniyedeki izlenimim buydu. Sonra farkettim..


World Anarchy (Kreator - Enemy Of God)

Daha öncede sözlerini yer verdiğimiz Kreator yeni albümü "Enemy Of God"ı yılın başında çıkarttı. Sert, akıcı riffler, melodik sololar ve vurucu sözler. Kreator taviz vermeden yoluna devam ediyor. Kara kalabalıkla geliyorlar, eski düzeni mezara gömmeye..!


Isolated World in pain the tyrants bitter triumph
Devoted celebrate the empires ice cold victory
Feed their soulless bodies to the vultures and the lions
They're scared to raise their voices in disasters long foreseen

I hate your lives
Falsehood and lies

I hate your World
Your paradise drowns in chaos to breed

World Anarchy
World Anarchy

Kings ruling emptiness and terror over ruins
Fast destruction slow death to all masters of the earth
Kings rulers autocrats in corpse mountain seance
The harvest of all cultures raped by axe and sword

I hate your lives
Falsehood and lies
I hate your World
Your paradise drowns in chaos to breed

World Anarchy
World Anarchy

Coming down

Lost are the weak
Slaves in service for a dream so fake
Religion can't save all those lived without soul
fall with the prophets and saints as hell
is burning the last seeds of hope

And the last thing they will see
As their icons fall from grace

A dark horde coming from the east
to bring the old reich to it's grave

Total chaos takes control now

I hate your falsehood and lies
I see your dreams drowning in World anarchy
Zorbalarin acı zaferiyle izole edilmiş dünyada
Bağlılar imparatorluğun soğuk zaferini övüyorlar
Ruhsuz bedenleriyle akbaba ve aslanları besliyorlar
Gelişi görülen felakete ses çıkartmaya korkuyorlar

Yaşamlarınızdan nefret ediyorum
Sahte iyilik ve yalanlarınızdan

Dünyanızdan nefret ediyorum
Sizin cennetiniz doğan kaosta boğulur

Anarşist Dünya
Anarşist Dünya

Krallar yıkıntılar üzerinde boşluk ve teröre hükmediyor
Dünyanın tum efendilerine yıkım ve yavaş ölüm gelsin
Krallar, hükümdarlar, otokratlar ceset dağları yaratıyor
Tüm kültürlerin ürünlerine balta ve kiliçla tecavüz ediyorlar

Yaşamlarınızdan nerfret ediyorum
Sahte iyilik ve yalanlarınızdan
Dünyanızdan nefret ediyorum
Sizin cennetiniz doğan kaosta boğuluyor

Anarşist Dünya
Anarşist Dünya

Geliyor

Zayıflar kaybolur
Sahte bir rüyanın hizmetinde köleler
Ruhsuz yaşayanları din kurtaramaz
Peygamber ve azizlerle birlikte düş
Cehennem son umutlarınıda yakarken

Ve onların son görecekleri şey
Sembollerinin gözden düşüşü olacak

Kara kalabalık doğudan geliyor
Eski düzeni mezara götürmeye

Kaos şimdi kontrolü ele geçiriyor

Sahte iyilik ve yalanlarınızdan nefret ediyorum
Rüyalarınızın anarşist dünyada boğulduğunu görüyorum
anarşi (dünyanın tüm dillerinde) 1.özgürlük... 2.eşitlik, 3.dayanışma, 4. örgütlü yaşam...
5.bir başka yaşam biçimini gerektirmeyen yaşam durumu